< Geri
online psikolog logo white
İlaçlar

Ativan Nedir? Ne İçin Kullanılır?

İçindekiler


Lorazepam etken maddeli, sakinleştirici ve yatıştırıcı etkiye sahip olan Ativan, yaşadığınız olumsuz ruhsal bozukluklarla daha kolay baş edebilmenizi sağlar. Uyku bozukluğu, kaygı bozukluğu, epilepsi nöbetleri ya da diğer bazı psikiyatrik rahatsızlıklar yaşayan kişiler için doktor tarafından önerilebilir. Bu hastalıklardan herhangi biri için belirtiler hissediyorsanız öncelikle bir psikiyatri hekimine muayene olmanız gerekir. Böylelikle doktorunuz, belirtileriniz doğrultusunda size en uygun ve doğru tedaviyi belirler. Ayrıca belirtmek isteriz ki bu ilacı yalnızca doktorunuz tarafından reçete edilirse kullanabilirsiniz.

Ruh sağlığınızı olumsuz yönde etkileyen belirtileriniz olduğunu hissediyorsanız, ilaç tedavisinin yanı sıra terapi desteği de alabilirsiniz. Terapiye ihtiyaç duyuyorsanız onlinepsikolog.com sitesinden hemen randevu alarak çevrimiçi terapi desteği alabilirsiniz. Ativan ilacının etkilerini, kullanım alanlarını aşağıdaki başlıklardan daha detaylı şekilde inceleyebilirsiniz. 

Ativan İlacının Etki Mekanizması

Ativan ilacının etki mekanizmasında etken maddesi lorazepamdır. İçerisindeki etken madde sakinleştirici etki yaratabilmek için beyninizdeki merkezi sinir sistemini etkileyen benzodiazepin olarak bilinen ilaç sınıfına aittir. Beyninizdeki kimyasalları düzenler. Böylelikle semptomlarınızda azalma görülür. Anksiyolitik bir ilaçtır. Stres ve kaygı düzeyinizi iyileştirir. Ayrıca içerisindeki madde kaslarınızın gevşemesini sağlar.  İçeriğinde lorazepam dışında jelatin ve mannitol bulunur. İlaçların içeriğini bilmeniz önemlidir. Böylelikle içeriğinde alerjiniz olan bir madde varsa bu durumu doktorunuza bildirerek durumu uygun bir tedavi talep edebilirsiniz. 

İlacın Kullanım Alanları

Ativan Kullanım Alanları

Ativan kullanım alanları olarak birçok psikiyatrik rahatsızlık için doktorunuz tarafından reçete edilebilir. İlacın başlıca kullanım alanlarını ve hastalıkları detaylandırarak inceleyelim.

Uyku bozukluğu: Uyku fiziksel olarak sağlıklı bir yaşam sürmek için önemli bir gereksinimdir. Zihinsel faaliyetlerinizin ve vücudunuzun hormonal düzeni için uyku düzeni çok önemlidir. Uykuya dalmakta güçlük, uykunun sık sık bölünmesi, aşırı uykulu hal, uyurgezerlik ya da huzursuz bacak sendromu gibi belirtileriniz varsa uyku bozukluğunuz olabilir. Bu tür belirtiler günlük yaşam rutininizi olumsuz yönde etkiliyorsa en kısa zamanda doktor randevusu alarak muayene olmanız önerilir. Tanı almanız durumunda doktorunuz tarafından Ativan ilacı önerilebilir. 

Anksiyete (Kaygı) Bozukluğu: Anksiyete bir diğer ismiyle kaygı bozukluğu kontrol edilemez düzeye geldiğinde mutlaka tedavi edilmesi gereken bir ruhsal hastalıktır. Eğer nedensiz ve aşırı şekilde kaygı hissediyorsanız, zihninize gelen düşünceleri kontrol edemediğiniz için sürekli endişeli hissediyorsanız kaygı bozukluğu yaşıyor olabilirsiniz. Kaygı bozukluğunun fiziksel belirtileri; düzensiz ya da hızlı kalp atışı, düzensiz nefes alıp verme, bunlara bağlı aşırı terleme, yüksek kan basıncı olarak sıralanabilir. Bu belirtileri hissetmeniz durumunda en kısa zamanda uzman bir doktora danışmanız ve muayene olmanız gerekir. Tanı almanız durumunda doktorunuz tarafından Ativan ilacı reçete edilebilir.

Epileptik Nöbetler: Epilepsi beyniniz bulunan nöronlardan kaynaklı ortaya çıkan nörolojik bir hastalıktır. Nöronlarda meydana gelen ani ve kontrolsüz deşarj durumunda istemsiz kasılmalar, kaslarda seğirme, duyusal ve bilinç değişimleri yaşanabilir. Bu değişimler kişinin nöbet geçirmesine buna bayılmasına neden olabilir. Bu tür belirtileriniz ya da şikayetleriniz varsa en kısa zamanda uzman bir hekim tarafından muayene edilmeniz gerekir. Muayene sonrasında tanı almanız durumunda doktorunuz tarafından Ativan ilacı reçete edilebilir.

Sedasyon: Kelime anlamı olarak sakinleştirmek anlamına gelen sedasyon tıbbi işlemlerden önce kişiyi rahatlatmak, kaygı düzeyini azaltmak için uygulanan bir prosedürdür. Cerrahi işlemlerden ya da tıbbi müdahalelerden önce doktorunuzun talimatı üzerine Ativan kullanılabilir.

İlacın başlıca kullanım alanları bu şekildedir. Bunların dışında Ativan ilacı ciddi kas spazmlarını rahatlatabilmek ya da kanser tedavisine bağlı görülen mide bulantısı ve kusmayı önleyebilmek için de kullanılabilir. Fakat bireysel farklılıklara ve hastanın ihtiyacına göre kullanım alanları değişebilir. Burada en doğru kararı verecek kişi doktorunuzdur. Doktorunuzun ihtiyaç görmesi halinde size bu ilacı reçete edebilir. 

İlaç kullanımı dışında da destek almanız önemlidir. Bunun için aldığınız tanıya uygun terapi hizmeti almayı düşünebilirsiniz. Eğer terapiye ihtiyaç duyuyorsanız Online Psikolog'da Psikolog Seç aracı ile aktif bulunan psikologlar arasından seçiminizi yapıp randevu oluşturarak çevrimiçi terapi hizmeti alabilirsiniz.

Ativan Yan Etkileri

Ativan Yan Etkileri

İlaçların temel hedefi kişiyi iyileştirebilmek, hastalığın semptomlarını gidermek olsa da bazı ilaçlar bazı hastalarda yan etkilere sebep olabilir. Yan etkiler kişiden kişiye göre değişkenlik gösterebilir. Ativan ilacının olası yan etkilerini aşağıdaki listeden inceleyebilirsiniz. Başlıca görülen yan etkiler şunlardır:

 • Uyuşukluk
 • Kaslarda güçsüzlük hissi
 • Halsizlik
 • Uyku hali
 • Baş dönmesi
 • İstemli hareketlerde düzensizlik
 • Zihinde bulanıklık
 • Alerji durumunda yüzde ya da boğazda şişme hissi
 • Görme bozukluğu
 • Kan basıncı düşüklüğü
 • Mide bulantısı, kusma
 • Kabızlık

Yukarıda sıralanan belirtiler ilacı kullanırken karşılaşabileceğiniz yan etkilerden en bilinenlerdir. İlacı kullanmaya başladıktan sonra kendinizi gözlemlemeniz önemlidir. İlacı kullanmaya başladıktan sonra şiddetli normal olmayan etkiler hissettiğinizde en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz önerilir. Durum hakkında doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekir. Böylelikle doktorunuz tedavi planınızda düzenleme yapabilir. Özellikle alerjiye bağlı yüzde ve boğazda şişme hissederseniz en kısa zamanda en yakınınızdaki sağlık kuruluşuna gitmeniz gerekir. 

İlacı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ativan ilacı doktorunuz tarafından reçete edildiyse kullanırken dikkat etmeniz gereken durumlar bulunur. Aşağıda sıralananlardan herhangi birine sahipseniz Ativan kullanımında dikkatli olmanız gerekir.

 • Karaciğer ya da böbrek hastalığı yaşıyorsanız
 • Alkol bağımlılığı durumunuz varsa
 • Akciğer hastalığınız bulunuyorsa
 • Solunum sıkıntısı yaşıyorsanız
 • 65 yaş üstüyseniz
 • Çok zayıfsanız

Bu tür durumlarda kullanıma dikkat etmelisiniz. Eğer yukarıda belirtilen hastalıklardan herhangi birini yaşıyorsanız, ilacın size reçete edilmesi durumunda doktorunuza mutlaka bilgi vermeyi unutmayınız. Böylelikle sağlığınızı olumsuz etkilemeyecek bir tedavi planı doktorunuz tarafından oluşturulabilir. Ayrıca günlük ya da iş yaşantınızda makine, araç kullanımınız varsa dikkat etmeniz gerekir. İlacı kullanmaya başladığınızda odaklanma sorunu, uyku hali gibi durumlar yaşayabilirsiniz. Bu sebeple iş makinesi kullanma gibi bir durumunuz söz konusuysa herhangi bir kaza yaşamamak için dikkatli olmanız gerekir.

İlacı Kimler Kullanmamalı?

İlaçların hepsi herkesin kullanımına uygun değildir. Ativan ilacını aşağıda sıralananlar sahip olan kişiler kullanmamalıdır.

 • Alerjik reaksiyona sahip kişiler (bunun için detaylı alerji testi yaptırmanız gerekir)
 • İlacın etken maddesine alerjisi olanlar
 • Benzodiazepin ilaçlarına karşı hassasiyeti olan kişiler
 • Gebelik döneminde olan kadınlar
 • Göz tansiyonu hastalığı bulunanlar
 • Uyku apnesi (uykuda solunum sorunu) yaşayan kişiler
 • Kas hastalığına sahip kişiler
 • Uyuşturucu bağımlılığı olanlar
 • Glokomlu hastalar

Eğer yukarıda sıralananlardan herhangi birine sahipseniz mutlaka muayene esnasında doktorunuza bilgi veriniz. Doktor muayenesine giderken hastalıklarınız, kullandığınız ilaçlar ya da takviyelerin bir listesini yapmak kolaylaştırıcı olabilir. Muayene esnasında doktorunuz ile bu listeyi paylaşarak doğru tedavi planına erişebilirsiniz.

Hamilelik ve Emzirme Döneminde Ativan Kullanımı

Hamilelik oldukça hassas ve dikkat edilmesi gerekilen bir dönemdir. Hamilelik sırasında doktor kontrolü dışında herhangi bir ilaç kullanılmaması gerekir. Ativan ilacı hamilelik döneminde kullanımı önerilmez. Bunun sebebi anne karnındaki bebeğe ilacın maddelerinin geçerek zarar verme olasılığıdır. Eğer kadınsanız ve bu ilacı kullanıyorsanız hamile kalmamak için etkili bir doğum kontrol yöntemi seçmeniz önerilir. İlacı kullanırken hamilelik şüpheniz varsa ya da hamileliğiniz kesinleştiyse durumu derhal doktorunuza bildirmeniz gerekir. 

Ativan ilacını emziren kadınların kullanılması önerilmez. İlacın içeriğinde bulunan maddelerin anne sütüne geçebildiği tespit edilmiştir. Bu sebeple emzirme sırasında kullanacağınız ilacın maddeleri bebeğe de geçeceğinden kullanılmaması tavsiye edilir. İlacın size doktor tarafından reçete edilme durumunda emzirme döneminde olduğunuzu mutlaka doktorunuza bildirmeniz gerekir. Böylelikle doktorunuz tedavi planınızı buna göre düzenler. İlacı her şekilde kullanmanız gerekiyorsa emzirmeyi bırakmanız önerilir.

İlacın Kullanım Şekli

Ativan ilacı her zaman doktorunuzun size bildirdiği şekilde kullanmanız gerekir. İlaç tablet halinde bulunur. Ağız yoluyla alınır. İlacı bir bardak su yardımıyla yutabilirsiniz. Emme ya da çiğneme yapılması önerilmez. İlaç 12 yaşından küçük çocukların kullanımı için uygun değildir. Yalnızca doktorun reçete ettiği durumlarda çocuklarda kullanılabilir. Bu sebeple ilacı muhafaza ederken çocukların erişemeyeceği yerde saklayınız. Alkol kullanırken ilacı almanız durumunda ilacın etkileri ve yan etkilerinde artış gözlemlenebilir. İlacı alkol ile birlikte tüketmemeniz gerekir. İlacın yan etkilerinden birisi dikkat dağınıklığı olduğundan dolayı ilacı kullanırken araç, makine kullanımlarına dikkat ediniz. Böyle bir durumunuz varsa doktorunuzla mutlaka paylaşınız. 

İlaç yalnızca doktorunuzun önerdiği doz ve zaman aralığında alınmalıdır. Doktorunuz aldığınız tanıya uygun olarak gereken dozajı belirler. İlacı kullanırken doktorunuzun talimatları dışına çıkmayınız. İlacı doktor kontrolü dışında bırakmak hastalık belirtilerinizi tetikleyebileceğinden sakıncalıdır. Doktorunuz kullanmayı bırakmanız gerektiği zamanı size muayene esnasında bildireceğinden, kontrollerinizi aksatmamanız gerekir. İlacı kullanırken doz aşımı yaptıysanız yani ilacı almanız gereken dozdan daha fazla aldıysanız mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna ya da doktorunuza konuyu danışmanız gerekir. Almanız gereken dozu unuttuğunuzda çift doz almayınız. Böyle bir durumda ulaşabiliyorsanız doktorunuza ulaşamıyorsanız en yakın eczaneye bilgi almak için başvurabilirsiniz. 

Lorazepam etken maddeli Ativan ilacının yan etkileri için yazının ilgili başlığını okuyabilirsiniz. Yan etkilerin şiddetli olma durumunda doktorunuzla durumu paylaşmanız gerektiğini unutmayın. İlacın kullanımı hakkında tüm detayları doktorunuz muayene esnasında sizinle paylaşacaktır. Aklınıza takılan her detayı muayene esnasında doktorunuza danışabilirsiniz. 

Ativan İlacının Diğer İlaçlarla Etkileşimi

İlaçların etken ve yan maddeleri birbiriyle etkileşime girebilir. Aşağıda sıralanan listede Ativan ilacının etkileşime girdiği ilaç gruplarını inceleyebilirsiniz.

 • Alerji ilaçları 
 • Epilepsi, nöbet ilaçları
 • Probenesid (böbrek tedavisinde kullanılan ilaçlar) 
 • Aminofilin veya teofilin içeren ilaçlar (astım, öksürük için)
 • Psikoz ilaçları
 • Narkotik ağrı kesiciler
 • Uyku ilaçları
 • Soğuk algınlığı ilaçları

Bunlardan herhangi birini kullanıyorsanız bu konuda mutlaka doktorunuza bilgi vermeniz gerekir. Ayrıca muayeneye giderken hastalık geçmişlerinizi, kullandığınız ilaçları ve bitkisel takviyeleri listeleyerek yanınızda bulundurmanız önerilir. Böylelikle doktorunuz bunlardan haberdar olarak tedavi planınızı hazırlar.

Özet

Ativan lorapezam etken maddeli benzodiazepin grubuna ait bir ilaçtır. Etken maddesi sayesinde yatıştırıcı ve sakinleştirici özelliğe sahiptir. İçeriğindeki maddeler beyninizin merkezi sinir sisteminde bulunan nöronları etkiler. Böylelikle yaşadığınız semptomlar, beyninizdeki kimyasal dengenin sağlanmasıyla azalmaya başlar. Ativan ilacının kullanım alanları; anksiyete bozukluğu, epileptik nöbetler, uyku bozukluğu olarak sıralanabilir. Bunların dışında doktorunuzun tanılamasına ve ihtiyacınız olduğuna karar vermesi durumunda başka hastalıklar için de reçete edilebilir.

Ativan kullanabilmeniz için öncelikle doktor randevusu alarak muayene olmanız gerekir. Doktorunuz ilacı kullanmanız gereken bir tanı koyduysa ancak o zaman reçete edilmesi durumunda ilacı kullanmaya başlayabilirsiniz. İlacı kullanma talimatlarına uygun ve doktorunuzun önerdiği şekilde kullanmanız gerekir aksi halde istenmeyen yan etkiler ile karşılaşabilirsiniz. İlacı kullanırken şiddetli yan etkiler yaşamanız durumunda en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz önerilir. Ayrıca doktorunuzdan tekrar randevu alarak durumu paylaşmanız gerekir.

İlaç kullanımlarının tamamında dikkatli olmak gerekir. Bu sebeple muayeneye gittiğinizde geçmiş hastalıklarınızı, kullandığınız ilaçları, vitaminleri, bitkisel takviyeleri, hamilelik ve emzirme durumunuzu doktorunuzla paylaşmanız en doğru tedavi planına erişebilmeniz için çok önemlidir. Bu nedenle doktorunuz ile tüm detayları paylaşmayı unutmayınız.

Sıkça Sorulan Sorular

Ativan reçetesiz satılır mı?

Ativan reçeteli alınabilen bir ilaçtır. Doktor muayenesi sonucunda reçete edilmeden kullanmamanız gerekir.

Ativan bağımlılık yapar mı?

Ativan benzodiazepin grubuna ait bir ilaçtır. Bu sebeple bağımlılık yapabilir. Uzun süreli kullanımlarda bu etki görülebilir.

Ativan ilacının etki süresi nedir? 

İlaç etkisini hızlı bir şekilde gösterir. Genellikle etki etmeye başlaması 30-60 dakika arasındadır. Kullandıktan sonra etkisi 6-8 saat sürebilir.

04.09.2023
Son Güncelleme: 08.02.2024

Çevrimiçi uzmanlarımız sizinle online terapiye hazır!

Cansel Aktaş
5.0 (3 Yorum)

Cansel Aktaş

Psikolog
Selen Melay Yanıkan
5.0 (10 Yorum)

Selen Melay Yanıkan

Klinik Psikolog
Hidayet Çalışkan
5.0 (34 Yorum)

Hidayet Çalışkan

Psikolog
Pelin Turgut
5.0 (3 Yorum)

Pelin Turgut

Psikolog
Nurullah Tığlı
4.5 (8 Yorum)

Nurullah Tığlı

Psikolog
Zeynep İrem Bakır
5.0 (17 Yorum)

Zeynep İrem Bakır

Psikolog
Sena Özbeyoğlu
5.0 (43 Yorum)

Sena Özbeyoğlu

Psikolog
Duygu Ergün
5.0 (5 Yorum)

Duygu Ergün

Psikolog
Levent Dokuzer
5.0 (2 Yorum)

Levent Dokuzer

Psikolog
Emre Uzun
5.0 (1 Yorum)

Emre Uzun

Psikolog
Sedanur Kablan
5.0 (13 Yorum)

Sedanur Kablan

Psikolog
Gülnihal Ak
5.0 (1 Yorum)

Gülnihal Ak

Klinik Psikolog
Nisa Dabanıyastı
0.0 (0 Yorum)

Nisa Dabanıyastı

Klinik Psikolog
Eda Gül Ülgüt
5.0 (1 Yorum)

Eda Gül Ülgüt

Klinik Psikolog
Zozan Baskın
5.0 (7 Yorum)

Zozan Baskın

Klinik Psikolog
Ayşenur Daldal
5.0 (2 Yorum)

Ayşenur Daldal

Psikolog
Ece Yurdakul
5.0 (8 Yorum)

Ece Yurdakul

Psikolog
Revşan Kahraman
0.0 (0 Yorum)

Revşan Kahraman

Psikolog
Begüm Yılmaz
5.0 (2 Yorum)

Begüm Yılmaz

Klinik Psikolog
İrem Gülşen Koçer
0.0 (0 Yorum)

İrem Gülşen Koçer

Psikolog

İlk seansına özel %15 indirim. Şimdi başla!

Önerilen Yazılar