İletişim: [email protected]
Bizi takip edin:
< Geri

Disleksi Nedir? Disleksi Belirtileri ve Tedavisi

Disleksi Nedir? Disleksi Belirtileri ve Tedavisi

İçindekiler


Disleksi bir öğrenme güçlüğü durumudur. Kişinin özellikle iyi bir hızda, kolay, pratik ve hatasız bir şekilde okuyabilme noktasında zorluk çektiği bir rahatsızlıktır. Okumanın dışında okuduğunu anlama, heceleme ve yazma gibi becerilerin gerçekleştirilmesinde de problem yaşanabilmektedir. Kişilerin yaşadığı bu rahatsızlığın ise zekayla herhangi bir bağlantısı bulunmamaktadır.

Disleksi sorunuyla mücadele halinde olan çocukların akıllı ve çalışan bireyler olduğu görülmektedir. Nadir görülebilen fakat birçok insan tarafından bilinen bir problem olan disleksinin en önemli sayılabilecek belirtisi ise bir metnin okunurken sözcüklerin şifresini çözme noktasında yaşanan sorundur. Disleksi testi ve bu yönde geliştirilen diğer yöntemler ile birlikte disleksi tedavisi gerçekleştirilebilir. Bu rahatsızlık, genel olarak çocukluk döneminde fark edilmektedir.

Disleksi, beynin yazılı dil işleme biçimini bozmaktadır. Zeka problemi olmadığı halde okuma, yazma ve heceleme güçlüğüne sebep olur. Bu yüzden disleksi, dil temelli öğrenme bozukluğu olarak değerlendirilir.  Aynı zamanda öğrenme güçlüğü olarak da ifade edilmektedir.

Genel olarak çocukluk çağında fark edilen disleksi, nadir görülen bir öğrenme bozukluğudur. Disleksi tedavisi gerçekleştirilmediği taktirde, bu öğrenme bozukluğu yaşam boyu devam edebilir. Kişinin yaşamı boyunca mücadele etmek zorunda kaldığı disleksi durumu ise gelişimsel disleksi şeklinde ifade edilir. Gelişimsel disleksi, kişinin özellikle akademik düzeyini olumsuz bir şekilde etkileyebilir. Bu durum kişinin yaşama karşı olumsuz düşünceler beslemesine de neden olabilecektir.

Disleksi Neden Olur?

Disleksi rahatsızlığının beynin fonemleri işleme yeteneğinde meydana gelen bozulmalardan kaynaklı olabileceği ifade edilmektedir. Disleksi, görme yada işitme sorunları, zeka geriliği ve beyin hasarı gibi durumlardan kaynaklanabilecek bir bozukluk değildir. Kişinin zekası ile hiçbir alakası yoktur. Bu yönde bilgilendirmelerin gerçekleştirilmesi de gerekmektedir. Çünkü toplumda disleksinin zeka geriliği olabileceğine dair çeşitli yanlış düşünceler bulunduğu görülmektedir. Bu durumdan kaynaklı olarak da disleksi tedavisi gecikebilmektedir.

Çevresel faktörler, gebelik döneminde sigara kullanımı ve aşırı alkol tüketimi gibi alışkanlıklar disleksi riskini arttırmaktadır. Disleksi nedenleri, rahatsızlığın türüne göre de değişkenlik gösterebilir.

Disleksi Belirtileri Nelerdir?

Disleksi Belirtileri Nelerdir

Genel olarak çocukluk döneminde görülen disleksinin fark edilen en önemli belirtisi okuma ve yazma ile ilgilidir. Çocuğun akranlarına göre okumayı öğrenme konusunda güçlük yaşaması, disleksi belirtileri içerisinde gösterilebilir.

Okumada zorluk yaşama ile birlikte heceleme, yazma ve okuduğunu anlama gibi becerilerde de problemler yaşanabilir. Bunlar disleksi belirtileridir.

Okuma güçlüğü ile oluşum gösteren disleksi belirtileri şu şekildedir:

 • Okumada güçlük
 • Geç konuşmaya başlama
 • Okuma ve yazmanın yavaş bir şekilde yapılması
 • Duyduğunu anlama ve zihinde işlemede zorluk çekme
 • Olayların sırasını hatırlamama
 • Bilinmeyen bir kelime veya kafiye telaffuzunda güçlük çekme
 • Yeni bir kelime öğrenme konusunda zorlanma
 • Yabancı dil öğrenmede zorlanma

Disleksi Türleri Nelerdir?

Disleksi semptomları kişinin yaşına ve yapısına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Küçük çocuklarda geç konuşma, yeni kelimeler öğrenmede güçlük çekme ve oyun oynarken problemler yaşama gibi durumlar görülebilmektedir. Disleksi semptomları genel olarak çocukların okula başlaması ile birlikte daha net bir şekilde gözlemlenir.

Disleksi türleri, altı farklı şekilde ele alınabilir. Disleksi türleri şu şekildedir:

 • Fonolojik disleksi: Kişiler, bazı kelimeleri seslendirme noktasında güçlük çeker. İşitselden daha çok görsel işleme problemleri görülür.
 • Yüzeysel disleksi: Sözcüklerin tanınması ve yazılmasında güçlük çekilen bir disleksi türüdür.
 • Görsel disleksi: Görsel sorunlardan ya da görsel işleme bozukluklarından dolayı okumada zorluk çekilmesi durumudur.
 • Birincil disleksi: Disleksi türleri içerisinde en yaygın bir şekilde görülen birincil disleksidir. Beynin sol beyin kabuğu bölümünde meydana gelen bir işlevsel bozukluk durumudur.
 • Gelişimsel Disleksi: Diğer adıyla ikincil disleksi, fetal gelişimin erken aşamalarında beyin gelişiminde meydana gelen sorunlardan kaynaklı ortaya çıkar. Bu disleksi türü, çocuğunun büyümesiyle birlikte etkisini yitirebilir.
 • Travma disleksi: Yetişkin ya da çocuklarda travma ve hastalık gibi nedenlerden dolayı meydana gelen hasar sonucunda gelişim gösteren disleksi türüdür.

Disleksi Kişilerin Özellikleri Nelerdir?

Disleksi, çocukluk döneminde görülen bir rahatsızlıktır. Disleksi çocuklar, genel olarak akranlarına göre daha meraklı olmaktadır. Zeki olurlar ve görsel zekaları yüksektir. Kelimeleri görsel olarak düşünüp ifade ederler. Bir metni hızlı ve kolay bir şekilde okuyamazlar. Kelimeleri akılda tutmakta güçlük çekerler. Ezber yapma konusunda zorlanırlar. Okuma becerisinde ise hevessiz olan bu çocukların, okuma konusunda özgüvenleri düşüktür.

Disleksi Nasıl Teşhis Edilir?

Disleksi, beyindeki farklılıklardan kaynaklanan bir öğrenme bozukluğudur. Hiçbir kan testi ya da laboratuvar taraması tarafından tespit edilmesi ise mümkün değildir. Disleksi tanısı yapılabilmesi için disleksi testi yapılmaktadır. Disleksi testi, şu konular üzerine yoğunlaşmaktadır:

 • Kod çözme
 • Sözlü dil becerileri
 • Akıcı okuma ve okuduğunu anlama
 • Yazım tarafını geliştirme
 • Kelime bilgisi ve kelimeleri tanıma

Disleksi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Disleksi Tedavisi Nasıl Yapılır

Disleksi tedavisi için uzmanlar tarafından çeşitli teknikler ve stratejiler kullanılabilir. Kayıt altına alınan dersi tekrar dinleyebilmek, kitapları okumak yerine dinlemek, yazım ve dil bilgisini kontrol etmek için bazı bilgisayar yazılımlarını kullanmak gibi çelitli teknikler mevcuttur.

Disleksi tedavisi, konuşma ve dil terapistleri, özel eğitim öğretmenleri ile temas kurmayı da kapsayan bir geniş yelpaze içerir. Çünkü bazı disleksi çocuklara özel eğitim gerekebilmektedir.

Özet

Disleksi rahatsızlığının bir diğer ismi de öğrenme bozukluğudur. Disleksi, kişinin yazma ve okuma zorluğu çekmesi durumu olarak ifade edilebilir. Bu öğrenme bozukluğuna sahip olan kişiler, gördüklerini ve duyduklarını kavrama konusunda da zorlanır.

Özel öğrenme güçlüğü olan disleksi, okul öncesi dönemde belirtiler verebilir. Ancak buna rağmen en çok ilkokul döneminde belirgin hale gelerek öğretmenler tarafından fark edilebilir. Disleksi için belirli bir tedavi ise bulunmamaktadır. Ancak buna rağmen erken tanı ve zamanında müdahale, kişinin geleceği için önem teşkil etmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Disleksi Geçer mi?

Disleksi, yaşam boyu devam edebilen bir öğrenme bozukluğudur. Ancak disleksiyi zayıflatmak ve etkilerini azaltmak için tedaviler bulunmaktadır.

Disleksi Olan Birine Nasıl Davranılmalıdır?

Disleksi olan kişi, akranlarından farklı davranabilmektedir. Bundan dolayı bu durum en çok da aileler için zorlayıcı olmaktadır. Ailelerin bu durumda sabırlı olması ve öfkeli bir şekilde davranmaması gerekir.

Disleksi Hastaları Zeki midir?

Disleksi olan kişiler, sanılanın aksine zeka yönünden herhangi bir problem yaşamazlar. Akranlarına göre zeki olan disleksi kişiler mevcuttur.

Bu Makaleyi Oyla
blog onayla
0
blog onaylama
0
Tarih : 24.10.2023
Güncellenme Tarihi: 03.11.2023 13:02
Yazar : Sena Özbeyoğlu
PSIKOLOG
Sena Özbeyoğlu

Merhabalar, ben Psikolog Sena Özbeyoğlu. Ankara TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Psikoloji bölümü mezunuyum. Bilişsel Davranışçı Terapi tekniklerini kullanmaktayım. Aynı zamanda Aile ve Çift terapisi uygulamaktayım. Bilişsel Dav... Devamını Oku

Konuyla ilgili uzmanlarımızla görüşme sağlayabilirsiniz
Psikolog Zozan Baskın
Zozan Baskın

Klinik Psikolog

Konuyla ilgili olarak uzmanımızla görüşerek online terepi sağlayabilirsiniz

Psikolog Ezgi Nuçe Erdil
Ezgi Nuçe Erdil

PSIKOLOG

Konuyla ilgili olarak uzmanımızla görüşerek online terepi sağlayabilirsiniz

Psikolog Zeynep Tuğba Kahyaoğlu
Zeynep Tuğba Kahyaoğlu

PSIKOLOG

Konuyla ilgili olarak uzmanımızla görüşerek online terepi sağlayabilirsiniz

Psikolog Cansel Aktaş
Cansel Aktaş

PSIKOLOG

Konuyla ilgili olarak uzmanımızla görüşerek online terepi sağlayabilirsiniz

Diğer Blog Yazıları