< Geri
online psikolog logo white
İlaçlar

Endol Nedir? Ne İşe Yarar?

İçindekiler


Endol, genel olarak ağrı kesici olarak bilinir. Fakat bu ilacın pek çok farklı işlevi bulunur. Endol kapsül, ortopedik girişimlerin ardından meydana gelen inflamasyon, ağrı ve şişme durumlarında endike bir ilaçtır. Bu ilaç hekimler tarafından sıklıkla reçete edilir.

Endol, bedende iltihaba ve ağrıya sebep olan hormonları düşürme özelliği olan bir ilaçtır. Adet dönemi ağrıları, ameliyatın ardından oluşan ağrılar, kısa süre içerisinde gelişim gösteren gut rahatsızlığında görülen eklem iltihabı gibi rahatsızlıklarda tercih edilir. İltihaplı eklem romatizması, eklem kıkırdağında meydana gelen aşınmalar için de hekimler tarafından reçete edilir.

Endol kapsül; ağrı ve fonksiyon kaybı ile belirti gösteren eklem iltihaplanması gibi durumlarda etkin bir şekilde kullanılan bir ilaçtır. Omurlar ile kaburgalar arasındaki eklemlerin sertleşmesi, hareket yeteneğinin kısıtlanması ya da kaybolması bu ilaçla iyileştirilebilir. Genel olarak baktığımız zaman ise Endol kullanımı iskelet sistemi ağrılarında etkin rol üstlenir.

 

Endol Ne İçin Kullanılır?

Eklem rahatsızlıkları, sırtı etkileyen artrit türü, ortopedik ameliyat sonrasında oluşan ağrılar, kas ve iskelet rahatsızlıkları, kalça eklemi hastalığı, akut gut artriti için Endol ilacı reçetelendirilebilir.

Endol 25 mg ve Endol 100 mg gibi farklı doz seçenekleri bulunan bu ilaç, birçok ağrılı geçen hastalığın tedavi sürecinde kullanılır.

Endol 25 mg ile tedavi sürecine başlanılan bir hastanın ilaç dozu, zaman ilerledikçe değişim gösterebilir. Endol 100 mg ile tedavi sürecine devam edilen bir hastanın ilaç dozu da ilerleme kaydedildikçe düşürülebilir. Bu yüzden Endol kullanımı noktasında dikkatli davranılması ve doğru doz alımına önem gösterilmesi tavsiye edilir.

 

Endol Etken Maddesi Nedir?

Endol etken maddesi indometazindir. Steroid olmayan antiinflamatuar ilaç ya da NSAİD olarak da bilinen bir ilaç grubunda yer alır. Endol etken maddesi sayesinde pek çok önemli görülen ağrılar hafifletilir.

İltihap, vücutta ağrıya neden olur. Endol ise çeşitli rahatsızlıkların nedeni olan iltihabı azaltır. Vücudun ağrıya ve rahatsızlık durumuna neden olabilen iltihabı üretme yetisini azaltır. Böylelikle etkisini net bir şekilde gösterir. 

 

Endol Kullanım Alanları Nelerdir?

Endol’un içerdiği etken maddeden dolayı kullanım alanı geniştir. Pek çok hastalığın tedavisinde uzmanlar tarafından tercih edilen bir ilaçtır.

Endol; akut ve kronik romatoid artrit, ankiloz ile birlikte olan ya da olmayan spondilit durumlarında kullanılır. Osteoartrit ve kalça mafsalının dejeneratif hastalıklarında kullanılır. Akut ve kronik hastalıkların tedavisinde ve aynı zamanda psoriasis ile birlikte görülen artrit rahatsızlıklarında da bu ilacın etkin bir şekilde kullanıldığı görülür.

 

Endol Nasıl Kullanılır?

Endol Nasıl Kullanılır

Endol ilaç dozu günde 2- 3 kez 1 kapsül şeklindedir. İlacın etkisinin yetersiz görüldüğü durumlarda günlük doz her 7 günde 1 kapsül olacak şekilde arttırılabilmektedir. Günde 8 kapsüle kadar çıkması bazı durumlar için muhtemeldir.

Akut gutta başlangıç dozu, günde 3 kez 1- 2 kapsül şeklinde belirlenir. Bu doz gerektiğinde arttırılabilir. Günde 8 kapsüle kadar verilme durumları görülür. Tedavi süreci ise, semptomlar yok oluncaya dek devam eder.   

Endol kullanımı hakkında dikkatli davranılması tavsiye edilir. Özellikle de hastanın, doktorunun tavsiye ettiği kullanım şekli ve dozu  ile ilacı tüketmesi önerilir.

Endol kullanımı ve doz sıklığı için talimatlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Endol ilacının daima doktorun tavsiyesi doğrultusunda kullanılması gerekir.
 • Emin olunmadığı durumlarda, yan etkilerin söz konusu olduğu anlarda bir uzman ile iletişime geçilmesi tavsiye edilir.
 • Yemekle ya da yemekten sonra bu ilaç kullanılabilir.
 • Kullanılacak miktar, hastalığın durumuna göre değişiklik gösterebilecektir.

Endol Kimler Tarafından Kullanılabilir?

Çocuklar için kullanımı tavsiye edilmeyen bu ilacın, yaşlıların tedavisinde kullanılması ise dikkat gerektirmektedir.

Endol ağrı kesici kullanımı hususunda dikkatli olmak önemlidir. Özellikle doz aşımı gibi durumlar yan etkilerin oluşum göstermesine zemin hazırlar. Bu gibi durumlar ile karşı karşıya kalmamak için hastanın temkinli bir şekilde hareket etmesi gerekir. Çünkü hastanın Endol kullanımını engelleyebilecek bazı farklı hastalıkları olabilir.

Endol, bronşiyal astımı bulunan hastalarda kullanılmaz. Psikiyatrik rahatsızlıklar, epilepsi ya da parkinsonizm olan hastalarda ise dikkatli bir şekilde kullanılır. Çünkü indometasin bu rahatsızlıkları kötü bir şekilde etkileyebilir.

Endol Etki Süresi Ne Kadardır?

Endol etki süresi, hastaların ağrılarına ve iltihaplarına göre değişkenlik gösterebilir. Kısacası bu durum, hastalığın seviyesiyle orantılı bir şekilde ilerler.

Genel olarak Endol ilacının kesilmesinin ardından 24 saat içerisinde etkinin ortadan kalktığını söyleyebiliriz. Endol etki süresi ise 1- 3 saattir.

Normal yetişkinlerde ise kanama süresi uzayabilir. Altta yatan hemostatik bozuklukları bulunan hastalarda ise bu etki artış gösterebilir. Koagülasyon bozuklukları olan hastalarda Endol ilacının dikkatli bir şekilde kullanılması önerilir.

Endol Yan Etki Yapar mı?

Endol Yan Etki Yapar Mı

Her ilaç kullanımında bazı yan etkilerin görülmesi muhtemeldir. Bazı ilaçlarda bu yan etkilerin görülme sıklığı artış gösterirken bazı ilaçlarda ise yan etkiler oldukça azdır. Endol ağrı kesici de yan etki yapabilir.

 • Baş ağrısı
 • Baş dönmesi
 • Sersemlik
 • Depresyon
 • Vertigo
 • Anksiyete
 • Epilepsi
 • Psişik bozukluklar 

Endol yan etkileri olarak görülebilir.

En sık görülen yan etkileri ise şu şekilde listeleyebiliriz:

 • Bulantı
 • Kusma
 • Anoreksi
 • Epigastrik rahatsızlık
 • Karın ağrısı
 • Konstipasyon ve diyare

Endol kullanımı ardından ortaya çıkabilecek diğer olası reaksiyonlar ise perforasyon ve kanama olguları dahil olmak üzere şu şekilde listelenir:

 • Özofagus
 • Mide duodenum
 • İnce bağırsakta tek ya da pek çok sayıda ülserasyonlar

Endol Reçetesiz Alınabilir mi?

Endol, reçeteli bir ilaçtır. Uzman hekimler tarafından Endol kapsül uygun görüldüğü takdirde reçete edilebilir. Kullanımı ise yine hekimler tarafından belirlenir.

Endol fitili, endol kapsül, endol 25 mg, Endol 100 mg reçeteli bir şekilde alınır. Bu doğrultuda SGK tarafından da ödemesi gerçekleşir.

Endol Ağrı Kesici mi?

Endol ağrı kesici bir ilaç olarak değerlendirilebilir. Fakat bu ilacın birçok işlevi bulunur. Cerrahi operasyonların sonucunda oluşan ağrıların ve eklem ağrılarının giderilmesinde etki sahibi bir ilaçtır.

Endol Muadili İlaçlar Nelerdir?

İçerdiği etken madde baz alınarak Endol muadili ilaçlar belirlenir.

Endol muadili ilaçlar şu şekildedir:

 • Indocolır göz damlası
 • Endosetin 25 mg
 • Endosetin 100 mg

Endol muadili ilaçlar, tedavide eş etki yaratmayabilir. Çünkü muadil ilaçların içerdiği maddeler farklılık gösterebilmektedir. Bundan dolayı Endol muadili ilaç kullanmaya karar vermeden önce doktorunuza danışmanız tavsiye edilir. 

Endol Fiyatı Ne Kadardır?

Endol fiyatı, 2023 yılında da güncellenmeye devam ediyor. İlaçlara gelen zamlarla birlikte yeni fiyat listeleri belirleniyor.

Endol fiyatı şu şekildedir:

 • Endol 25 mg kapsül fiyat: 39.11 TL
 • Endol 100 mg kapsül fiyatı: 62.28 TL

Özet

Endol kapsül, ortopedik girişimlerin ardından oluşum gösteren inflamasyon, ağrı ve şişme gibi durumları iyileştiren bir ilaçtır.  Endol, uzman hekimler tarafından sıkça tercih edilir ve tedavilerde ana ilaç olarak kullanılır. Endol kapsül etken maddesi indometasindir. Bu, NSAİD olarak bilinen ilaç grubunda yer alır. İltihapların üretilme yetisini azaltma özelliği vardır.

Endol kullanımı sayesinde bedende meydana gelen iltihaplanma ve ağrılar tedavi edilir. Adet dönemi ağrıları, cerrahi müdahaleler sonrasında meydana gelen ağrı ve sızılar, eklem iltihaplanmaları, iltihaplı eklem romatizmaları, kıkırdakta oluşum gösteren aşınmalar gibi durumlar da yine bu ilaç kullanımıyla giderilir.

Endol kullanımında dikkat edilmesi gereken noktaların başında ise doz aşımı gelir. Endol doz aşımı yapılması halinde ciddi yan etkiler ile karşı karşıya kalınabilir. Doz aşımına dikkat etmek ve hekimin uygun gördüğü şekildeki kullanıma özen göstermek önem teşkil eder.

Sık Sorulan Sorular

Endol İltihap Giderir mi?

Endol kapsül; iltihap giderici ve ağrı kesicidir. Ameliyatların ardından oluşan iltihaplanmalar, eklem iltihaplanmaları bu ilaçla tedavi edilebilir.

Yaşlı Hastalarda Endol Kullanılabilir mi?

Endol kullanımında yaş faktörü önem teşkil edebilir. Bunun nedeni ise yaşın ilerlemesiyle birlikte insanlarda hastalıkların görülme sıklığının artış göstermesi ve hastalarda yan etki görülme olasılığının daha fazla olmasıdır. Bu yüzden yaşlı hastaların tedavi sürecinde Endol kullanımına karar verilmesi için uzman bir hekime başvurmak gerekir.

Endol Kullanımında Doz Aşımı Yapılırsa Ne Olur?

Endol kullanımında doz aşımına dikkat edilmesi gerekir. Doz aşımının yapılması halinde vücut, ilaca çeşitli reaksiyonlar gösterebilir ve bunun neticesinde vücutta yan etkiler görülebilir. Bu yüzden unutulan doz için dengeleme kesinlikle yapılmamalıdır. Çift doz alınmaması gerekir.

Endol 25 mg Hangi İlaçlar İle Etkileşime Girebilir?

Endol ilaç, içerdiği etken madde ve diğer maddelerden dolayı bazı ilaçlar ile etkileşime girebilir. Bunun sonucunda da olumsuz durumlarla karşı karşıya kalınabilir. Bu yüzden Endol 25 mg kullanmadan önce hangi ilaçlar ile etkileşime girebileceği noktasında bilgi sahibi olmak önem arz eder.

Endol 25 mg ile etkileşime girebilecek ilaçlar şu şekildedir: Aspirin ya da türevi ilaçlar, Anti inflamatuar ilaçlar, Varfarin gibi kan inceltici ilaçlar, gut ilacı olan probenesid, metotreksat, ruh hastalıklarının tedavisinde kullanılan lityum, kalp yetmezliği ve kalp ritmi tedavisi için kullanılan ilaçlar, yüksek tansiyon ilaçları, reçetesiz satın alınan soğuk algınlığı ilaçları.

Endol Fitil Nedir?

Endol fitil, pek çok farklı hastalığın tedavisinde kullanılır. Akut ve kronik romatoid artrit gibi durumlarda tercih edilir. Bu fitil, doktor önerisiyle kullanılır. Reçeteli bir şekilde alınması gerekir. Aynı zamanda önerilen dozdan daha fazla kullanmak da sakıncalı durumların ortaya çıkmasına neden olabilir. Genel olarak günde bir ya da iki doz alınması doktorlar tarafından önerilir. En son dozun ise gece yatmadan evvel alınması tavsiye edilir. Bu sayede gece ağrıları gibi şikayetlerle karşılaşma durumunun önüne geçilebilecektir.

18.09.2023
Son Güncelleme: 11.02.2024

Çevrimiçi uzmanlarımız sizinle online terapiye hazır!

Ayşe Perihan Özkan Var
5.0 (1 Yorum)

Ayşe Perihan Özkan Var

Psikolog
Gülnihal Ak
5.0 (1 Yorum)

Gülnihal Ak

Klinik Psikolog
Revşan Kahraman
0.0 (0 Yorum)

Revşan Kahraman

Psikolog
Pelin Turgut
5.0 (1 Yorum)

Pelin Turgut

Psikolog
Eda Gül Ülgüt
5.0 (1 Yorum)

Eda Gül Ülgüt

Klinik Psikolog
Ücretsiz Ön Görüşme
Gözde Yücelli
5.0 (1 Yorum)

Gözde Yücelli

Psikolog
Ücretsiz Ön Görüşme
Nurullah Tığlı
4.5 (8 Yorum)

Nurullah Tığlı

Psikolog
Ayşenur Daldal
5.0 (1 Yorum)

Ayşenur Daldal

Psikolog
Cihan İleri
4.4 (12 Yorum)

Cihan İleri

Psikolog
Ücretsiz Ön Görüşme
Levent Dokuzer
5.0 (2 Yorum)

Levent Dokuzer

Psikolog
Cansel Aktaş
5.0 (2 Yorum)

Cansel Aktaş

Psikolog
İrem Gülşen Koçer
0.0 (0 Yorum)

İrem Gülşen Koçer

Psikolog
Ücretsiz Ön Görüşme
Zozan Baskın
5.0 (7 Yorum)

Zozan Baskın

Klinik Psikolog
Ücretsiz Ön Görüşme
Begüm Yılmaz
5.0 (2 Yorum)

Begüm Yılmaz

Klinik Psikolog
Sena Özbeyoğlu
5.0 (43 Yorum)

Sena Özbeyoğlu

Psikolog
Zeynep İrem Bakır
5.0 (16 Yorum)

Zeynep İrem Bakır

Psikolog
Muhammed Yümlü
0.0 (0 Yorum)

Muhammed Yümlü

Psikolog
Yeşim Tarım
5.0 (4 Yorum)

Yeşim Tarım

Psikolog
Selen Melay Yanıkan
5.0 (10 Yorum)

Selen Melay Yanıkan

Klinik Psikolog
Ücretsiz Ön Görüşme
Emre Uzun
5.0 (1 Yorum)

Emre Uzun

Psikolog

İlk seansına özel %15 indirim. Şimdi başla!

Önerilen Yazılar