< Geri
online psikolog logo white
İlaçlar

Dideral Nedir? Ne İçin Kullanılır?

İçindekiler


Dideral; kalp ve damar sisteminde etkili olan beta-blokerler adı verilen ilaç grubundadır. Etken maddesi propranolol hidroklorür sayesinde stres hormonlarının aşırı salınımını engelleyerek kalp-damar sisteminde oluşabilecek rahatsızlıkları önlemeyi hedefler. Kalp çarpıntısı, yüksek tansiyon, yoğun kaygıya bağlı anksiyete atakları, kalp-damar sistemi kaynaklı göğüs ağrıları, migren, böbreklerin çalışma düzenine bağlı olarak tansiyonda düzensizlik, esansiyel tremor (titreme hastalığı), tiroid fonksiyonlarında bozukluk tedavileri için kullanılır.

Dideral Etki Mekanizması

Kişinin bedeni sinir sisteminin uyarılması ile gerilebilir. Gerilmenin etkisiyle kişinin kas ve damarlarında da gerilme ve kan akışında dengesizliğe sebep olabilmektedir. Bu durum vücutta dengesizliğe ve bazı hastalıkların ortaya çıkmasına sebep olur. 

Ortaya çıkan rahatsızlıkları etki mekanizması ile tedavi etmeye yarayan Dideral, içerisindeki etken maddeler sayesinde buna sebep olan durumları ortadan kaldırır. Böylelikle kişinin vücudu gevşer ve buna bağlı oluşan kalp çarpıntısı, titreme, kan basıncı değişimleri ise normal seviyeye gelir. 

Kullandığımız diğer ilaçlar gibi Dideral’in de yan etkileri olabilir. Bu sebeple ilacı kullanmadan önce mutlaka bir doktora muayene olmalısınız. İlacı doktorunuz reçete ettiyse kullanmanız önerilir. İlaç için doktorun önerdiği uygun doz ve kullanım sıklığına uymanız gerekir.

Dideral Kullanım Alanları

Dideral Kullanım Alanları

Dideral birçok farklı rahatsızlığın önlenmesi ve giderilmesi için kullanılabilir. Etken maddesi propranolol hidroklorürün yanı sıra içerisinde bulunan mannitol aljinik asit, jelatin, ponceau 4 – R, magnezyum stearat ve stearik asit sayesinde hipertansiyon, migren, anksiyete gibi stres kaynaklı hastalıkların tedavisi için doktorlar tarafından reçete edilebilir. Aşağıda ilacın reçete edildiği hastalıkları detaylı şekilde inceleyelim.

Kalp- Damar Hastalıkları: Kalpte meydana gelen düzensiz ritim bozukluğu kişinin yaşamını olumsuz etkiler. Anjina gibi kalp rahatsızlıklarında kalbe yeterli gelecek şekilde kan pompalanmadığından bu durum göğüs ağrılarına sebep olur. Dideral bu sebeplerden kaynaklı rahatsızlıkların giderilmesine, ağrıların hafiflemesine destek olur. Kalp ve damarların gevşemesini sağlayarak şikayetleri engeller.

Hipertansiyon (Yüksek Tansiyon): Vücudumuzdaki yüksek kan basıncı sebebiyle tansiyonda yükselme görülür. İlaç yüksek kan basıncının düşürülmesini sağlayarak hipertansiyon ve tetikleyeceği diğer hastalıkların engellenmesine yardımcı olur. Kalp kasını gevşeterek ve kalp atış hızının düşürerek, kan akışının ve basıncının normale dönmesini sağlar. 

Migren: Baş ağrısı olarak bilinen migren hastalığı beyindeki sinir ve kan damarlarında oluşan değişiklikler sebebiyle ortaya çıkar. Kişinin günlük rutinini bozabilecek seviyede ağrılar olduğundan tedavi edilmesi gerekir. Dideral migren ağrılarının geçmesini sağlayarak günlük rutin yaşantınızı sağlıklı şekilde devam ettirmenize yardımcı olur. 

Anksiyete Bozukluğu: Anksiyete yani yaygın ismiyle kaygı bozukluğu; kişinin günlük yaşantısında hissettiği yoğun endişe duygularını kontrol edememesinden dolayı  ortaya çıkan psikolojik bir hastalıktır. Kişi bu sebeple yoğun kalp çarpıntısı gibi belirtiler gösterebilir. İlacın çarpıntı, titreme gibi vücutta oluşan belirtileri tedavi etme özelliği olduğundan doktorlar tarafından reçete edilebilir.

Tiroid Fonksiyon Bozuklukları: Tiroid hormonlarının aşırı çalışması durumunda kişinin beden sağlığında bazı hastalıklar ortaya çıkabilir. Bu sebeple bu hormonların kontrol altında tutulması gerekir. Dideral böyle durumlarda hormonların aşırı çalışmasını engelleyerek vücutta buna bağlı oluşabilecek rahatsızlıkları engeller.

Esansiyel Tremor (Titreme): Vücutta el, bacak, kalça, seste görülen ritmik; istem dışı titremelere tıpta esansiyel tremor adı verilir. Stres, duygu değişimleri, ani sinirlenmeler, yorgunluk gibi faktörler bu hastalığı tetikler. Titremelerin azalması için Dideral doktorunuzun reçete etmesi ile kullanılabilir.

Dideral Yan Etkileri

Dideral Yan Etkileri

 

İlacın da diğer tüm ilaçlar gibi yan etkileri bulunmaktadır. Etken maddesi olan propranolol hidroklorürün bilinen bazı yan etkileri aşağıdaki gibidir.

 • Mide bulantısı, kusma
 • Yorgunluk
 • Uyku bozuklukları
 • Baş dönmesi
 • Mide ağrısı
 • Dolaşım bozukluğu (ellerde, ayaklarda soğukluk)
 • Halsizlik
 • Cinsel istekte azalma
 • İshal ya da kabızlık
 • Ağız kuruluğu
 • Göz kuruluğu
 • Deride kızarıklık ya da döküntü

Sıralanan yan etkilerin süresi kısa sürebilir ya da uzun süreli bu yan etkileri hissedebilirsiniz. İlacını kullandığınız süreçte bunu gözlemlemeniz önerilir. Yan etkiler yaşam düzeninizi, günlük rutininizi bozuyorsa ve şiddetli bir şekilde devam ediyorsa doktorunuza durumu bildirerek önlem alabilirsiniz. Böyle bir durumda doktorunuz ile süreci paylaşarak ilerlemeniz oldukça önemlidir.

Kimler Dideral Kullanmamalı?

İlaç bazı hastalıkları iyileştirilmek için kullanılıyor olsa da bazı hastalıklara ya da alerjilere sahip olan kişilerin kullanmaması gerekir. Hangi durumlarda ilacı kullanmamanız gerektiğini aşağıda maddeler halinde bulabilirsiniz.

 • İlacın içeriğindeki etken maddeye ve yan maddelere alerjisi bulunanlar,
 • Kan dolaşımı problemleri yaşayanlar,
 • KOAH hastaları,
 • Astım hastalığı olanlar,
 • Sürekli düşük kan basıncına sahip kişiler,
 • İleri düzey kalp yetmezliği olan hastalar,
 • Böbrek veya karaciğer sorunu olanlar,
 • Hamile veya emziren kadınlar,
 • Alkol bağımlılığı olanlar.

Dideral nabız düşürücü özelliği olan bir ilaçtır. Bu sebeple nabzı ya da kan basıncı sürekli olarak düşük olan kişilerin kullanması önerilmez. Böyle bir durumunuz varsa bunu doktorunuz ile paylaşmanız gerekir. Herhangi bir ilaç size reçete edilmeden önce gittiğiniz doktor muayenesinde alerjiniz olan durumları, geçmiş hastalıklarınızı doktorunuz ile paylaşmanız gerektiğini unutmayınız. Böylelikle doktorunuz size en uygun olan ilacı reçete edebilir.

Hamilelik ve Emzirme Sürecinde Kullanımı

İlacın hamilelik döneminde bebeğe zarar verebileceği gibi bir durum olduğundan bu süreçte kullanılmaması gerekir. Eğer Dideral kullanmanız gereken bir rahatsızlık yaşıyorsanız etkili bir doğum kontrol yöntemi ile hamile kalmamak için tedbir almanız önerilir. Bu süreçte hamilelik şüpheniz ya da hamileliğin kesinleşmesi gibi bir durum söz konusu olduğunda ilacı bırakarak doktorunuza bilgi vermelisiniz. 

Emzirme döneminde doktorunuz size bu ilacı reçete ettiyse doktorunuzu emzirme döneminde olduğunuza dair bilgilendirmeniz önemlidir. Dideral emzirme yoluyla bebeğe geçebilir ve zarar verebilir. Bu süreci doktorunuz ile paylaşarak yol haritanızı belirlemek en sağlıklı olandır. Doktorunuz ilaca devam etmeniz yönünde bir karar verirse emzirmeyi bırakmak durumunda kalabilirsiniz. 

Hamilelik ve emzirme döneminde doktorunuzun tavsiyeleri ve reçeteleri dışına çıkmanız önerilmez. Bu sebeple ilaca doktorunuza danışmadan başlamamanız gerekir. Ayrıca hamilelik ya da emzirme döneminde oluşan başka durumlardan kaynaklı kullandığınız ilaçlar ya da takviyeler varsa, kullandıklarınızın listesini doktorunuz ile paylaşmayı unutmayın.

Dideral Kullanım Şekli

Dideral reçete edilmeden de satın alabileceğiniz bir ilaçtır. Fakat bilinmelidir ki bu kategorideki ilaçlar herhangi bir doktor muayenesinden geçmeden ve doktor reçetesi olmadan alınmamalıdır. Aksi halde ilacın size yararından çok zararı olabilir. Bu konuya özellikle dikkat etmek gerekir.

İlaç aç ya da tok karna alınabilir. Açlık süreniz çok uzunsa ilacı bir şey yemeden tüketmemeniz gerekir. Kullanım miktarı olarak doktorunuzun belirlediği dozu aşmamalısınız. Miktar olarak referans doktorunuzun size önerdiği dozdur. Bu dozu bir bardak su yardımıyla yutabilirsiniz. Tableti ezerek ya da çiğneyerek kullanmamalısınız. Dozu unutmanız durumunda eğer üzerinde çok fazla zaman geçmediyse ilacı içebilirsiniz. İlacınız size yetersiz ya da fazla geldiyse doktorunuza danışmadan dozunda bir değişiklik yapmamalısınız. 

İlacı iyileştiğinizi düşünerek doktor kontrolü dışında bırakmamalısınız. Böyle ani bırakma durumunda semptomlarınızda artış görülebilir. Böyle bir durum sağlığınız için önerilmez. İlacı kullandığınız süreçte yapılacak kan tahlillerinizin belirlendiği tarihlere mutlaka uymanız önerilir. İlacı kullanırken yaşadığınız herhangi olumsuz bir durumda ya da doz aşımında en yakın sağlık kuruluşuna gitmeyi ve doktorunuzu bilgilendirmeyi unutmayın. Ek olarak Online Psikolog uzmanları da sizlere destek vermek için bekliyor olacak.

İlacın Diğer İlaçlarla Etkileşimi

Propranolol hidroklorür etken maddesi diğer bazı ilaçlarla ve kullandığınız bitkisel takviyelerle etkileşime girebilir. Doktorunuzun size ilacı reçete etmesi durumunda; kullandığınız tüm ilaçları, varsa vitaminleri ya da kullandığınız bitkisel takviyeleri doktorunuz ile paylaşınız. Böylelikle size ona göre bir tedavi planı oluşturulur. 

Ayrıca, bu ilacın nabzı ve tansiyonu yükselten ilaçlarla beraber kullanılması önerilmez. Astım ya da KOAH hastasıysanız ilaçlarınızın etken maddesi ile etkileşime girebileceğinden kullandığınız ilaçları doktorunuza mutlaka göstermelisiniz. Beta bloker özelliği bulunan aynı ilaç grubundan herhangi bir ilaç kullanıyorsanız etkileşime girerek nabzınız olması gerekenin daha altına düşebilir. Bu sebeple tüm tedavilerinizde kullandığınız tüm ilaçların listesini tutarak doktorunuz ile paylaşmanız faydalı olacaktır.

Özet

Dideral propranolol hidroklorür etken maddeli kalp damar sağlığını kontrol altında tutarak kişinin semptomlarını en aza indirgemeyi hedefleyen bir ilaçtır. Kalp çarpıntı sorunları, hipertansiyon, anksiyete, migren, tiroid gibi aşırı hormon salınımından kaynaklı hastalıkların tedavisi için reçete edilir. Kan damarlarını gevşetmeye yardımcı olarak, vücudu gevşetir. Böylelikle belirtiler azalır. 

İlacı kullanmak için doktor muayenesinden geçmeniz gerekir. Aksi halde ilacı reçetesiz satın alıp kullanmak başka sorunlara yol açabileceğinden sağlıklı değildir. Ayrıca geçmiş ya da mevcut diğer hastalıklarınız için kullandığınız ilaçlarınız ya da takviyeleriniz varsa muayene esnasında tüm hastalıklarını ve ilaçlarını doktorunuzla paylaşmanız gerekir. İlacın yan etkilerini doktorunuzdan ya da ilaç prospektüsünden öğrenebilirsiniz. Yan etkileri aşırı hissetmeniz durumunda doktorunuz ile iletişime geçmelisiniz. 

İlacı doktorunuzun reçetesine uygun olarak kullanmalısınız. Doktorunuzun önerdiği dozda ve zamanda ilaç kullanımı şikayetlerinizin azalmasına destek olur. Doktorunuza danışmadan doz aşımı yapmanız, kullandığınız dozu azaltmanız ya da ilacı bırakmanız önerilmeyen bir durumdur. Böyle bir durumda semptomlarınızda beklenmedik artış ya da aşırı doz kullanımında ilacın etkisi fazla olacağından size zarar verebilir. Bu tür durumlarda en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız ve doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekir. 

Dideral etkili bir ilaçtır. Bu sebeple ilacı alkolle beraber kullanmamanız önerilir. İlaç çocuklar için zararlı olabileceğinden muhafaza ederken çocukların ulaşamayacağı yerlerde saklamak önemlidir. Çocuğunuzun ilaçla teması halinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.

Sıkça Sorulan Sorular

Dideral Sakinleştirici Midir?

Dideral bir antidepresan değildir. Sakinleştirici ilaçlar kategorisinin özelliklerini taşımadığından bu kategoriye girmez. Beta blokerler grubundan bir ilaç olup kan damarlarının gevşemesini sağlayarak tedavi eder. Stres hormonlarının aşırı salınımını engeller ve kalp sağlığınızı koruyan bir ilaçtır. Sakinleştirici, yatıştırıcı özelliği olsa da psikiyatrik anlamda böyle bir amaç için üretilmemiştir. 

Dideral Ne Kadar Sürede Etki Eder?

İlacın etki süresi kişiden kişiye göre değişkenlik gösterir. Semptomlarınızın şiddeti ve türü etki süresini etkileyebilir. Etki süresi 1 – 4 saat arasında değişkenlik gösterir. Hipertansiyon ve kalp hastalıklarında semptomların azalması ve bir düzene oturması zaman alabilir. İlacın yüzde yüz etkiye ulaşabilmesi için yaklaşık bir hafta gereklidir. 

Dideral’in Yan Etkileri Nelerdir?

İlacın en bilinen yan etkileri baş dönmesi, bulantı, kusma, uyku hali, halsizlik, yorgunluk olsa da seyrek görülen yan etkileri de bulunmaktadır. İlacı kullanırken herhangi bir yan etki gözlemlemeniz durumunda doktorunuz ile iletişime geçmeniz ya da en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz önerilir.

Dideral Reçetesiz Alınır Mı?

Dideral reçetesiz olarak alınabilir. Fakat bu önerilen bir durum değildir. Kalp ve damar sistemini etkileyen ilaçların doktor kontrolü dışında kullanılması, dozunun arttırılması sağlığınız için tehlikelidir. Bu sebeple ilacı doktorunuz kontrolünde ve önerdiği süre boyunca kullanmanız gerekir.

21.08.2023
Son Güncelleme: 11.02.2024

Çevrimiçi uzmanlarımız sizinle online terapiye hazır!

Cansel Aktaş
5.0 (2 Yorum)

Cansel Aktaş

Psikolog
Hidayet Çalışkan
5.0 (27 Yorum)

Hidayet Çalışkan

Psikolog
Ücretsiz Ön Görüşme
Sena Özbeyoğlu
5.0 (43 Yorum)

Sena Özbeyoğlu

Psikolog
Yeşim Tarım
5.0 (4 Yorum)

Yeşim Tarım

Psikolog
Revşan Kahraman
0.0 (0 Yorum)

Revşan Kahraman

Psikolog
Selen Melay Yanıkan
5.0 (10 Yorum)

Selen Melay Yanıkan

Klinik Psikolog
Ücretsiz Ön Görüşme
Selin Güngör
0.0 (0 Yorum)

Selin Güngör

Klinik Psikolog
Gözde Yücelli
5.0 (1 Yorum)

Gözde Yücelli

Psikolog
Ücretsiz Ön Görüşme
Duygu Ergün
5.0 (5 Yorum)

Duygu Ergün

Psikolog
Sedanur Kablan
5.0 (10 Yorum)

Sedanur Kablan

Psikolog
Ayşenur Daldal
5.0 (1 Yorum)

Ayşenur Daldal

Psikolog
Cihan İleri
4.4 (12 Yorum)

Cihan İleri

Psikolog
Ücretsiz Ön Görüşme
Muhammed Yümlü
0.0 (0 Yorum)

Muhammed Yümlü

Psikolog
Berfin Şahin
4.3 (7 Yorum)

Berfin Şahin

Klinik Psikolog
Ücretsiz Ön Görüşme
Gülnihal Ak
5.0 (1 Yorum)

Gülnihal Ak

Klinik Psikolog
Emre Uzun
5.0 (1 Yorum)

Emre Uzun

Psikolog
Ece Yurdakul
5.0 (8 Yorum)

Ece Yurdakul

Psikolog
Pelin Turgut
5.0 (1 Yorum)

Pelin Turgut

Psikolog
Ahmed Taha Başer
5.0 (15 Yorum)

Ahmed Taha Başer

Psikolog
Ücretsiz Ön Görüşme
Merve Üçok
5.0 (38 Yorum)

Merve Üçok

Psikolog

İlk seansına özel %15 indirim. Şimdi başla!

Önerilen Yazılar