< Geri
online psikolog logo white
Psikolojik Hastalıklar

Beyin Tembelliği Nedir? 9 Farklı Başa Çıkma Yöntemi

Zihinsel çaba sarf etmekten kaçınıyor, düşünme süreçlerinizin sınırlandığını hissediyorsanız, bu belirtiler beyin tembelliği belirtileri olabilir. Teknoloji kullanımı, yoğun yaşam, iş stresi, günlük yaşam koşturmacası ve daha pek çok etken bazen bu duruma sebebiyet verebilir. Beyin tembelliği belirtileri arasında hafıza sorunları, beyin yorgunluğu, tahammülsüzlük vb gibi durumlar sayılabilir.

Bu belirtilere sahip olan herkes tabii ki beyin tembelliği problemine sahip değildir. Ancak yine de beyin jimnastiği, kitap okuma, teknoloji kullanımını kısıtlama gibi yöntemlerle bu gibi problemlerin üstesinden gelmeye başlayabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere beyin tembelliği ile ilgili bilmeniz gereken tüm hususları aktarmaya çalışacağız.

Beyin Tembelliği Nedir?

Beyin tembelliği düşünme, analiz etme veya karar alma gibi bilişsel becerilerinizin daha düşük performans göstermesi veya bu becerilere olan işlevinizi yitirmeniz anlamına gelmektedir. Belki uzun bir süredir bu şekilde yaşıyor olabilirsiniz. Ancak bu durum bir süre sonra özgüveninizin ve yaşam kalitenizin düşmesine sebep olabilir.

Beyin Tembelliği Sebepleri

Beyin yorgunluğu sorununa sahip olan kişiler genel olarak kolaya kaçma eğilimindedir. Ayrıca bu kişiler potansiyellerini tam olarak sergileyemezler. Kişiler genellikle kişilik yapılarının böyle olduğunu söylese de, beyin tembelliği çözülmesi gereken bir problemdir. Bu problemin sebeplerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

Dikkat dağınıklığı

Günümüz hızlı yaşam temposuna ayak uydurmaya çalışan hemen herkeste dikkat dağınıklığı görülüyor. Bu durum ile başa çıkmaya çalışmadıkça da beyin tembelliği riski ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Teknoloji bağımlılığı

Teknoloji çağımızın yadsınamayacak bir parçası. Ancak telefon, bilgisayar, sosyal medya, video oyunları bn gibi etkenler teknoloji bağımlılığını tetikliyor. Bu bağımlılık da beyin tembelliği problemini doğurabiliyor.

Özgüven eksikliği

Düşük özgüvene sahip kişiler gerçek potansiyellerini ortaya koymaktan çekinir. Bu durum size tanıdık geldi mi? Özgüven eksikliği başlı başına bir problemken, bu durum beyin yorgunluğuna da sebep oluyor.

Yetersiz problem çözme becerileri

Beyin tembelliği problemi ile karşı karşıya kalmak istemiyorsanız problem çözme becerilerinizi geliştirmeye çalışmalısınız.

Beyin Tembelliği Belirtileri

Yoğun iş temposu, hayat standartları, teknoloji, günlük yaşam stresi gibi pek çok sebep beyin tembelliği sebepleri arasında sayılabilir. Eğer bu probleme sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, aşağıdaki belirtileri hissedip hissetmediğinizi kontrol edebilirsiniz.

Hafıza Sorunları: Yeni bilgileri öğrenmede güçlük çekiyor veya yapmanız gereken işleri unutuyorsanız,

Zihinsel Bulanıklık: Konsantrasyon eksikliğiniz varsa,

İrritabilite: Küçük şeylere dahi tahammül edemiyorsanız,

Yorgunluk Hissi: Ne kadar dinlenirseniz dinlenin bitmeyen bir yorgunluk hissiniz varsa,

Duygusal Dalgalanmalar: Ani duygusal değişikliklere sahipseniz,

Başarısızlık: Kariyeriniz veya günlük yaşamanız ile ilgili hedeflere yönelik çalışmalarınızda başarısızsanız beyin tembelliği sorunu ile karşı karşıya kalmış olabilirsiniz.

Bu durum ile başa çıkmak için pek çok yöntem bulunuyor. Eğer profesyonel destek olmadan başa çıkabileceğinizi düşünüyorsanız sizler için önerilerimizi derledik. Ancak tek başınıza yapabileceğinizi düşünmüyorsanız, onlinepsikolog.com üzerinden uzman psikologlardan randevu oluşturabilirsiniz.

Beyin Tembelliği Tedavisi

Bu bölümde bahsedeceklerimiz sizin kendi kendinize uygulayacağınız tedaviler veya başa çıkma yöntemleri. Tüm tedavilerde olduğu gibi, beyin tembelliği nasıl geçer sorusunun cevabı motivasyonunuzu yüksek tutmaktan geçiyor. Hazırsanız önerilerimize geçelim:

Zihinsel Egzersizler

Beyin yorgunluğu ile başa çıkmak için yapmanız gerekenlerin başında beyninizi tekrar aktive etmeye çalışmak gelir. Bulmaca çözebilir, beyin jimnastiği yapabilir, strateji oyunları oynayabilirsiniz. Ayrıca zihinsel becerilerinizi zorlayan aktivitelere odaklanabilirsiniz. İlk etapta bu durum sizi zorlayacak olsa da alışkanlık kazandığınızda bu aktivitelerden vazgeçemeyeceksiniz.

Sağlıklı Beslenme

Bildiğiniz gibi yediğiniz, içtiğiniz her şey vücut fonksiyonlarınızı etkiliyor. Hazır gıda, rafine şeker kullanımı, karbonhidrat ağırlıklı beslenme gibi vücudunuzu olumsuz etkileyen gıdalardan uzak durmalı dengeli ve düzenli beslenmelisiniz. Sağlıklı beslenmenin vücudunuza olumlu etkilerini ilk öğünden itibaren hissedeceksiniz. Bu beslenme biçimi, beyniniz ve vücudunuz için gerekli olan besin maddelerini sağlayarak beyin tembelliği problemizin üstesinden gelmeniz konusunda yardımcı olabilir.

Düzenli Egzersiz

Dünya genelinde kabul gören gerçeklerden biri de bireylerin günde en az 30 dakika boyunca fiziksel aktivitede bulunması. Düzenli egzersiz ile vücudunuzun, organlarınızın veya metabolizmanızın dinç kalmasını sağlayabilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak düzenli egzersiz yapmak zihinsel açıdan daha iyi hissetmenizi de sağlar. Bu yüzden mümkün olduğunca egzersiz yapmalı kendinizi aktif tutmalısınız.

Okuma Alışkanlığı

Ülkemizde maalesef okuma alışkanlığı oranı çok düşük. Ancak kitap okumanın sadece entelektüel seviyemize değil beyin fonksiyonlarımıza katkısını tam olarak bilseydik muhtemelen bu seviye çok daha farklı seviyede olurdu. Beyin tembelliği ile başa çıkma yöntemleri arasındaki okuma alışkanlığı kazanma aşamasında bir anda üstünüze gitmeyin. Sevdiğiniz şeyleri okumaya özen gösterin. Günde 10 dakika dahi okumak size iyi gelecektir.

Uyku Düzeni

Güne zinde başlamak ve günü zinde devam ettirebilmek için günde 8 saat uykuya ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Evet, beyin tembelliği uyku problemlerine sebep olabiliyor. Ancak, üstesinden gelmek için uyku ortamınızı düzenleyebilir, gevşeme egzersizleri yapabilir, nefes teknikleri deneyebilirsiniz.

Mola

Yaşam koşulları kimi zaman yorucu olabiliyor. İş, aile, günlük problemler, tamamlamamız gereken görevler sizi sandığınızdan daha çok etkileyebilir. Bu etkiler dolayısıyla oluşan beyin yorgunluğu probleminizi gidermek için ise mola vermek işe yarayabilir. Bir konu üzerinde saatlerce kafa yormaktansa, düzenli aralıklarla mola vermek size sandığınızdan daha iyi gelecek.

Hobi

Yaşadığınız bu yorucu süreçte hobilerinizden vazgeçmiş olabilirsiniz. Ancak şimdi yapmayı sevdiğiniz şeyleri düşünün. Yaparken ne kadar mutlu olduğunuzu veya olabileceğinizi düşünün. Düşünmek dahi zihninizi berraklaştıracaktır. Bir hobiye başlamadan önce önünüzdeki engelleri değil, yapmaya nasıl başlayabileceğinizi düşünün. Sinemaya gitmek, spor yapmak, doğa gezileri, tasarım yapmak, üretmek vb pek çok hobi edinebilirsiniz. Şimdi hemen neler yapabileceğinizi düşünmeye başlayın!

Zaman Yönetimi

Görevlerinizi zamanında tamamlayamıyor, hiç bir şeye yetişemiyor olabilirsiniz. Beyin tembelliği sorununda zaman yönetim eksikliği oldukça yaygın bir durumdur. Bu durumu aşmak için kendinize günlük program çıkarabilirsiniz. Programlarınız arasında bol miktarda mola koymalı, kendinizi mutlu edecek aktiviteler ekleyebilirsiniz.

Teknoloji Kullanımı

Teknoloji kullanımını sıfırlamak günümüz koşullarında mümkün değil. Ancak sosyal medya, oyun oynamak, dizi/film izlemek gibi aktiviteler günlük hayatınızı devam ettirmenize engel olabilir ve beyin yorgunluğu yaşamanıza sebep olabilir. Dolayısıyla, bu aktiviteleri en aza indirmeye çalışmalısınız. Örneğin çalışırken acil durumlar haricinde telefonunuzla ilgilenmeyip mola vaktinizde sosyal medyanızı kontrol edebilirsiniz. Bu gibi küçük dokunuşlar zaman içerisinde bağımlılıklarınızdan kurtulmanıza yardımcı olabilir.

Beyin Yorgunluğu Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Beyin yorgunluğu uzun vadede ciddi sorunlar doğurma potansiyeli yüksek bir problemdir. Zihinsel ve duygusal sağlığınızı korumak için bu problemin üstesinden gelmeye çalışmalısınız. Başa çıkmaya çalışmazsanız konsantrasyon eksikliğiniz artabilir, beyninizin işlevselliği azalabilir, hafıza sorunlarınız daha ileri seviyede kendini gösterebilir.

Beyin tembelliği tedavi edilmezse, düşmeye başlayan günlük yaşam kalitesi daha da düşebilir. Dolayısıyla bu durum kişinin iş ve sosyal yaşamını daha çok etkileyecektir. Tüm bunların yanı sıra, bu problem depresyon, anksiyete gibi psikolojik sorunların riskini de artırabilir.

Beyin tembelliği probleminiz ile tek başınıza başa çıkamıyorsanız bir uzmandan destek almanız sizin için kurtarıcı olabilir. Alanında deneyimli danışmanlar ile görüşmek için onlinepsikolog.com üzerinden randevu oluşturabilirsiniz.

İş Yerinde Verimliliği Artırmak için Beyin Tembelliği ile Başa Çıkma Yöntemleri

İşveren veya çalışan olabilirsiniz. Profesyonel yaşamda hem kendiniz hem de çalışanlarınız için verimliliği artırmak çok önemlidir. Verimliliği artırmak için de beyin tembelliği ile başa çıkma yöntemlerini deneyebilirsiniz.

 • Çalışanlarınızı sürekli öğrenmeye teşvik edebilirsiniz.
 • Çalışanlarınızın zihinsel becerilerini kullanabilecekleri esnek çalışma ortamı yaratabilirsiniz.
 • İşyeri olarak teknoloji kullanımını dengeleyebilirsiniz.
 • Dikkat dağınıklığı ve zaman yönetimi konusunda eğitimler alabilir, bu yöntemleri tüm çalışanların uygulamasına destek olabilirsiniz.

Çocuklarda Beyin Tembelliği

Çocuğunuzun beyin tembelliği problemi ile karşı karşıya kalmaması, zihninizi yönetmeyi öğrenmesi için aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz:

 • Çocuğunuzun zihinsel becerilerini kullanması için oyun temelli öğrenme yöntemini kullanabilirsiniz.
 • Çocuğunuzun yaratıcılığını besleyecek aktiviteler yapmasını sağlayabilirsiniz.
 • Çocuğunuza erken yaşta okuma alışkanlığı kazandırabilirsiniz.
 • Çocuğunuza yaşına uygun sorumluluk vererek çocuğunuzun problem çözme ve karar verme becerilerini geliştirebilirsiniz.
 • Çocuğunuzun dikkat becerilerini geliştirmek için ona rehberlik edebilirsiniz.
 • Teknoloji bağımlılığını önlemek için çocuğunuzu zihinsel ve fiziksel aktivitelere yönlendirebilirsiniz.

İleri Yaşlarda Beyin Tembelliği

Yaşlılarda beyin tembelliği maalesef oldukça sık görülen bir durumdur. Çünkü yaşlandıkça vücut ve beyin fonksiyonları işlevlerini yitirmeye başlayacaktır. İleri yaşlarda beyin yorgunluğunu önlemek için:

 • Sürekli öğrenmeye devam etmeli,
 • Sosyal faaliyetlere katılmalı,
 • Egzersiz yapmalısınız.

ÖZET

Beyin yorgunluğu çocuk, yetişkin, yaşlı fark etmeksizin toplumun her kesiminde görülebilecek bir problemdir. Zihin bulanıklığı, hafıza problemleri, yorgunluk hissi, dikkat eksiklikleri bu problemin belirtileri arasında sayılabilir. Eğer bu belirtilere sahipseniz ve üstesinden gelmek istiyorsanız bir profesyonelden yardım alabilirsiniz.

Bu problem ile kendiniz başa çıkmak için ise uyku düzeni, sağlıklı beslenme, fiziksel egzersiz, hobi edinme, mola verme ve daha pek çok yöntemden yararlanabilirsiniz. Tüm problemlerini çözümü olan motivasyon ise bu sorunu yenmenizde en iyi destekçiniz olacak.

Sıkça Sorulan Sorular

Beyin tembelliği nasıl anlaşılır?

Beyin tembelliği çağımızın sık görülen problemlerinden biridir. Teknoloji, hızlı yaşam, iş yoğunluğu bn gibi durumlar bu problemi tetikleyebilir. Zihinsel bulanıklık, unutkanlık, yavaş düşünme, aksiyon alamama, huzursuzluk vb durumlar beyin yorgunluğu belirtileri arasında sayılabilir.

Beyin tembelliği neden olur?

Tüm problemlerde olduğu gibi beyin tembelliği sebepleri arasında genetik faktörler yadsınamaz. Ancak, genetik yatkınlığın yanı sıra teknoloji bağımlılığı, hareketsiz yaşam, dikkat dağınıklığı ve özgüven eksikliği bu problemin sebepleri arasında sayılabilir.

Beyni en çok ne geliştirir?

Beyin jimnastiği için gerekli olan en önemli şey merak ve çeşitliliktir. Beyin tembelliği ile başa çıkmak için uygulayacağınız zihin egzersizleri ve aktiviteler bulunmaktadır. Bu aktiviteleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Beyin oyunları
 • Meditasyon
 • Spor
 • Teknoloji kullanımını sınırlama
 • Kitap okuma
 • Yeni beceriler geliştirme
 • Yaşam boyu öğrenme
13.11.2023
Son Güncelleme: 05.05.2024

Çevrimiçi uzmanlarımız sizinle online terapiye hazır!

İrem Gülşen Koçer
0.0 (0 Yorum)

İrem Gülşen Koçer

Psikolog
Ayşenur Daldal
5.0 (3 Yorum)

Ayşenur Daldal

Psikolog
Selen Melay Yanıkan
5.0 (11 Yorum)

Selen Melay Yanıkan

Klinik Psikolog
Revşan Kahraman
0.0 (0 Yorum)

Revşan Kahraman

Psikolog
Eda Gül Ülgüt
5.0 (2 Yorum)

Eda Gül Ülgüt

Klinik Psikolog
Nurullah Tığlı
4.5 (8 Yorum)

Nurullah Tığlı

Psikolog
Sena Özbeyoğlu
5.0 (44 Yorum)

Sena Özbeyoğlu

Psikolog
Gülnihal Ak
5.0 (1 Yorum)

Gülnihal Ak

Klinik Psikolog
Ece Yurdakul
5.0 (9 Yorum)

Ece Yurdakul

Psikolog
Ayşe Perihan Özkan Var
5.0 (2 Yorum)

Ayşe Perihan Özkan Var

Psikolog
Zeynep İrem Bakır
5.0 (17 Yorum)

Zeynep İrem Bakır

Psikolog
Yeşim Tarım
5.0 (5 Yorum)

Yeşim Tarım

Psikolog
Berfin Şahin
4.3 (7 Yorum)

Berfin Şahin

Klinik Psikolog
Gözde Yücelli
5.0 (1 Yorum)

Gözde Yücelli

Psikolog
Zozan Baskın
5.0 (7 Yorum)

Zozan Baskın

Klinik Psikolog
Sedanur Kablan
4.9 (14 Yorum)

Sedanur Kablan

Psikolog
Cansel Aktaş
5.0 (3 Yorum)

Cansel Aktaş

Psikolog
Levent Dokuzer
5.0 (2 Yorum)

Levent Dokuzer

Psikolog
Hidayet Çalışkan
5.0 (40 Yorum)

Hidayet Çalışkan

Psikolog
Ahmed Taha Başer
5.0 (17 Yorum)

Ahmed Taha Başer

Psikolog

İlk seansına özel %15 indirim. Şimdi başla!

Önerilen Yazılar