< Geri
online psikolog logo white
İlaçlar

Zestat Nedir? Ne İçin Kullanılır?

İçindekiler


Zestat, etken madde olarak “mirtazapin” içerir. Antidepresan ilaç grubunda yer alan Zestat; majör depresif bozukluk tedavisinde kullanılmaktadır.

Majör depresif bozukluk ataklarının tedavisinde oldukça etkin bir rol oynayan Zestat; beynin normal işlevini yerine getirmesine destek olarak kişilerin yaşama yönelik depresif tutumlarının azalmasında ve son bulmasında rol oynamaktadır.

Zestat Etken Maddesi Nedir? 

Mirtazapin kişinin yaşamını olumsuz yönde etkileyen majör depresif bozukluk (ağır ruhsal çöküntü) tedavisi için kullanılan bir antidepresan türüdür. Mutlaka doktor gözetiminde kullanılması gerekmektedir.

Zestat Kaç mg? Kutusunda Kaç Tane Var?

Ağızda eriyen tablet ve solüsyon şekilleri ile piyasada bulunan zestat ilacının 15 mg, 30 mg ve 45 mg mirtazapin içeren 3 farklı doz seçeneği bulunur. 30 tabletlik ambalajların içerisinde kullanıma sunulan bu ilacın mutlaka doktor gözetiminde kullanılması gerekmektedir.

Genel olarak zestat 15 mg ve zestat 30 mg kullanımının sıklık gösterdiği görülür. Tedavi sürecinde hangi dozda kullanılması gerektiği doktor tarafından belirlenmelidir.

Oral çözelti şeklinde de kullanım seçeneği bulunan Zestat’ ın 15 mg içeren kahverengi bir cam şişe ve bir dozajlama pompası ile birlikte kullanımı, uzmanlar tarafından tavsiye edilir.

Zestat 30 mg, zestat 15 mg ile kıyaslandığında daha ağır duygu bozukluklarının tedavi sürecinde kullanılmaktadır.

Bazı durumlarda uzmanlar, tedavi sürecine yüksek dozla başlayıp kişinin durumuna göre ilacın dozunu düşürerek tedavi sürecine devam edebilmektedir. 

Zestat Kullanım Alanları Nelerdir?

Zestat Kullanım Alanları Nelerdir

Zestat’ın kullanım alanları, kişilerde oluşum gösteren psikolojik bozukluklar ile paralellik gösterir. Yetişkinlerde depresyon tedavisi sürecinde bu ilaç tercih edilir.

Psikolojide majör depresif bozukluk olarak adlandırılan rahatsızlıkların kişilerin yaşamını etkilememesi ve  hayati işlevlerin yerine getirilmesinde engelleyici bir faktör olmaması için Zestat tercih edilir.

Hastaların halsiz, bitkin, kederli hissetmeleri gibi durumların sonlandırılması ve intihar düşüncelerinin eyleme dönüşmemesi için zestat reçete edilmektedir.

Psikolojik rahatsızlıkların olumsuz bir sonucu olan uyku problemi de bu ilacın kullanımı neticesinde iyileşme gösterebilmektedir.

Kullanım alanı geniş olan bu ilacın muadili olan ilaçlar da piyasada bulunur. İlacın etken maddesi baz alınarak muadil olarak üretilen ilaçların kullanımında son derece hassas ve dikkatli davranılması gerekmektedir.

Zestat muadili ilaç kullanmadan önce doktorunuza danışmanız gerekir. Bu ilaca eşdeğer niteliklere sahip olup farklı etken maddeleri bünyesinde barındıran ve farklı rahatsızlıkların tedavi sürecinde tercih edilen birçok psikolojik ilacın piyasada bulunduğunu söylemek mümkündür.

Zestat Ağızda Eriyen Tablet Nasıl Kullanılır?

Zestat ağızda eriyen tablet kullanım talimatları, doktorunuz tarafından size verilir. Doktorun yönlendirmeleri dahilinde hareket etmek, sürecin daha doğru ve sağlıklı bir şekilde ilerlemesini sağlayacaktır.

İlacı kuru bir elle alıp dilin üzerine yerleştirmek gerekir. İlaç bu şekilde ağızda erime gösterecektir.

Düzenli bir şekilde kullanımın ardından ilacın etkisi, 2 – 4 haftalık zaman aralığında görülmektedir.

Zestat Aç Karnına İçilir mi?

Zestat kullanımında doktor tavsiyelerine uyulması gerekir. Çünkü hastaların hastalık dereceleri değişkenlik gösterebilir. Bundan kaynaklı süreç içerisinde ilacın kullanımının nasıl olacağının bir uzman tarafından belirlenmesi gerekmektedir.

Zestat’ın tok karnına kullanılması tavsiye edilmektedir. Ancak istisnai bazı durumlarda aç karnına kullanılmasında da herhangi bir sakınca olmadığı belirtilmektedir.

Zestat Çocuklarda Kullanılabilir mi?

Zestat, yetişkinlerde majör depresif bozukluğun tedavisinde etkin role sahip olan bir ilaçtır. Çocukların ve 18 yaş altındaki ergenlerin tedavi sürecinde kullanılmamaktadır.

Zestat Yaşlılar İçin Kullanılabilir mi?

Zestat 65 yaş ve üzeri yaşlılar için majör depresif bozukluk tedavisinde kullanılabilir. Yaşlılarda Zestat önerilen doz, erişkinler ile aynıdır. Fakat yaşlılarda doz değişikliği, tatmin edici ve güvenilir bir cevabın alınabilmesi için yakın gözlem altında gerçekleştirilir.

Zestat Hamilelerde Kullanılabilir mi?

Zestat kullanımının hamileler için doğru olup olmadığına dair bilgilerin sınırlı olduğu görülmektedir. Bu nedenle uzmanlar gebelik döneminde kullanılmamasını tavsiye etmektedir.

Kullanıma karar verebilmek için gerekli olan araştırmaların yetersiz olması gibi faktörlerden dolayı ilacın hamilelerde kullanımı noktasında daha temkinli davranılmaktadır.

İlacın hamile hastaların tedavi sürecinde kullanılması halinde;  hastanın, gözetim altında tutulmasının önemi son derece büyüktür. Hamile olan ya da hamilelik planı olan bireyler, doktorlarının yönlendirmeleri ile ilaç kullanımına başlamalıdır.

Zestat Etki Süresi Ne Kadardır?

Zestat’ın genel olarak 1 ila 2 haftada etki göstermeye başladığı söylenebilir. Bu süreç kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Ancak ortalama olarak ilaç kullanımının 2 ila 4. Haftasında  hasta kendisini daha iyi hissetmeye başlayacaktır.

Zestat Yan Etki Yapar mı?

Zestat Yan Etki Yapar Mı

Bütün ilaçlarda olduğu gibi Zestat ilacının kullanımında da yan etkiler görülebilir. Bu ilacın bünyesinde bulunan maddelere karşı duyarlılık gösteren hastalarda yan etkiler gözlemlenebilir. Yan etkilerin görülmesi halinde kişinin mutlaka doktoruyla iletişime geçmesi gerekir.

Zestat yan etkileri:

 • İştah artışı
 • Uyuşukluk ya da uyku hali
 • Baş ağrısı
 • Ağız kuruluğu
 • Baş dönmesi, sersemlik hali
 • İshal
 • Kusma
 • Kabızlık
 • Sırt ağrısı
 • Yorgunluk
 • Canlı rüyalar

Zestat Bağımlılık Yapar mı?

Zestat, bağımlılık yapabilecek bir etkiye sahip değildir. Ancak uzun süreli kullanımın ardından ilacın bir anda kesilmesi halinde kişide bulantı, baş ağrısı ve halsizlik gibi olumsuzluk içeren durumların yaşanması kaçınılmaz olabilir.

Zestat Kilo Aldırır mı?

Zestat etken maddesi mirtazapindir. Diğer antidepresanlar ile kıyaslandığı zaman kilo aldırma olasılığının daha yüksek olduğu söylenebilir.

Zestat Reçetesiz Alınabilir mi?

Zestat ağızda eriyen tablet, diğer tüm antidepresan grubu ilaçlar gibi reçetesiz satılmamaktadır. 

Zestat Antidepresan mı?

Zestat; majör depresif bozukluğunun görüldüğü kişilerin tedavi sürecinde antidepresan işleviyle kullanılır. Bu ilaç, antidepresan olarak bilinen ilaç grubunda yer alır.

Zestat Hangi Durumlarda Dikkatli Kullanılmalıdır?

Zestat ağızda eriyen tablet; yaşlıların, hamilelerin ve çeşitli hastalıkları bulunan kişilerin tedavisinde dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır. Doktor önerilerinin dikkate alınması bu süreçte önem arz eder.

Zestat Açken mi Kullanılır Tokken mi?

Zestat, açken de tokken de kullanılabilen bir antidepresandır. Bu ilacı yiyecek ve içecekler ile birlikte de kullanabilmek mümkündür.

Zestat Birden Bırakınca Ne Olur?

Uzun süreli kullanımın ardından bu ilacın bir anda bırakılması vücudun farklı reaksiyonlar vermesine neden olabilir. Kişide mide bulantısı, baş ağrısı, baş dönmesi gibi çeşitli olumsuz durumlar görülebilir.

Zestat Cinsel İsteksizlik Yapar mı?

Zestat ağızda eriyen tablet hakkında yapılan araştırmalarda cinsel isteksizliğe ve cinsel işlev bozukluğuna neden olduğuna dair herhangi bir bilgi bulunmamaktadır.

Zestat Kaç Saat Uyutur?

Zestat’ın doğru ve düzenli kullanımı; uyku düzenini olumlu yönde etkilemektedir. Bu süreçte ilacın doktor denetiminde doğru dozda alınması uyku problemlerinin giderilmesine yardımcı olacaktır.

Zestat etki süresi, kişilerin hastalıklarının düzeyine göre değişkenlik gösterdiği için uyku düzeninin oturması da farklılık gösterebilmektedir.

Zestat Fiyatı Ne Kadar?

Zestat fiyatı, ilacın dozuna göre değişkenlik gösterir.

28.08.2023 tarihi ile güncel Zestat 15 mg, 30 mg ve 45 mg fiyatları:

 • Zestat 15 mg 30 ağızda eriyen tablet: 15.58₺
 • Zestat 30 mg 30 ağızda eriyen tablet: 29.73₺
 • Zestat 45 mg 30 ağızda eriyen tablet 46.49₺

olarak belirlenmiştir.

Özet

Zestat, bir antidepresan olup majör depresif bozukluğun tedavi sürecinde kullanılmaktadır. Zestat ağızda eriyen tablet için en çok merak edilen ne işe yarar sorusunun cevabı ise doktor tavsiyesiyle kullanılması halinde hastalıkların iyileşmesi sürecine olumlu katkı sağlamaktadır.

Kişilerin duygusal anlamda yaşadıkları olumsuzlukların ortadan kalkmasına yardımcı olan bu ilacın 15 mg, 30 mg ve 45 mg olmak üzere üç farklı dozda satışı mevcuttur. İlaç dozunu hastanın durumuna göre doktor belirlemektedir.

Zestat kullanımı; genellikle çocuklarda, yaşlılarda ve hamilelerde tavsiye edilmez. Gerekli görülen durumlarda doktor gözetimi altında bu ilacın kullanılması önem teşkil eder.

Kişide bulunan farklı hastalıklardan dolayı çeşitli ilaç kullanımları da zestat kullanımında temkinli davranılması gerektiğini gösterir. Bu kapsamda dozun belirlenmesi ve değiştirilmesi için doktor gözetiminde olunması gerektiği ifade edilir.

Sık Sorulan Sorular

Zestat Adet Düzensizliği Yapar Mı?

Zestat ilacının adet düzensizliğine yol açması gibi bir yan etkiye neden olduğuna dair herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. İlaç dozunun doktor tarafından belirlenmesi halinde adet düzensizliğinin görülmesi çok düşük bir ihtimal olacaktır.

Zestat Anksiyeteye İyi Gelir Mi?

18 yaş üstündeki hastalarda görülen majör depresif bozukluğunun tedavi sürecinde kullanılan Zestat ağızda eriyen tablet, anksiyeteye iyi gelebilmektedir. Ancak genellikle anksiyete tedavisinde doktorlar tarafından farklı ilaçlar tercih edilir.

Aile Hekimi Zestat Yazabilir Mi?

Aile hekimleri antidepresan grubunda bulunan herhangi bir ilacı reçete edemez. Bu nedenle majör depresif bozukluk ve depresyon hastalarının bir psikiyatri uzmanı ile görüşmesi ve doktorun uygun görmesi halinde ilaç kullanımına başlaması gerekmektedir.

28.08.2023
Son Güncelleme: 11.02.2024

Çevrimiçi uzmanlarımız sizinle online terapiye hazır!

Zeynep İrem Bakır
5.0 (16 Yorum)

Zeynep İrem Bakır

Psikolog
Cihan İleri
4.4 (12 Yorum)

Cihan İleri

Psikolog
Ücretsiz Ön Görüşme
Emre Uzun
5.0 (1 Yorum)

Emre Uzun

Psikolog
Pelin Turgut
5.0 (1 Yorum)

Pelin Turgut

Psikolog
Merve Üçok
5.0 (38 Yorum)

Merve Üçok

Psikolog
Begüm Yılmaz
5.0 (2 Yorum)

Begüm Yılmaz

Klinik Psikolog
Ahmed Taha Başer
5.0 (15 Yorum)

Ahmed Taha Başer

Psikolog
Ücretsiz Ön Görüşme
Sedanur Kablan
5.0 (10 Yorum)

Sedanur Kablan

Psikolog
Levent Dokuzer
5.0 (2 Yorum)

Levent Dokuzer

Psikolog
Sena Özbeyoğlu
5.0 (43 Yorum)

Sena Özbeyoğlu

Psikolog
Nurullah Tığlı
4.5 (8 Yorum)

Nurullah Tığlı

Psikolog
Gülnihal Ak
5.0 (1 Yorum)

Gülnihal Ak

Klinik Psikolog
Cansel Aktaş
5.0 (2 Yorum)

Cansel Aktaş

Psikolog
Selen Melay Yanıkan
5.0 (10 Yorum)

Selen Melay Yanıkan

Klinik Psikolog
Ücretsiz Ön Görüşme
Duygu Ergün
5.0 (5 Yorum)

Duygu Ergün

Psikolog
Selin Güngör
0.0 (0 Yorum)

Selin Güngör

Klinik Psikolog
Berfin Şahin
4.3 (7 Yorum)

Berfin Şahin

Klinik Psikolog
Ücretsiz Ön Görüşme
Gözde Yücelli
5.0 (1 Yorum)

Gözde Yücelli

Psikolog
Ücretsiz Ön Görüşme
Revşan Kahraman
0.0 (0 Yorum)

Revşan Kahraman

Psikolog
İrem Gülşen Koçer
0.0 (0 Yorum)

İrem Gülşen Koçer

Psikolog
Ücretsiz Ön Görüşme

İlk seansına özel %15 indirim. Şimdi başla!

Önerilen Yazılar