< Geri
online psikolog logo white

Borderline Kişilik Bozukluğu alanında uzman psikologlar

Borderline Kişilik Bozukluğu alanındaki uzman psikologlar ile online terapi yapın. Online psikologlarımız şimdi sizinle terapi yapmaya hazır!

Çevrim İçi
5.0
(51 Yorum)

Merve Üçok

Psikolog
520TL / 30dk
Ücretsiz Ön Görüşme
Çevrim İçi
5.0
(17 Yorum)

Ahmed Taha Başer

Psikolog
450TL / 30dk
Ücretsiz Ön Görüşme
Çevrim İçi
5.0
(7 Yorum)

Zozan Baskın

Klinik Psikolog
950TL / 30dk
Ücretsiz Ön Görüşme
Çevrim İçi
5.0
(40 Yorum)

Hidayet Çalışkan

Psikolog
1,025TL / 30dk
Ücretsiz Ön Görüşme
Çevrim Dışı
5.0
(2 Yorum)

Levent Dokuzer

Psikolog
415TL / 30dk
Ücretsiz Ön Görüşme
Çevrim Dışı
4.7
(20 Yorum)

Cihan İleri

Psikolog
495TL / 30dk
Ücretsiz Ön Görüşme
Çevrim Dışı
5.0
(1 Yorum)

Gözde Yücelli

Psikolog
430TL / 30dk
Ücretsiz Ön Görüşme
Çevrim Dışı
0.0
(0 Yorum)

Muhammed Yümlü

Psikolog
430TL / 30dk
Ücretsiz Ön Görüşme
Çevrim Dışı
5.0
(1 Yorum)

Gülnihal Ak

Klinik Psikolog
540TL / 30dk
Ücretsiz Ön Görüşme
Çevrim Dışı
5.0
(3 Yorum)

Cansel Aktaş

Psikolog
495TL / 30dk
Ücretsiz Ön Görüşme
Çevrim Dışı
5.0
(44 Yorum)

Sena Özbeyoğlu

Psikolog
580TL / 30dk
Ücretsiz Ön Görüşme
Çevrim Dışı
5.0
(5 Yorum)

Yeşim Tarım

Psikolog
430TL / 30dk
Ücretsiz Ön Görüşme
Çevrim Dışı
5.0
(3 Yorum)

Ayşenur Daldal

Psikolog
430TL / 30dk
Ücretsiz Ön Görüşme
Çevrim Dışı
5.0
(2 Yorum)

Begüm Yılmaz

Klinik Psikolog
520TL / 30dk
Ücretsiz Ön Görüşme

İlk seansına özel %15 indirim. Şimdi başla!

Uzmanları daha yakından tanımak ister misiniz?

Online Psikolog Yorumları

Online terapi yorumlarını inceleyin ve online psikologlarımızdan memnun kalan onbinlerce danışanımız arasında yerinizi alın.

comment
İlgiyle Dinledi
Gülnihal Hanım ile ilk seansımızı gerçekleştirdik. Kendisi beni ilgiliyle dinleyerek, sorun odaklı sorular sorarak, daha ilk seansta bazı konular hakkındaki farkındalığımı artırmama yardımcı oldu. Diğer seanslarımızın da aynı verimde olması dileğiyle... Teşekkürler :)
Psk. Gülnihal Ak Hakkında
comment
Akıcı
Levent Bey ile çok güzel ve akıcı bir seans gerçekleştirdik. Düzenli olarak da kendisiyle seanslarımıza devam edeceğiz. Herkese öneririm.
Psk. Levent Dokuzer Hakkında
comment
Sabırlı ve bilgili
Profesyonel yardıma ihtiyacınız varsa tam olarak aradığınız psikolog diyebilirim. Kendimi pek de iyi ifade edemediğim ve içinden çıkarmayacağımı düşündüğüm zor bir süreçteyken, daha ilk seansta sabırla dinleyip anlamaya çalıştı sorunu tespit etti ve tedavi sürecine hızl
Psk. Cihan İleri Hakkında
comment
Neşeli
Çok neşeli biri. Kendimi mutsuz hissettiğim bir akşamda öyle güzel ilham oldu ki Merve Hanım. Farklı açılardan bakmamı sağladı. Enerjisine sağlık.Teşekkür ederim. Daha şefkatli bir içgörü edinmeme yardımcı oldu.
Psk. Merve Üçok Hakkında
comment
Farkındalık Oluşturuyor
Kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayarak sağlıklı yönlendirmeler ile kendinizde farkındalık oluşturmanıza yardımcı oluyor. Yapmanızı istediği uygulamalar ile gün içerisindeki davranışlarınıza ve duygu kontrollünüze katkı sağlıyor.
Psk. Ece Yurdakul Hakkında
comment
Değer Veriyor
İrem Hanım seansı çok başarılı yönlendiriyor. Başlangıç için çok iyiydi. İlerleyen seansları merakla bekliyorum. Oldukça mütevazi ve çok ilgili. Alanında çok iyi olduğu ilk görüşmeden dahi anlaşılıyor. İşini severek yapan bir kişi. Değer verdiğini anlayabiliyorum.
Psk. Zeynep İrem Bakır Hakkında
comment
Tatlı Dilli
İlk görüşmemize rağmen çok iyi tatlı dilli özellikle rahat davranabileceğiniz birisi kesinlikle doğru noktaları bulabiliyor rahat rahat konuşabilirsiniz ben başta çekiniyordum yorumlarda söylendiği kadardan daha fazlasıdır
Psk. Hidayet Çalışkan Hakkında
comment
Umut Katıyor
Uzun ve çok meşakkatli bir süreçten geçtik seanslarda gülmekten, ağlamaktan, düşmekten, kalkmaktan, düşüncemi özgürce ifade etmekten ve en önemlisi duygularımda en şeffaf olabildiğim bu süreci Nurullah Bey ile geçirmek benim daha iyi bir yerde ve daha sağlıklı bir birey
Psk. Nurullah Tığlı Hakkında
comment
Bu iş için doğmuş
İnsanlara uygun olan meslek neyse onu yapmaları gerektiğini düşünüyorum ki işinde çok iyi olabilsinler. Ahmet hocam bu duruma en iyi örnek ; sabırla dinleyişi, empati yeteneği, verdiği çözüm ve öneriler bu iş için doğduğunu gösteriyor teşekkürler...
Psk. Ahmed Taha Başer Hakkında
comment
Sempatik
Sayın Sena Özbeyoğlu, sempatik güler yüzlü ruh halinden anlayan bir yapısı var hastayı kendisindeki gibi hisseden, çok başarılı ve geniş alanda psikolog bilgisi var, kendisiyle İsviçre'den görüşüyorum Online Psikolog aracılığıyla. Panik Atak rahatsızlığımda günden güne
Psk. Sena Özbeyoğlu Hakkında
comment
Kibar ve güleryüzlü
Şimdilik 2 seans gercekleştirdik Zozan Hanımla. İletişime çok önem verdigim için özellikle görüntülü görüşme talep ettim. Kendisi çok kibar ve güleryüzlü. Güven ortamını özenle kurduğu için kendimi rahatlıkla ifade edebiliyorum. Bu güven ortamını oluştururken profesyone
Psk. Zozan Baskın Hakkında
comment
Profesyonel
Epeydir bir uzman psikolog arayışındaydım bulunduğum bölgede bir psikoloğa ulaşmam çok zordu online Psikolog arayışına girdim beni ve sorunumu anlayabilecek mi diye çok endişeliydim ve Selen Hanımın sayfasına denk geldim uzmanlık alanını okuduğumda bana hitap ettiğini f
Psk. Selen Melay Yanıkan Hakkında

Borderline Kişilik Bozukluğu Nedir?

Bireyin duygusal düzeyde dengesizlikler yaşamasına, ilişkilerinde aşırı dalgalanmalar göstermesine ve kimlik algısında belirsizliklere yol açan ruh sağlığı sorunu borderline kişilik bozukluğu (BKB) olarak adlandırılır.

Kadınlarda veya erkeklerde borderline kişilik bozukluğu, sıklıkla yoğun duygusal tepkiler, öngörülemeyen ilişkiler ve kendine zarar verme eğilimleri ile karakterize edilir. Tedavi edilmediğinde, bireylerin sosyal, mesleki ve kişisel yaşamlarında ciddi zorluklara neden olabilir.

Borderline Kişilik Bozukluğu Neden Olur?

Borderline kişilik bozukluğu sebepleri kesin olarak bilinmemektedir. Farklı psikolojik kuramlara göre bu ruh sağlığı bozukluğunun sebepleri üç grupta birleştirilebilir:

Genetik Yatkınlık

Ailesinde borderline kişilik bozukluğu veya benzer ruh sağlığı sorunları olan bireylerin, borderline kişilik bozukluğu özellikleri taşıma riski daha yüksektir.

Beyin Yapısı ve Fonksiyonu

Beynin duyguları düzenleyen alanlarında yapısal ve işlevsel farklılıklar, BKB gelişimine sebep olabilir.

Çevresel Faktörler

İhmal, istismar veya travmatik deneyimler gibi olumsuz çocukluk deneyimleri, ağır borderline kişilik bozukluğu ruh sağlığı sorununun gelişimine zemin hazırlayabilir.

Borderline Kişilik Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Semptomlara ve yukarıda belirtilen sebeplere sahip olan kişilerin vakit kaybetmeden bir psikolog veya psikiyatrik yardım alması gerekmektedir. Borderline kişilik bozukluğu nasıl anlaşılır konusu ile ilgili oluşacak sorularınız için Online Psikolog üzerinden psikologlar ile görüşebilirsiniz.

DSM 5 borderline kişilik bozukluğu ruh sağlığı sorununa sahip olan bireyler, aşağıdaki semptomları gösterebilir.

Borderline Kişilik Bozukluğu Tanı Kriterleri?

Eğer birey, yukarıda sıralanan belirtilere sahipse; erkeklerde, kadınlarda veya ergenlerde borderline kişilik bozukluğu tanısı koymak için aşağıdaki adımlar izlenebilir:

Borderline Kişilik Bozukluğu Tedavisi

BKB, kapsamlı bir tedavi süreci gerektiren bir ruh sağlığı sorunudur. Borderline kişilik bozukluğu belirtileri tedavisi için psikoloğunuz aşağıdaki tedavi planlarından birini veya birkaçını uygulayabilir:

Psikoterapi

Borderline kişilik bozukluğu için ana tedavi yöntemi, özellikle Diyalektik Davranış Terapisi (DDT) ve Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT) olmak üzere, psikoterapi teknikleri kapsar.

İlaç Tedavisi

Duygudurum düzenleyiciler, antipsikotikler veya antidepresan gibi borderline kişilik bozukluğu ilaçları, tedavi sürecine psikiyatrist önerisi ile dahil edilebilir. Bu ilaçlar, belirli semptomları hafifletmek için reçete edilebilir.

Grup Terapisi

Bireylerin benzer sorunları paylaştıkları ve destek aldıkları grup ortamları, sosyal becerileri geliştirmeye ve duygusal düzenlemeye yardımcı olur.

Borderline Kişilik Bozukluğu Olan Kişiye Nasıl Davranılmalı?

Borderline kişilik bozukluğu olan birini sevmek, arkadaşlık kurmak veya iş yürütmek için anlayışlı ve sabırlı bir yaklaşım sergilenmelidir. Borderline kişilik bozukluğu nasıl davranılmalıdır sorusunun cevabı için farklı temalar oluşturulsa da temelde destek ve saygı ön planda tutulmalıdır.

BKB tanısı konulmuş bir kişi ile duygusal ilişki içerisindeyseniz, borderline kişilik bozukluğu ilişki yürütülmesi için açık iletişim içinde olmalı ve karşılıklı bir güven ortamı sağlamalısınız. Çünkü, borderline kişilik bozukluğu evlilik, duygusal ilişki veya diğer tüm ilişkiler konusunda bir terk edilme korkusu yaşayacaktır. Aynı zamanda bu kişiler aynı gün içerisinde ilişkiden bunalma hissi de yaşayabilirler. Dolayısıyla, borderline kişilik bozukluğu cinsellik, ilişki veya evlilik noktalarında partnerin desteğine ihtiyaç duyar.

Narsistik ve borderline kişilik bozuklukları tanısına sahip partneriniz veya arkadaşınız ile nasıl iletişimde kalmanız gerektiği konusunda şüpheleriniz varsa borderline kişilik bozukluğu ile ilgili kitaplar okuyabilir, gerekli durumlarda Online Psikolog üzerinden alanında uzman psikologlardan destek alabilirsiniz.