< Geri
online psikolog logo white

Psikolojik Testler

Dünya genelinde binlerce insan sağlık sorunlarıyla başa çıkmaya çalışmaktadır. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki bu sorunların büyük bir kısmını ruhsal problemler oluşturmaktadır. Ancak çoğu kişi içinde bulunduğu durumun farkına varamaz. Sonuç olarak ruhsal problemler günden güne artış gösterir ve kişi rutin işlerini yapmakta zorlanır hale gelir. Online psikolojik testler ise bu ruhsal problemlerin uzun vadeli hasarlarını önlemek için bir ön değerlendirme niteliği taşır. Birkaç dakika içerisinde tamamlanabilen psikoloji testleri, problemlerinizi anlamanıza ve hızlıca çözüme ulaşmanıza yardımcı olur. ... devamını okuPsikolojik testler, insanların davranış ve kişilik gibi özellikleri hakkında bilgi edinmek için yapılır. Testlerin içerisinde yer alan şekil ve sorular da testin yapılış amacına göre değişkenlik gösterir. Tek bir öngörü için birden fazla testin yapılması uygun görülebilir. Tek bir aşamada tanı koymak ve belirtilen tanıya uygun tedavi yolu izlemek mümkün değildir. Testler daha çok bilgi toplamak amacıyla yapıldığı için geçerliliği ve güvenilirliği mutlaka uzman bir psikolog tarafından değerlendirilmelidir.Online Psikolojik Testler Nelerdir?


Ücretsiz online psikolojik testler, ruh halinizi analiz etmenin hızlı ve kolay bir yoludur. Testler sayesinde güçlü ya da zayıf yönlerinizi öğrenebilir ve sonuç değerlendirmesine göre yolunuzu belirleyebilirsiniz. Birbirinden farklı türleri içerisinde barındıran ücretsiz psikolojik testler, genellikle birkaç dakika içerisinde tamamlanabilir. Önemli olan size yöneltilen soruları mümkün mertebe dürüst bir şekilde yanıtlamaktır. Bütün soruları cevapladıktan sonra sonuçlarınızı anlık hazırlanan rapor sayesinde görebilirsiniz.Her insan farklı bir kişiliğe sahiptir. Olaylara verdiğimiz anlık tepkiler veya herhangi bir yas sürecini geçirme durumumuz birbirinden farklıdır. Ücretsiz psikoloji testlerimiz de bütün bu farklılıklar gözetilerek hazırlanır. Her tanı için ayrı bir psikolojik test türü vardır. Sıklıkla uygulanan psikoloji testleri ise şunlardır: • Obsesif Kompulsif Kişilik Bozukluğu Testi (OKB): Mükemmeliyetçi ve kontrolcü bir yapı ile karakterize edilen OKB, toplum içerisinde yaygın olarak görülen rahatsızlıktır. Uzman psikologlar, kişiye koyduğu tanıyı desteklemek amacıyla sıklıkla OKB testine başvurur. Kişi, hastalığın belirtileri ışığında hazırlanan testleri olabildiğince dürüst bir şekilde yanıtlar ve test dakikalar içinde sonuçlanır.


 • Anksiyete Testi: Bu test, ücretsiz testler arasında oldukça yaygın bir şekilde kullanılır. Gerginliğin ve huzursuzluğun ön planda olduğu bu hastalık türü çeşitli türlerde ortaya çıkabilir. Nitekim anksiyete, sıklıkla günlük hayatın normal gidişatını değiştirir. Kişi, günün yarısından çoğunu kaygılı bir şekilde geçirir. Psikologlar, anksiyetenin türünü ve şiddetini belirlemek için psikolojik testlerden yardım alabilir. Bu test, tıpkı diğer hastalık türlerinde olduğu gibi dakikalar içerisinde sonuçlanabilir.


 • Panik Atak Testi: Panik atak (panik bozukluğu) hastalarının çoğu terleme, mide bulantısı ve nefes darlığı semptomları ile karşılaşır. Hastalığa tanı koymak için hazırlanan psikoloji testimiz uzman psikologlar tarafından hazırlanmıştır. Bu testte yer alan sonuca göre hasta için tedavi planlanır.


 • Yeme Bozukluğu Testi: İnsanlar dönem dönem anormal yeme alışkınları edinebilirler. Bu hastalık kişinin gerek fiziksel gerekse zihinsel sağlığında ciddi tahribatlara neden olabilir. Psikologlar, bunu önlemek ve hastaya en üst seviyede yararlı olabilmek için psikolojik test tekniklerini kullanır.


 • Depresyon Testi: Depresyon toplum içerisinde yaygın görülen bir hastalıktır. Depresyonda olan birey genel olarak bitkin ve çökkün olarak hissedebilir. Bu durum toplum tarafından yanlış anlaşılmaya oldukça müsaittir. Zaman zaman “naz yapma” olarak adlandırılabilir ve depresyonda olan kişi bunu gizleme ihtiyacı hissedebileceği gibi reddetme dürtüsüne de sahip olabilir. Bu nedenle online psikolojik testler yardımıyla kişinin depresyonda olup olmadığı öngörülebilir ve gerektiğinde ilaç, terapi yardımıyla günlük hayatına dönmesi sağlanabilir.


 • Öfke Kontrolü Testi: Öfke, biyolojik ve duygusal yaşantımızın olağan bir durumudur. Yaşadığımız kötü olaylar karşısında sakin kalamayabilir ve tepkimizi olağandan daha sert bir durumda gösterebiliriz. Buna karşın abartılı bir şekilde tepki göstermek ve coşkun ifadeler kullanmak öfke kontrolü yapamadığınızın bir belirtisidir. Bunu anlamanın en kolay yollarından biri psikolojik testler ile öngörüde bulunmaktır. Öfke kontrolü testi de bu bakımdan size oldukça fayda sağlayabilir.


 • Özgüven Testi: Sıklıkla kendinizle karşı karşıya geldiğiniz oluyor mu? Veya olur olmadık zamanlarda kendinizi başkalarıyla kıyaslayıp yetersiz hissettiniz mi? Bu ve bu gibi sorulara yanıtınız “evet” ise özgüven problemi yaşıyor olabilirsiniz. Tamamen hastalığın seyrine göre oluşturulan bu teste doğru vereceğiniz cevaplarla özgüveninizin durumu hakkında belirleyici fikirler edinebilirsiniz.


 • Sosyal Fobi Testi: Sosyal fobi yani diğer adıyla sosyal anksiyete bozukluğu, kişinin günlük hayatını olumsuz yönde etkileyen bir hastalıktır. Bu hastalığa sahip bireyler, söyledikleri ve hatta düşündükleri yüzünden yargılanabileceği korkusuna kapılır ve dolayısıyla da insanlarla iletişim kurmaktan kaçınır. Psikologlar, sizin böyle bir hastalığa sahip olup olmadığınızı belirlemek için sosyal fobi testi sorularına başvururlar. İnternet üzerinden yaptığınız ücretsiz online sosyal fobi testimizin yardımıyla da sosyal fobiniz olup olmadığına dair bilgi sahibi olabilirsiniz.


 • Genel Psikoloji Testi: Hiçbir psikolojik hastalığa sahip olmasanız bile zaman zaman kaygı ve endişe durumu yaşayabilirsiniz. Genel psikoloji testi, sahip olduğunuz durumun ortaya çıkmasını sağlar. Genellikle gündelik yaşantıyı ilgilendiren sorular ile oluşturulan bu testler dakikalar içerisinde sonuçlanır ve sizlere belli başlı fikirler verebilir. Ancak bu testlerin mutlaka uzman bir psikolog tarafından da yorumlanması gerektiğini unutmamalısınız. Sadece testte çıkan sonuca göre paniğe veya rehavete kapılmak doğru değildir. Testleri uyguladıktan sonra online psikologlarımızdan randevu alabilir, durumu bir uzman görüşüyle daha kapsamlı bir şekilde değerlendirebilirsiniz.


Online Psikolojik Testler Ne İşe Yarar?


Her insanın psikolojik testlere bakış açısı farklıdır. Örneğin, aynı testi inceleyen veya çözen uzman psikolog ile eğlence amaçlı çözen bireyin düşünceleri birbirinden ayrıdır. Çözme amacınız ne olursa olsun online psikoloji testleri ne işe yarar diye merak ediyor olabilirsiniz. Bu olağan bir durumdur ve öğrendikten sonra çok daha farklı bir bakış açısı edinebilirsiniz. Gelin, bu soruya hep birlikte kapsamlı bir yanıt verelim. • Online Psikolojik Testler Farkındalık Kazanmanızı Sağlar: Psikoloji testleri temel olarak kişiye farkındalık kazandırma amacı gütmektedir. Testlere verdiğiniz cevapların değerlendirilmesine göre kendiniz ve içinde bulunduğunuz durum hakkında farkındalık kazanabilirsiniz.
 • Erken Tanıyı Kolaylaştırır: Rutin işlerinizi etkileyen olumsuz birçok faktör vardır. Bu faktörlerin en önemlisi ruh sağlığınızdaki belirsizliktir.
 • Karakterinizi Öğrenmenize Yardımcı Olur: Davranışlarınızın karakteristik bir özellik mi yoksa hastalık belirtisi mi olduğunu da yine psikolojik testler yardımıyla öğrenebilirsiniz.


Online Psikolojik Testin Avantajları


Online psikolojik testler, psikoloji biliminin sıklıkla kullandığı bir test türüdür. Buradaki asıl amaç tanı koymak olsa da, zaman zaman konulmuş bir tanının şiddeti ve gidişatı için de uygulanır. Birçok kişi uygulanan testlerin avantajları konusunda merak duygusuna kapılır. Psikolojik testlerin avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz: • Kolay ulaşılabilir: Bulunduğunuz ortam fark etmeksizin dilediğiniz zaman dilediğiniz yerden online psikolojik testlere ulaşabilirsiniz.
 • Zaman kazandırır: Önceleri sıklıkla merkezlerde uygulanan psikoloji testleri artık internet aracılığıyla da uygulanabiliyor. Online olarak doldurabileceğiniz bu testler, yolda harcayacağınız süreyi kendinize ayırmanıza olanak sağlar.
 • Tamamen ücretsiz: Burada dolduracağınız online testler tamamen ücretsizdir. Siz de testlerimizi hiçbir ücret ödemeden doldurabilir, birçok konuda fikir sahibi olabilirsiniz


Psikolojik Testler ve Puanlama


Online psikolojik testler için tek bir puanlamadan söz etmek doğru değildir. Puanlamalar verdiğiniz cevaplara göre otomatik bir şekilde hesaplanmaktadır. Elde edilen puanı değerlendirmek için de bir uzmanın danışmanlığına ihtiyaç duyabilirsiniz. Online psikologlarımız, her zaman sizin yanınızdadır. Hemen randevu alın, aklınızdaki tüm soru işaretlerini cevaplandırın!Psikolojik Testler ve Sonuçlar


Psikolojik testlerin ana amacının sizlere yardımcı olmak ve içinde bulunduğunuz duruma netlik kazandırmak olduğunu söylemiştik. Bu düşünce yapısıyla hazırlanan testler verdiğiniz cevaplara göre puanlanır ve puanınız dakikalar içerisinde sizlere sunulur. Sonuçlar genel olarak size temel bilgi aktarımı sağlar. Bu sonuçlara göre kendinize teşhis koymanız mümkün değildir. Yalnızca durumunuz hakkında öngörüye sahip olabilirsiniz.Bu testler sayesinde bir öngörüye sahip olduktan sonra, tercihe göre alanında uzman psikologlarımızla iletişime geçebilir ve böylece durumu çok daha hızlı bir şekilde netleştirebilirsiniz. Siz de kaygılarınız hakkında bilgi edinme ihtiyacı duyuyorsanız dakikalar içerisinde testlerimize ulaşabilir ve testi bitirdikten sonra bilgi sahibi olabilirsiniz. Yardıma ihtiyaç duymanız halinde online psikologlarımızdan randevu alabilir, onların görüşleriyle çok daha sağlıklı bir hayata merhaba diyebilirsiniz!