< Geri
online psikolog logo white
İlaçlar

Tranko Buskas Nedir? Ne İşe Yarar?

İçindekiler


Tranko Buskas; endişe giderici ve kas gevşetici bir ilaçtır. Sindirim, üreme organları ve idrar yolları gibi vücut sistemlerinde mevcut olan düz yapıdaki gevşetebilen bir yapıda hazırlanmıştır. Tranko Buskas, spazm durumlarında kriz önleyici görevini üstlenir.

Ruh halinde meydana gelen gergin durumlardan kaynaklanan problemlerin başında karın bölgesi spazmları gelmektedir. Bui spazmlarda da Tranko Buskas  kullanılabilmektedir. 

Tranko Buskas kullanım alanlarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 

 • Mide krampları ve mide yanması gibi rahatsızlıklar,
 • Safra organ yollarında oluşabilen şişkinlik ve bunun sonucunda gelişebilen spazm sancıları,
 • Bağırsak spazmları,
 • Normalden daha zorlu ve sancılı geçen adet dönemleri,
 • Kadınların regl dönemlerinde oluşabilen ve adet dönemi öncesinde yaşanan gerginlik ve sinirli olma hissiyatı.

 

Tranko Buskas Etken Maddesi Nedir? 

Tranko Buskas etken maddesi, her bir hap için 10 mg hiyosin-N-butil bromid olarak belirlenmiştir. 10 mg medazepam içermektedir. İçerdiği etken maddesi sayesinde bu ilaç, kasları gevşetir ve spazmların giderilmesinde rol oynar. 

 

Medapezam, ruhsal gerginliği azaltır. Ruhsal gerginlik ile birlikte ortaya çıkabilecek ağrıların giderilmesinde kullanılır. Vücudun sindirim sisteminde, yani bağırsak ve midede bulunan kas sistemlerinde rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Bu doğrultuda mide ağrıları ve diğer sindirim problemleri düzeltilebilir. 

 

Turuncu renkli, kokusuz ve yuvarlak şekilde hazırlanmış bir haptır. Yirmili ya da kırklı olarak satışı gerçekleştirilen bu ilaç, kırmızı reçetelidir. 

Tranko Buskas etken maddesinden kaynaklı olarak hekim takibinde kullanılmalıdır.

Bu ilaç, hekimin tavsiye ettiği dozda düzenli bir şekilde kullanılabilir. Çünkü etken maddelerinden biri olan medazepam sebebiyle bağımlılık geliştirmeye neden olabilecek bir ilaç olarak değerlendirilir. Tranko Buskas doz aşımı noktasında da ciddi komplikasyonlar oluşabilir. 

Tranko Buskas Kaç mg? Kutusunda Kaç Tane Var?

Tranko Buskas, 10 mg ve 20 mg dozlarda satışa sunulan bir ilaçtır. Tranko Buskas 10 mg; anksiyolitik, antikonvülsan, yatıştırıcı ve iskelet kası gevşetici özelliklere sahip olduğu için pek çok tedavide etkin bir şekilde kullanılır. Tranko Buskas 20 mg ise aynı görevleri üstlenir ve daha üst seviyedeki rahatsızlıklarda kullanılabilir. Sindirim organları, üreme organları, idrar yolları gibi iç organlarında bulunan düz kasları gevşetir. Spazm çözücü etkisi yüksektir. 

 

Tranko Buskas, turuncu renkli yapıdadır. Herhangi bir kokusu bulunmaz. Kuru, temiz ve kaplama şeklinde imal edilmiştir. 20 ya da 40 adet şeklinde eczanelerde yerini almaktadır. 

 

Tranko Buskas Muadili Nedir?

Tranko Buskas muadili, içerdiği etken madde doğrultusunda belirlenir. Bu ilaç kırmızı reçeteli olup muadilleri şu şekilde listelenebilir:

 

 • Buscopan
 • Butopan 
 • Hiyospazm
 • Molit
 • Relaksin
 • Spazmol 
 • Spazmotek
 • Xemol 

Tranko Buskas Nasıl Kullanılır? Aç karnına Kullanılır mı? 

Tranko Buskas Nasıl Kullanılır

Tranko Buskas kullanımı noktasında dikkatli davranmak gerekir. Hekim muayenesinin ardından hastaya bilgi ve doneler aktarılır. Genellikle ilaç, doktorun reçete ettiği doz ve kullanım sıklığının dışına çıkılmadan kullanılır.

Hastanın rahatsızlığına ve şikayetine göre, doktor doğru dozu reçete etmektedir. Doktorun tavsiyeleri dışında bir doz kullanımı gerçekleştirildiğinde Tranko Buskas yan etkileri ile karşı karşıya kalınır. 

 

İlacın kullanım sürecinde genellikle günde 3 doz 10 mg ya da 20 mg şeklinde reçete edilir. Bu durumda dikkate alınan noktalar kişinin yaşı, sağlık durumu ve rahatsızlık düzeyidir.

Tranko Buskas kullanımı, ağız yoluyla gerçekleştirilir. Yemeklerden önce tüketilmesi önerilir. Bu ilaç, bir bardak temiz su ile bütün bir şekilde kullanılmalıdır.

 

Tranko Buskas Tablet Kimler Tarafından Kullanılabilir?

Tranko Buskas ilacının çocuklarda kullanılması kesinlikle önerilmemektedir. Bu ilaç; 65 yaşın üzerindeki kişilerde ise normalde reçete edilen formdan daha düşük dozlarda alınabilmektedir. Çünkü çocuklarda ve yaşlılarda risk teşkil edebilir ve  yaygın olmayan yan etkilerle dahi kişinin karşılaşmasına neden olabilir. 

Hamile olan ve hamile kalmayı düşünen kişilerde de Tranko Buskas ilacının gerekli görülmediği durumlarda kullanılması tavsiye edilmez.

İlaç tedavisinin devam ettiği sırada hamile kalan bir kişinin mutlaka doktoruyla iletişime geçip ilaç kullanımı hakkında bilgi alması gerekecektir.

 

Tiroid bozukluğunuz varsa, kalp yetmezliğine sahipseniz ya da kalp hızınıza olumsuz etki edecek bir kalp ameliyatı geçmişiniz varsa Tranko Buskas ilacını kullanma noktasında temkinli davranmanız gerekir. Çünkü bu gibi durumlarda ilacın yan etkileriyle karşı karşıya kalma durumunuz artacaktır. 

Tranko Buskas Etki Süresi Ne Kadardır?

Tranko Buskas kullanımı sürecinde kişide meydana gelebilecek değişim ve iyileşme süresi, kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bununla beraber genel olarak 1 ya da 2 saat içerisinde etkisi başlar.

İlacın vücuttan atılması süresi de hastaların yapılarına göre değişkenlik gösterir. Bu sürenin genel olarak 48 saat civarında seyrettiği görülür. İlacın kullanıldığı süre zarfında herhangi bir yan etkiyle karşılaşıldığında ise yaşanılan durum, detaylı bir şekilde uzmanlara aktarılmalıdır. 

 

Tranko Buskas Tablet emilim ve vücuttan atılma süreleri hastanın cinsiyetine, yaşına ve kilosuna göre değişir. Bu faktörlere bağlı olarak değişim gösteren etki süresinden dolayı tedavi sürecinde kişiye özgü biçimde planlama yapılmalıdır. 

Tranko Buskas Yan Etki Yapar mı?

Tranko Buskas Yan Etki Yapar Mı

Piyasada bulunan ve özellikle de kırmızı reçeteli olan ilaçlarda yan etkiler görülebilir. Bu yan etkiler; yaygın olmayan yan etkiler, seyrek görülen yan etkiler ve çok seyrek görülen yan etkiler olarak değerlendirilebilir. 

 

Tranko Buskas yan etkileri şu şekildedir: 

 • Yaygın olmayan yan etkiler: 
 • Ağızda kuruluk hissi
 • Kalp ritminde anormal hızlanma
 • Deri bölgelerinde kızarıklık yaşamak
 • Alerji bulguları

 

Seyrek görülen yan etkiler:

 • Nefes alırken zorlanma, nefesi tam alamama
 •  Solunum yollarında daralma bozukluğu, ağır alerjik tepkimeler
 • Öfkeli olma, huzursuz hissetme, uykusuzluk 
 • İntihar düşünceleri, intihara meyil gösterme 
 • Anormal olarak görülen kanamalar 
 • Deride iç kanamaların meydana gelmesi 

 

Çok seyrek görülen yan etkiler:

 • Baygınlık geçirme, sersemlik hissi
 • Akılda karışıklık
 • Bellek fonksiyonunda oluşması muhtemel bozulma
 • Kalıcı olmayan konuşma bozukluğu, konuşmada güçlük çekmek 
 • Yürümekte güçlük çekmek gibi hareket bozuklukları
 • Göz bebeklerinde titreme hali, görüşte bozukluk, pullu görme durumu, çift görme
 • Deride sararma hali
 • İdrar renginde anormal derecede koyu renk görülmesi
 • Karaciğer işlevsizliği 
 • Kas krampları
 • Nöbet geçirmek

Tranko Buskas Reçetesiz Alınabilir mi?

Tranko Buskas ilacının reçetesiz alınması mümkün değildir. Bu ilaç kırmızı reçeteli bir ilaçtır. Önemli tedavilerde kullanılan, doktor gözetimi altında tedavi sürecine devam edilmesi gerekli görülen bir ilaçtır. Bundan dolayı reçetesiz bir şekilde ilacı satın almak söz konusu değildir. Kişiye özel yazılmış reçete ile bu ilacı satın alabilirsiniz. 

Tranko Buskas Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Tranko Buskas; kas gevşetici özellikleri bulunan, kişilerin ruhsal sıkıntılarından dolayı oluşum gösteren ağrılara çözüm bulmak amacıyla kullanılan bir ilaçtır. Bu nedenle; çeşitli mide rahatsızlıkları tedavilerinde, kolika mukoza sendromu gibi psikolojik faktörlerle bağlı olarak meydana gelen bağırsak spazmlarının giderilmesi sürecinde etkin bir şekilde kullanılır. 

Safra yollarında meydana gelen şişkinlik ve kramplar da bu ilaçla birlikte giderilebilir. Uzun süren hıçkırık krizleri,ağrılı adet görme durumları, rahim spazmları gibi kadın üreme organları rahatsızlıklarının tedavisinde de doktorlar tarafından reçete edilen bir ilaçtır. 

Tranko Buskas Fiyatı Ne Kadar?

Tranko Buskas, önemli hastalıkların tedavi sürecinde etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Pek çok hastanın iyileşme sürecinde büyük rol oynayan bu ilacın fiyatı ise insanlar tarafından merak ediliyor. Tranko Buskas fiyatı, yıldan yıla değişkenlik göstermektedir.

Tranko Buskas fiyatı, 2023 yılında da güncellenmiştir. İlaçlara gelen zamlarla birlikte Tranko Buskas fiyatı da değişkenlik göstermektedir.

Tranko Buskas 10 + 10 20 Tablet ilaç fiyatı güncel olarak 69, 20 ₺ ' dir. 

Özet 

Tranko Buskas; ruhsal rahatsızlıkların mide, bağırsak ve kaslara yapmış olduğu spazm etkisini ortadan kaldırmak amacıyla kullanılır. Bu ilaç, ruhsal rahatsızlıklara yardımcı ilaç takviyesi şeklinde de değerlendirilir. 

Ağrı ve spazmların geçmesinde büyük etkisi vardır. Kırmızı reçeteli ilaç kategorisinde bulunduğu için kullanımında son derece hassas ve profesyonel davranılması gerekir. 

Tranko Buskas doz aşımı noktasında da dikkatli davranılması önem teşkil eder. Yan etkilerin görülme sıklığını en aza indirgemek için bu ilacın kullanımının en doğru şekilde yapılması gerekir. Yan etkilerinin şiddetli bir hal alması durumunda ilacın kullanımının kesilmesi, bir uzmana başvurulması tavsiye edilir.

Tranko Buskas medazepam içerir. Etkin madde olarak içeriğinde Hiyosin-N-butil bromid de bulunur. Turuncu renklidir. 20- 40 kapsül şeklinde üretimi gerçekleştirilir. 

Sıkça Sorulan Sorular

Tranko Buskas Depresyon İlacı mıdır?

Ruhsal gerginliklerin ve bu duruma bağlı olarak meydana gelen krampların tedavi sürecinde kullanılan Tranko Buskas, psikolojik bir ilaç olarak değerlendirilebilir. Ancak depresyon ilacı olarak değerlendirmek yetersiz olacaktır. Çünkü bu ilaç; depresyon kaynaklı ruhsal bozuklukların sonucu olarak ortaya çıkan spazmların ve ağrıların giderilmesinde etkin rol üstlenir.

Tranko Buskas, depresyonun ve paniğin mide- bağırsak sistemlerinde yaptığı olumsuz etkiyi ortadan kaldırmak için kullanılır. Bundan dolayı bu ilaca depresyon ilacı demek doğru değildir. Depresyonun yaratmış olduğu olumsuz durumların giderilmesi sürecindeki etkisi ise azımsanmayacak düzeydedir. 

 

Tranko Buskas Uykusuzluk Yapar mı?

Tranko Buskas kullanımından kaynaklı olarak hem uyuyamama hem de aşırı uyuma gibi yan etkilerin görülmesi muhtemel bir durumdur.. Bu durum kişiden kişiye değişiklik gösterir. Uykusuzluk gibi bir yan etkiyle karşılaşma durumunu en aza indirgemek için kullanımını doğru bir şekilde yapmak gerekir. Özellikle de Tranko Buskas doz aşımı noktasında dikkatli olmak önem arz eder. 

 

Zayıflamak için Tranko Buskas Kullanılabilir mi?

Tranko Buskas, sindirim sistemi üzerinde rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Bundan dolayı ishal ve diğer bağırsak hareketlerine neden olabilmektedir. Bu durum neticesinde de ilacı kullanan hastada kilo verme gibi bir durum gözlenebilir. Fakat bu kilo verme, doğal ve sağlıklı değildir. Kısacası Tranko Buskas ya da farklı ilaçlar kullanarak zayıflamak kesinlikle doğru değildir. 

 

Tranko Buskas Mideyi Bulandırır mı?

Tranko Buskas kullanımında mide bulantısı durumu sık karşılaşılan bir yan etki değildir. Ancak bazı durumlarda mide bulantısına neden olacağı söylenebilir. Uzun süreli ve aşırı mide bulantısı gibi durumlarda doktora danışılması tavsiye edilir.

 

06.09.2023
Son Güncelleme: 25.02.2024

Çevrimiçi uzmanlarımız sizinle online terapiye hazır!

Revşan Kahraman
0.0 (0 Yorum)

Revşan Kahraman

Psikolog
Gülnihal Ak
5.0 (1 Yorum)

Gülnihal Ak

Klinik Psikolog
Eda Gül Ülgüt
5.0 (1 Yorum)

Eda Gül Ülgüt

Klinik Psikolog
Ahmed Taha Başer
5.0 (16 Yorum)

Ahmed Taha Başer

Psikolog
Nurullah Tığlı
4.5 (8 Yorum)

Nurullah Tığlı

Psikolog
Yeşim Tarım
5.0 (5 Yorum)

Yeşim Tarım

Psikolog
Emre Uzun
5.0 (1 Yorum)

Emre Uzun

Psikolog
Duygu Ergün
5.0 (5 Yorum)

Duygu Ergün

Psikolog
Hidayet Çalışkan
5.0 (34 Yorum)

Hidayet Çalışkan

Psikolog
Berfin Şahin
4.3 (7 Yorum)

Berfin Şahin

Klinik Psikolog
Gözde Yücelli
5.0 (1 Yorum)

Gözde Yücelli

Psikolog
Pelin Turgut
5.0 (3 Yorum)

Pelin Turgut

Psikolog
Ayşenur Daldal
5.0 (2 Yorum)

Ayşenur Daldal

Psikolog
Ece Yurdakul
5.0 (8 Yorum)

Ece Yurdakul

Psikolog
Sena Özbeyoğlu
5.0 (43 Yorum)

Sena Özbeyoğlu

Psikolog
İrem Gülşen Koçer
0.0 (0 Yorum)

İrem Gülşen Koçer

Psikolog
Ayşe Perihan Özkan Var
5.0 (2 Yorum)

Ayşe Perihan Özkan Var

Psikolog
Begüm Yılmaz
5.0 (2 Yorum)

Begüm Yılmaz

Klinik Psikolog
Selen Melay Yanıkan
5.0 (10 Yorum)

Selen Melay Yanıkan

Klinik Psikolog
Cansel Aktaş
5.0 (3 Yorum)

Cansel Aktaş

Psikolog

İlk seansına özel %15 indirim. Şimdi başla!

Önerilen Yazılar