İletişim: [email protected]
Bizi takip edin:
< Geri

Öz Saygı Nedir? Nasıl Artırılır?

Öz Saygı Nedir? Nasıl Artırılır?

İçindekiler


Öz saygı yani bir diğer adı ile benlik saygısı, insanların kendi hakkında sahip olduğu düşüncedir. Sağlıklı bir benlik saygısına sahip olunduğu zaman insanlar gerek kendisi gerekse genel anlamda hayat üzerine daha pozitif düşüncelere sahip olma eğilimi bulundurur. Hayatın iniş ve çıkışlarıyla daha iyi başa çıkmaya yardım eder.

Bunun tam tersi olduğunda, yani benlik saygısı düşük olduğunda ise insanlar kendini ve hayatını daha olumsuz bir şekilde görmektedir. Bunun yanı sıra hayatın önümüze çıkardığı zorlukların üstesinden gelme konusunda daha az yetenekli zaman zaman hissedilebilir.

Özgüven eksikliği genellikle çocukluk döneminde başlamakta, önüne geçilmezse uzun seneler boyunca devam etmektedir. Bu nedenle özellikle çocukluk döneminde olan özgüven eksikliğinin önüne geçilmesi büyük bir şarttır.

Düşük Benlik Saygısı Bizi Nasıl Etkiler?

Düşük Benlik Saygısı Bizi Nasıl Etkiler

Öz saygınız veya güveniniz düşükse bunun hayatınız üzerinde olabilecek pek çok etkisi vardır. Örnek olarak özgüven sorunu yaşayan insanlar kendini sosyal durumlardan uzak tutabilmekte, yeni şeyler denemeyi bırakabilmekte ya da zorlayıcı bulduğunuz şeylerden kaçabilmektedir. Bu bakımdan öz saygı nedir, bizi nasıl etkiler gibi başlıklar oldukça önemli bir konulardır.

Genel anlamda kısa vadede zorlu ve zor durumlardan kaçınmak, kendinizi güvende hissetmenizi sağlayabilir. Ne var ki uzun vadede bu geri tepebilir çünkü altta yatan şüphelerinizi ve korkularınızı güçlendirir. Size başa çıkmanın tek yolunun bir şeylerden kaçınmak olduğu şeklindeki yararsız kuralı öğretir.

Düşük benlik saygısı ile yaşamak büyük sorunlara neden olur. Çünkü genel anlamda ruh sağlığınıza zarar verebilecek bir yapıya sahiptir. Aynı zamanda depresyon ve kaygı gibi problemlere de neden olabilir. Başa çıkmanın bir yolu olarak sigara içmek gibi yararsız alışkanlıklar da geliştirebilirsiniz. Bu olumsuz durumlar sağlık sorunlarını da beraberinde getirir.

Sağlıklı Bir Benlik Saygısına Nasıl Sahip Olunur?

Öz saygı nasıl artırılır sorusuna gelecek olursak, benlik saygınızı yükseltebilmek amacıyla kendinizle ilgili sahip olduğunuz olumsuz inançları tespit etmeniz gerekir. Sonrasında ise onları karşınıza alarak “meydan okumak” tavsiye edilmektedir.

Bu olumsuz düşünceleri not etmeye başlamak ilk adımdır. Tüm bunları bir kağıda ya da bir günlüğe yazmalıdır. Bu esnada söz konusu düşünceleri öncelikle hangi vakit düşünmeye başladığınızı da düşünmeyi unutmamalıdır. Ardından da "Kız kardeşim her hafta sohbet için arıyor" gibi, bu olumsuz inançlara meydan okuyan bazı kanıtlar yazmaya başlanmalı, böylece çelişkili notlar olmalıdır. Aynı şekilde kendiniz hakkında “iyi bir aşçıyım" ya da "başkalarının güvendiği biriyim" gibi başka olumlu şeyler yazmak da önerilir.

Ek olarak farklı bireylerin sizin için dile getirdiği iyi şeyleri de not tutmayı her zaman hatırlanmalıdır. Listenizde en az 5 olumlu şey olmasını hedeflemeli, düzenli olarak da bunlar eklenmelidir. Ardından listenizi görebileceğiniz bir yere koyulmalıdır. Böylece bir süre sonra olumsuz özelliklerinizin daha az olduğunu, bunlara karşılık olumlu özelliklerin de mevcut olduğunu çok daha iyi bir şekilde anlayabilirsiniz.

Öz Saygımı Nasıl Artırabilirim?

Öz Saygımı Nasıl Artırabilirim

Öz saygı nasıl artırılır? İnsanların kendine saygı duyması, öz güvenli olması hayatta olmazsa olmaz önemli konular arasındadır. Bu bakımdan sorunlarınız bulunuyorsa pek çok öneri, tavsiye vardır. Yukarıdakilerin yanı sıra kendiniz hakkında daha iyi hissetmenize yardımcı olabilecek diğer bazı basit teknikler de şöyledir:

  • Neyin iyi olduğunu fark etmek. Yemek yapmak, şarkı söylemek, yapboz yapmak ya da arkadaş olmak olsun, her insan bir konuda iyidir. Bunları bilmek de kişilere ayrıca tavsiye edilir.
  • Olumlu ilişkiler kurma. Bazı insanların sizi aşağı çekme eğiliminde olduğunu fark ederseniz, onlarla daha az zaman geçirmeye çalışmalı veya sözlerinden veya davranışlarından ne hissettiğinizi onlara söylenmelidir.
  • İddialı olmayı öğrenin. İddialı olmak, diğer insanların görüşlerine ve ihtiyaçlarına saygı duymak ve onlardan da aynısını beklemekle ilgilidir.
  • Olmadığın biri gibi hiçbir zaman davranmamalıdır. Kişiler her zaman kendinin farkında olmalı, kendi kendine yalan söylememelidir.
  • "Hayır" demeye başlanmalıdır. Benlik saygısı düşük olan insanlar, bir şeyi istemese dahi, bunu söylemeden evet diyebilmektedir. Eğer bir şeyi gerçekten istemiyorsanız bunun yanıtı hayır olabilmelidir.
  • Kendinize bir meydan okuma verin. Her insan zaman zaman bir şeyler yapmaktan korkar ya da bir konu üzerine kendini gergin hissedebilir. Ne var ki sağlıklı benlik saygısı olan kişiler, bu duyguların onları yeni şeyler tecrübe etmekten yahut zorluklar ile mücadele etmesinden alı koymasına olanak tanımamalıdır.
  • Konfor alanınızın dışına çıkın. Benlik saygısı düşük olanlar, zorluklardan ve yeni fırsatlardan kaçınma eğilimindedir. Bunun nedeni korkular veya kendinden şüphe duymak olabilir.

Tüm bunların bilincinde olmak, öz saygı artırma konusunda size yardımcı olabilecek konulardır. Ayrıca aşağıdaki konu başlıklarını da bununla alakalı olarak  yine inceleyebilirsiniz.

Kendinizi Başkalarıyla Karşılaştırmayı Kesin

İlerlemeniz ve öz değeriniz, diğer insanların ne kadar iyi yaptıklarıyla bağlantılı olmamalıdır. Bu sebeple öz saygı nasıl geliştirilir diye düşünüyor iseniz her insanın özel bir birey olduğu hatırlanmalıdır. Hiçbir zaman kendiniz başkaları ile karşılaştırılmamalıdır. Her zaman bir konuda senden daha iyi birileri olacaktır ama bu yaptığınız işte iyi olmadığınızı veya yeterince iyi olmadığın anlamına gelmez.

Kendinizi başkalarıyla karşılaştırmayı bırakmak kolay değildir. Ancak bunun için gayret gösterirseniz, zaman içinde kendinizi başka bireyler ile karşılaştırmayı bırakabilirsiniz. Bu süreçte her insanın artı ve eksi özellikleri olduğu unutulmamalıdır.

Ayrıca diğer insanlara kıyasla farklılıklarınızı takdir edilmelidir.  Ancak kimsenin ilerlemesiyle rekabet halinde olmadığınızı unutmamalıdır. Bu konuda profesyonel destek almak isterseniz Online Psikolog uzmanları ile iletişim kurabilirsiniz.

Geçmiş Düşünceleriniz İçin Kendinizi Affedin

Bunun bir yolu da kişilerin geçmiş ile alakalı kendisini affetmesinden geçer. Benlik saygınızı oluşturmaya çalışırken, daha önce kendinize nasıl davrandığınız için kendinizi affetmeniz gerekir. Kendinizi ve başkalarını acımasızca yargıladığınızı kabullenmeden ilerlemeniz oldukça zordur. Kırılması zor bir alışkanlık olsa da geçmişin geçmişte kaldığı ve değiştirilemeyeceği unutulmamalıdır.

Bu durumu kabul etmek, kendinizi net bir şekilde görmenize yardımcı olarak öz-şefkat ve dayanıklılık egzersizi yapar. Kendinizle daha sağlıklı bir ilişki kurmayı seçtiğinizde daha sağlam bir temel inşa etmiş olursunuz. Bu sayede özgüveniniz artar.

İlişkilerinizde Sınırlar Belirleyin

Kişisel ve profesyonel yaşamınızda sınırlarınızın ne olduğunu da öz güven nasıl artırılır diyorsanız bilmeniz ve belirlemeniz gerekir. Daha yüksek benlik saygısına sahip olmak için sınırlarınızın neye benzediğini ve değerlerinizle nasıl örtüştüğünü anlamanız şarttır.

Bunun dışında insanlar onlara karşı geldiklerinde nasıl tepki vereceğinizi düşünmeniz da gerekir. Çünkü bu kasıtlı olsun ya da olmasın meydana gelir. Sınır koymak, başkalarının sizi kontrol etmesine veya sizden faydalanmasına izin vermemenin ve atılganlık göstermenin bir yoludur.

İş yerinde sınırları nasıl belirleyeceğinizi öğrenmek, özel hayatınızdakinden farklı görünebilir. İş-yaşam dengenizi korumak için iş günü bittiğinde bildirimleri kapatabilirsiniz, ancak onlara karşı nasıl katı olacağınızı bilmediğiniz arkadaşlarınızdan kaçamazsınız. Bu süreç esnasında her zaman sabırlı ve dürüst olmanız gerektiği hatırlanmalıdır.

Zaferlerinizi Kutlayın

İnsanlar  hayatları boyunca pek çok zafer elde eder. Bir işe girmek, sınavdan yüksek not almak, üniversiteden mezun olmak buna örnek olarak verilebilir. Özgüven nasıl artırılır diyorsanız, bunların her biri unutmadan kutlamanız gereken önemli zaferlerdir. Böylece başarılarınızın daha fazla farkında olabilir, kendinize olan güven ve saygınızı da geliştirebilirsiniz.

Negatif İnsanları Bırakın

Olumsuz düşüncelerden kurtulmak her zaman önemlidir. Ancak bu süreç esnasında olumsuz insanların gitmesine izin vermeyi unutmamak gerekir.

Kendinizi çevreleyen insanlar, ruh haliniz ve özgüven seviyeniz üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. İnsanlar size sürekli olarak kusurlarınızı hatırlatıyorsa, hatalarınızla dalga geçiyorsa veya kendinizden şüphe duymanıza neden oluyorsa, özgüveniniz zayıf olacaktır.

Bu gibi durumlarda öz saygı nasıl artırılır diyorsanız, negatif insanlardan uzak durmak gerektiği de hatırlanmalıdır.

SSS

Günlük Yaşamda Benlik Saygısını Artırmak İçin Bazı Pratik İpuçları Nelerdir?

Günlük hayatınızda benlik saygısını artırmak için birçok şey yapılabilir. Örnek olarak kendinizi, sizi yükselten ve cesaretlendiren destekleyici ve pozitif insanlarla çevrelemek bunlardan bir tanesidir.

Sosyal Medya Benlik Saygısını Etkileyebilir Mi ve Kendimi Korumak İçin Ne Yapabilirim?

Sosyal medya, genellikle insanların hayatlarının düzenlenmiş ve derlenmiş versiyonlarını resmettiği için gerçekten de benlik saygısını etkileyebilir. Bu hem olumlu hem de olumsuz şekilde olabilir, dolayısıyla sosyal medya kullanımı esnasında her zaman dikkatli olunmalıdır. Özellikle sizde olumsuz etkilerde bulunuyorsa sınırlamak tavsiye edilebilir.

Kişisel Sınırları Belirlemek Özgüveni Geliştirmeye Nasıl Yardımcı Olabilir?

Kişisel sınırları belirlemek, sağlıklı ilişkileri sürdürmek ve öz saygıyı geliştirmek için çok önemlidir. Sınırlar belirleyip uyguladığınızda, ihtiyaçlarınızın ve duygularınızın önemli olduğuna dair bir mesaj vermiş olursunuz.

Benlik Saygısını Geliştirmek İçin Profesyonel Yardım Almak Şart Mı?

Kendi kendine yardım stratejileri faydalı olsa da, özellikle köklü özgüven sorunlarıyla mücadele ediyorsanız, profesyonel yardım almak değerli destek ve rehberlik sağlayabilir.

Benlik Saygısı Hayatın Diğer Alanlarını Etkileyebilir Mi?

Evet, benlik saygısı yaşamın çeşitli yönlerini önemli ölçüde etkileyebilir. Benlik saygısı daha yüksek olan insanlar daha iyi zihinsel sağlık deneyimleme, daha sağlıklı seçimler yapma ve daha tatmin edici ilişkiler sürdürme eğilimindedir.

Bu Makaleyi Oyla
blog onayla
0
blog onaylama
0
Tarih : 14.08.2023
Yazar : Sena Özbeyoğlu
PSİKOLOG
Sena Özbeyoğlu

Merhabalar, ben Psikolog Sena Özbeyoğlu. Ankara TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Psikoloji bölümü mezunuyum. Bilişsel Davranışçı Terapi tekniklerini kullanmaktayım. Aynı zamanda Aile ve Çift terapisi uygulamaktayım. Bilişsel Dav... Devamını Oku

Konuyla ilgili uzmanlarımızla görüşme sağlayabilirsiniz
Psikolog Başak Küçükyalçın
Başak Küçükyalçın

KLİNİK PSİKOLOG

Konuyla ilgili olarak uzmanımızla görüşerek online terepi sağlayabilirsiniz

Psikolog Hilal Topçu
Hilal Topçu

PSİKOLOG

Konuyla ilgili olarak uzmanımızla görüşerek online terepi sağlayabilirsiniz

Psikolog Bengisu Gürkan
Bengisu Gürkan

PSİKOLOG

Konuyla ilgili olarak uzmanımızla görüşerek online terepi sağlayabilirsiniz

Psikolog Kardelen Bakar
Kardelen Bakar

PSIKOLOG

Konuyla ilgili olarak uzmanımızla görüşerek online terepi sağlayabilirsiniz

Diğer Blog Yazıları