< Geri
online psikolog logo white
İlaçlar

Lyrica Nedir? Ne İçin Kullanılır?

İçindekiler


Lyrica; etken maddesi pregabalin olan yeşil reçeteli psikiyatrik bir ilaçtır. Merkezi sinir sistemi üzerinde etki ederek ağrıları ve nöro epileptik nöbetleri azaltıcı etki gösterir. Hasarlı sinirlerden kaynaklı oluşan nöropatik ağrıları tedavi eder. Etken maddesi sinirlerde iletişim değişikliği sağlayarak kişinin sinirsel uyarılarını düzenler. 

Lyrica; sinir ağrılarına neden olan hastalıkları, yaygın anksiyete bozukluğu, yaygın depresyon bozukluğu, fibromiyalji hastalığı sebebiyle yaşanan romatizmal ağrılar, epilepsi gibi hastalıkların tedavisinde, kişinin yaşadığı rahatsızlığın şiddetini azaltmak için kullanılır. İlaç sayesinde kişinin ağrıları hafifler ve belirtilerde azalma görülür. Bbu ilacı, bir doktor tarafından teşhis sonrası reçete edilmeden kullanmamalısınız. Eğer rahatsızlığınız varsa ilacı kendiniz kullanmaya başlamamalı, eğer kullanıyorsanız doktor kontrolü olmadan keyfi şekilde kullanımı bırakmamalısınız. 

Kullanım Alanları

Lyrica Kullanım Alanları

Bu ilaç birçok farklı rahatsızlığın tedavisi için kullanılabilir. İlacın etken maddesi pregabalinin yanı sıra, 

 • Laktoz monohidrat
 • Mısır nişastası
 • Talk, jelatin
 • Titanyum dioksit (e171)
 • Kırmızı demir oksit (e172ii)
 • Sodyum lauril sülfat
 • Silika (kolloidal susuz)
 • Şellak (e904)
 • Siyah demir oksit (e172i)
 • Propilen glikol (e1520)
 • Potasyum hidroksit gibi yardımcı maddeler içerir.

Aşağıda ilacın reçete edildiği hastalıkları başlıklar halinde inceleyeceğiz.

Epilepsi: Lyrica; halk arasında sara olarak da bilinen kronik uzun süreli bir rahatsızlık olan epilepsi krizlerinin tedavisinde kullanılır. Epilepsi beyinde bulunan hücrelerin normal olmayan elektriksel davranış göstermesi sonucu ortaya çıkan nörolojik bir rahatsızlıktır. İlaç bu sebepten oluşan nöbetlerin kontrol alınmasını sağlar. Beyindeki elektriksel aktiviteleri düzenler. Böylece kişinin yaşam kalitesini artırır.

Anksiyete Bozuklukları: Toplum arasında kaygı bozukluğu olarak bilinen anksiyete psikolojik bir rahatsızlık olarak değerlendirilir. Kişi anksiyete bozukluğu sebebiyle aşırı kaygılı hissettiğinden bir süre sonra bu durum günlük yaşam rutinini bozabilir. Bu tür durumlarda kişinin psikiyatrik bir destek alması önerilir. Lyrica anksiyete bozukluğu yaşayan kişilerin sinir sistemini düzenleyerek belirtilerin azalmasına yardımcı olur. 

Nöropatik Ağrı: Bireyin fiziksel olarak hissettiği ağrı hastalıkları konusunda uyarıcı olabilir. Sinirlerde meydana gelen tahribat ya sinir işlevlerinin bozulması ile meydana gelen ağrılara nöropatik ağrılar denir. Nöropatik ağrılar gözle görülür bir sebep olmadığı halde kişinin vücudunda yanma, karıncalanma, elektrik çarpması gibi hissetmesi şeklinde görülebilir. Nöropatik ağrı kronik rahatsızlık olduğundan dolayı zamanında doktor kontrolü ve müdahalesi gerektirir. Aksi halde sinirlerin işlevleri zaman geçtikçe daha fazla fonksiyonunu kaybedeceğinden kişinin ağrılarını da artırır. Lyrica nöropatik ağrılarda sinir fonksiyonlarını düzenleyerek ağrıların hafiflemesine yardımcı olur. 

Fibromiyalji: Bu rahatsızlık genel olarak vücuttaki kas ve iskelet sistemindeki ağrıları ve buna bağlı oluşan yorgunluk hissi ile bilinen bir tür yumuşak kas romatizması olarak açıklanır. Fibromiyalji hastalığı kronik bir hastalık olduğundan önlem gerektirir. Hastalığın seyrinde artan ağrılar zamanla kişiyi psikolojik olarak da etkilemeye başlayarak uyku sorunlarına sebep olabilir. Kişinin bilişsel sistemini olumsuz yönde etkileyebilir. Tüm yaşlarda görülse de çoğunlukla orta yaşlarda ortaya çıktığı bilinir. Lyrica fibromiyalji tedavisinde semptomları azaltmak için doktorlar tarafından reçete edilebilir.

Psikiyatrik/nörolojik bir ilaç olsa da zona, şeker hastalığı gibi kişinin sinir sistemini etkileyerek ağrıya sebep olan durumlarda da reçete edilebilir.

Lyrica Kullanım Şekli

Lyrica kullanımı konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli husus doktorunuzun önerdiği doz ve miktardır. Emin olamadığınız durumlarda doktorunuza danışmanız oldukça önemlidir. Lyrica ağız yoluyla alınan bir ilaçtır. Bir bardak su ile bütün olarak yutulması önerilir. Lyrica’yı aç ya da tok şekilde içebilirsiniz. Ayrıca, eğer rahatsızlığınıza eşlik eden başka hastalıklar varsa bunu mutlaka doktorunuz ile paylaşmalısınız. Aynı şekilde bu ilaç dışında kullandığınız tüm ilaçları, bitkisel ürünleri de doktorunuza bildirmelisiniz.  

İlacı doktorunuzun önerdiği şekilde düzenli olarak kullanmanız tavsiye edilir. Eğer ilacı kullanmayı unuttuysanız ya da kullanmanız gereken dozdan fazla kullandıysanız mutlaka doktorunuza danışarak hareket etmelisiniz. Unutulan dozları çift almamanız sağlığınız açısından önemlidir. İlacın size çok fazla geldiğini ya da belirtilerinizi hafifletme konusunda yetersiz kaldığını düşünüyorsanız durumu mutlaka doktorunuzla paylaşın. Doktorunuz ile görüşmeden ilacı aniden bırakmanız önerilmez. Özellikle epileptik durumlarda ilacı aniden bırakmak sinir sistemini etkileyeceğinden ani nöbetlere sebep olabilir. İlacı kullandığınız tüm sürecinizi doktorunuz ile paylaşarak, takipli şekilde ilerlemeniz iyileşmeniz ve sağlığınız açısından çok önemlidir.

Lyrica Yan Etkileri

Lyrica Yan Etkileri

Tüm ilaçlarda olduğu gibi bu ilaçta da bulunan maddeler sebebiyle kişiden kişiye değişen yan etkiler gözlemlenebilir. Yüzde ya da dilde şişme gibi bir yan etki durumunda acil olarak bir sağlık kuruluşuna ya da doktorunuza danışmanız önerilir. Lyrica nedir sorusunun yanı sıra kullanımı sebebiyle oluşabilecek yan etkileri beraber inceleyelim.

 • Baş Dönmesi
 • Baş ağrısı
 • Uyku hali
 • İştahta artış, kilo artışı
 • Bulanık görme
 • Abartılı şekilde kendini iyi hissetme
 • Çevresel uyarılara karşı hassasiyet
 • Cinsel istekte azalma
 • Baş dönmesi, denge bozukluğu
 • Ağız kuruluğu, kabızlık ya da ishal, bulantı
 • Ödem
 • Kas ağrıları
 • Grip, soğuk algınlığı semptomlar
 • Anormal yürüyüş

Bu yan etkiler kısa sürede kaybolabilir ya da bir süre devam edebilir. Bazı yan etkilerin görülme sıklığı fazlayken bazılarının seyrektir. Bu süreçte kendinizi gözlemlemeniz önerilir. Yan etkileri şiddetli bir şekilde hissediyorsanız ve bu durum yaşam düzeniniz bozuyorsa durumu en çabuk şekilde doktorunuz ile paylaşmanız önerilir. Doktorunuzla mutlaka iletişime geçerek hissettiğiniz yan etkileri paylaşmalısınız. 

Kimler Lyrica Kullanmamalı?

Lyrica her ne kadar bazı hastalıkların tedavisi için iyileştirici olsa da kullanılmaması gereken ya da dikkatli kullanılması gereken durumlar vardır. Aşağıda bu durumları kapsayan durumları inceleyebilirsiniz.

 • Lyrica’nın etken maddesi olan pregabalin ya da ilacın içeriğinde bulunan yan maddelere karşı alerjisi bulunan, bu maddelere aşırı duyarlı olan kişiler,
 • 18 yaşından küçük çocuklar,
 • Yan etkilerinde uyku hali, baş dönmesi gibi kişiyi etkileyebilecek durumlara karşın 65 yaş üstü bireyler,
 • Şiddetli kalp yetmezliği olan ya da kalp ritim bozukluğu yaşayanlar,
 • Geçmişinde bağımlılık (alkol, uyuşturucu) öyküsü olan kişiler.

Ayrıca Lyrica böbrek yoluyla vücuttan atıldığı için böbrek hastalığı olan kişiler bu durumu doktoru ile paylaşmalıdır. Böylelikle reçetesi ya da ilaç dozu doktor tarafından buna göre düzenlenebilir. İlacın kilo artışı, ödem gibi yan etkileri bulunduğundan diyabet hastası olanların da bu durumu ve kullandıkları ilaçları doktoruyla mutlaka paylaşması önerilir. 

Hamilelik ve Emzirme Sürecinde Lyrica Kullanımı

Bu ilacın hamilelik sürecinde kullanılmaması önerilir. Fakat her bireyin öyküsü birbirinden farklı olacağından bu kararı en doğru olarak doktorunuz verebilir. İlacın fetüse etkileri araştırılmış olup net bir sonuç bulunamasa da bazı araştırmalar hamilelik sırasında kullanımının zararlı olabileceğini gösterir. Burada doktorunuz sizin için fayda – zarar analizini yaparak reçete edip etmemeye karar verecektir. Gebelik sürecinizin hangi döneminde, ne kadar doz ile kullanabileceğiniz doktorunuz belirler. Lyrica kullandığınız esnada hamile kalma durumunuzda hemen doktorunuz ile iletişime geçmeniz tavsiye edilir.

Ayrıca, emzirme döneminde ilaç süt yoluyla geçebileceğinden bebeğe zarar verebilir. Bu sebeple Lyrica kullandığınız dönemde bebeğinizi emzirmemeniz önerilir. İlacı ancak doktorunuz reçete ettiğinde kullanabilirsiniz. 

Doktorunuzun ilacı reçete etmesi durumunda, reçeteye uygun kullanım sağlamanız sizin ve bebeğinizin sağlığı açısından çok önemlidir. Doz aşımı yaparak gereğinden fazla kullanım durumunda doktorunuz ile iletişime geçmeniz gerekir. Ayrıca hamilelik sebebiyle kullanacağınız ek ilaçlar ya da takviyeler varsa bunların listesini muayene esnasında doktorunuzla paylaşmanız önerilir.

Diğer İlaçlarla Kullanımı

Lyrica diğer ilaçlarla etkileşime girebilir. Bu sebeple ilacın size reçete edilmesi durumunda; doktorunuz ile hastalık geçmişlerinizi, kullandığınız ilaçları ve dozlarını, takviyelerinizi paylaşmanız gerekir. Merkezi sinir sisteminizi etkileyebilecek başka ilaçlarla beraber Lyrica kullanımı yan etkileri tetikleyebilir. İlacın başka ağrı kesicileri, alkol ya da sakinleştirici ile kullanımı etkilerini artırabilir. Diyabet ilaçlarıyla kullanımı durumunda ödem, şişlik gibi artan şikayetler ortaya çıkabilir. O yüzden ilaç kullanım sürecinizde tüm bu bilgileri doktorunuz ile paylaşmanız yaşam kaliteniz için önemlidir. Eğer bu ilacı kullanıyorsanız ve beraberinde başka ilaçlar da kullanmaya başladıysanız en kısa zamanda doktorunuzu konu hakkında bilgilendiriniz.

Özet

Lyrica, pregabalin etken maddesi ile bilinen nöroepileptik bir ilaçtır. Nöropatik ağrılar, epileptik nöbetler ve anksiyetik bozuklukları tedavi etmek amacıyla reçete edilir. İlacın etki mekanizması merkezi sinir sistemidir. Sinir sisteminde oluşan bozuklukları tedavi ederek, semptomları azaltır. Böylelikle kişiye ağrıları ve belirtileri ile baş etmesinde yardımcı olur.

Diğer ilaçlarla beraber kullanımı konusunda dikkatli olunması tavsiye edilir. Bu tür durumlarda kişinin mutlaka doktoruna bilgi vermesi gerekir. Hamilelik, emzirme, kalp ve böbrek rahatsızlıkları olması durumunda kişinin doktorunu durumdan haberdar etmesi gerekir. Kullanılan ilaçların listesini doktorunuzla paylaşmanız durumunda size gerekli bilgilendirmeyi ve kontrolleri yaparak ilacı reçete eder.

İlacı doktorunuz tavsiye ettiği zamanlarda ve önerilen dozda kullanmanız oldukça önemlidir. Lyrica gibi merkezi sinir sistemine etki eden ilaçların dozundan fazla kullanılması ya da doktor kontrolü dışında bırakılması önerilmez. Böyle bir durumla karşılaştığınızda doktorunuzu mutlaka bilgilendirmeniz gerekir. Ayrıca kullandığınız sürece boyunca doktorunuzun önerdiği takip takvimine uymanız önerilir. Yan etkilerinizin şiddetli olması durumunda en yakın sağlık kurumunun acil servisine gidebilir ya da doktorunuza ulaşarak durumu bildirebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Lyrica ne işe yarar?

Lyrica ağızdan alınan merkezi sinir sistemini etkileyen rahatsızlıkların ve yaygın anksiyete bozukluğunun tedavisinde kullanılan tıbbi bir ilaçtır. Nöropatik ağrıları olan hastaların sinir sistemine etki ederek olası nöbetleri, vücutta hissedilen ağrıları tedavi etmek amaçlı kullanılır. Ayrıca kaygı bozukluğu olarak bilinen anksiyete belirtilerini hafiflettiğinden bu hastalık için de reçete edilir. Bu tür belirtileriniz varsa ve doktorunuz muayenede ilacı kullanmanın size fayda sağlayacağını düşünürse bu ilacı reçete edebilir.

Lyrica nasıl kullanılır?

Lyrica kullanımı konusunda dikkate almanız gereken doktorunuzun muayene sonrası size önerdiği zamanlarda ve dozda ilacı kullanmaktır. Bunun dışında ilacı aç ya da tok fark etmeksizin bir bardak su ile bütün halde yutmanız önerilir. Kullanırken alkol tüketmeyiniz. Kullanım esnasında hamilelik şüpheniz varsa durumu doktorunuza bildirmeniz gerekir. Doktorunuza danışmadan doz değişikliği yapmak ya da aniden ilacı bırakmak sağlığınızı olumsuz etkileyebileceğinden sürecin tamamını doktorunuz ile birlikte ilerletmelisiniz.

Lyrica kullanırken nelere dikkat etmeliyim?

İlacı kullanırken doktorunuzun önerdiği düzende kullanmanız gerekir. Kullanırken unutmanız ya da kullanmanız gereken dozun üzerinde bir miktarda kullanmanız durumunda doktorunuz ile iletişime geçerek durumu bildirmeniz önemlidir. İlacı kullanırken alkol ya da sakinleştirici gibi ilaçla etkileşime girecek maddeleri kullanmamanız önerilir. İlacın içinde bulunan maddelere alerjiniz varsa kullanmanız tehlikeli olacağından, daha önce tespit edilmiş alerjen durumlarınızı muayene esnasında doktorunuz ile paylaşmayı unutmayın. Yan etkileri aşırı hissetmeniz durumunda doktorunuzla iletişime geçerek durumu paylaşabilir ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurabilirsiniz.

14.08.2023
Son Güncelleme: 11.02.2024

Çevrimiçi uzmanlarımız sizinle online terapiye hazır!

Ece Yurdakul
5.0 (8 Yorum)

Ece Yurdakul

Psikolog
Sena Özbeyoğlu
5.0 (43 Yorum)

Sena Özbeyoğlu

Psikolog
Ahmed Taha Başer
5.0 (15 Yorum)

Ahmed Taha Başer

Psikolog
Ücretsiz Ön Görüşme
Begüm Yılmaz
5.0 (2 Yorum)

Begüm Yılmaz

Klinik Psikolog
Eda Gül Ülgüt
5.0 (1 Yorum)

Eda Gül Ülgüt

Klinik Psikolog
Ücretsiz Ön Görüşme
Gülnihal Ak
5.0 (1 Yorum)

Gülnihal Ak

Klinik Psikolog
Ayşenur Daldal
5.0 (1 Yorum)

Ayşenur Daldal

Psikolog
Gözde Yücelli
5.0 (1 Yorum)

Gözde Yücelli

Psikolog
Ücretsiz Ön Görüşme
Merve Üçok
5.0 (38 Yorum)

Merve Üçok

Psikolog
Yeşim Tarım
5.0 (4 Yorum)

Yeşim Tarım

Psikolog
Ayşe Perihan Özkan Var
5.0 (1 Yorum)

Ayşe Perihan Özkan Var

Psikolog
Revşan Kahraman
0.0 (0 Yorum)

Revşan Kahraman

Psikolog
Duygu Ergün
5.0 (5 Yorum)

Duygu Ergün

Psikolog
Nurullah Tığlı
4.5 (8 Yorum)

Nurullah Tığlı

Psikolog
Berfin Şahin
4.3 (7 Yorum)

Berfin Şahin

Klinik Psikolog
Ücretsiz Ön Görüşme
Hidayet Çalışkan
5.0 (27 Yorum)

Hidayet Çalışkan

Psikolog
Ücretsiz Ön Görüşme
Muhammed Yümlü
0.0 (0 Yorum)

Muhammed Yümlü

Psikolog
Cansel Aktaş
5.0 (2 Yorum)

Cansel Aktaş

Psikolog
Sedanur Kablan
5.0 (10 Yorum)

Sedanur Kablan

Psikolog
Pelin Turgut
5.0 (1 Yorum)

Pelin Turgut

Psikolog

İlk seansına özel %15 indirim. Şimdi başla!

Önerilen Yazılar