< Geri
online psikolog logo white

Unutkanlık alanında uzman psikologlar

Unutkanlık alanındaki uzman psikologlar ile online terapi yapın. Online psikologlarımız şimdi sizinle terapi yapmaya hazır!

Çevrim İçi
5.0
(51 Yorum)

Merve Üçok

Psikolog
520TL / 30dk
Ücretsiz Ön Görüşme
Çevrim İçi
5.0
(7 Yorum)

Zozan Baskın

Klinik Psikolog
950TL / 30dk
Ücretsiz Ön Görüşme
Çevrim İçi
5.0
(40 Yorum)

Hidayet Çalışkan

Psikolog
1,025TL / 30dk
Ücretsiz Ön Görüşme
Çevrim İçi
4.5
(8 Yorum)

Nurullah Tığlı

Psikolog
450TL / 30dk
Ücretsiz Ön Görüşme
Çevrim Dışı
5.0
(2 Yorum)

Ayşe Perihan Özkan Var

Psikolog
430TL / 30dk
Ücretsiz Ön Görüşme
Çevrim Dışı
4.9
(14 Yorum)

Sedanur Kablan

Psikolog
500TL / 30dk
Ücretsiz Ön Görüşme
Çevrim Dışı
5.0
(2 Yorum)

Levent Dokuzer

Psikolog
415TL / 30dk
Ücretsiz Ön Görüşme
Çevrim Dışı
5.0
(11 Yorum)

Selen Melay Yanıkan

Klinik Psikolog
645TL / 30dk
Ücretsiz Ön Görüşme
Çevrim Dışı
4.3
(7 Yorum)

Berfin Şahin

Klinik Psikolog
510TL / 30dk
Ücretsiz Ön Görüşme
Çevrim Dışı
5.0
(1 Yorum)

Gülnihal Ak

Klinik Psikolog
540TL / 30dk
Ücretsiz Ön Görüşme
Çevrim Dışı
5.0
(44 Yorum)

Sena Özbeyoğlu

Psikolog
580TL / 30dk
Ücretsiz Ön Görüşme
Çevrim Dışı
5.0
(1 Yorum)

Emre Uzun

Psikolog
430TL / 30dk
Ücretsiz Ön Görüşme
Çevrim Dışı
5.0
(5 Yorum)

Yeşim Tarım

Psikolog
430TL / 30dk
Ücretsiz Ön Görüşme
Çevrim Dışı
5.0
(2 Yorum)

Begüm Yılmaz

Klinik Psikolog
520TL / 30dk
Ücretsiz Ön Görüşme

İlk seansına özel %15 indirim. Şimdi başla!

Uzmanları daha yakından tanımak ister misiniz?

Online Psikolog Yorumları

Online terapi yorumlarını inceleyin ve online psikologlarımızdan memnun kalan onbinlerce danışanımız arasında yerinizi alın.

comment
Profesyonel
Epeydir bir uzman psikolog arayışındaydım bulunduğum bölgede bir psikoloğa ulaşmam çok zordu online Psikolog arayışına girdim beni ve sorunumu anlayabilecek mi diye çok endişeliydim ve Selen Hanımın sayfasına denk geldim uzmanlık alanını okuduğumda bana hitap ettiğini f
Psk. Selen Melay Yanıkan Hakkında
comment
Farkındalık Oluşturuyor
Kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayarak sağlıklı yönlendirmeler ile kendinizde farkındalık oluşturmanıza yardımcı oluyor. Yapmanızı istediği uygulamalar ile gün içerisindeki davranışlarınıza ve duygu kontrollünüze katkı sağlıyor.
Psk. Ece Yurdakul Hakkında
comment
Sempatik
Sayın Sena Özbeyoğlu, sempatik güler yüzlü ruh halinden anlayan bir yapısı var hastayı kendisindeki gibi hisseden, çok başarılı ve geniş alanda psikolog bilgisi var, kendisiyle İsviçre'den görüşüyorum Online Psikolog aracılığıyla. Panik Atak rahatsızlığımda günden güne
Psk. Sena Özbeyoğlu Hakkında
comment
Neşeli
Çok neşeli biri. Kendimi mutsuz hissettiğim bir akşamda öyle güzel ilham oldu ki Merve Hanım. Farklı açılardan bakmamı sağladı. Enerjisine sağlık.Teşekkür ederim. Daha şefkatli bir içgörü edinmeme yardımcı oldu.
Psk. Merve Üçok Hakkında
comment
Kibar ve güleryüzlü
Şimdilik 2 seans gercekleştirdik Zozan Hanımla. İletişime çok önem verdigim için özellikle görüntülü görüşme talep ettim. Kendisi çok kibar ve güleryüzlü. Güven ortamını özenle kurduğu için kendimi rahatlıkla ifade edebiliyorum. Bu güven ortamını oluştururken profesyone
Psk. Zozan Baskın Hakkında
comment
Akıcı
Levent Bey ile çok güzel ve akıcı bir seans gerçekleştirdik. Düzenli olarak da kendisiyle seanslarımıza devam edeceğiz. Herkese öneririm.
Psk. Levent Dokuzer Hakkında
comment
Sabırlı ve bilgili
Profesyonel yardıma ihtiyacınız varsa tam olarak aradığınız psikolog diyebilirim. Kendimi pek de iyi ifade edemediğim ve içinden çıkarmayacağımı düşündüğüm zor bir süreçteyken, daha ilk seansta sabırla dinleyip anlamaya çalıştı sorunu tespit etti ve tedavi sürecine hızl
Psk. Cihan İleri Hakkında
comment
Bu iş için doğmuş
İnsanlara uygun olan meslek neyse onu yapmaları gerektiğini düşünüyorum ki işinde çok iyi olabilsinler. Ahmet hocam bu duruma en iyi örnek ; sabırla dinleyişi, empati yeteneği, verdiği çözüm ve öneriler bu iş için doğduğunu gösteriyor teşekkürler...
Psk. Ahmed Taha Başer Hakkında
comment
Tatlı Dilli
İlk görüşmemize rağmen çok iyi tatlı dilli özellikle rahat davranabileceğiniz birisi kesinlikle doğru noktaları bulabiliyor rahat rahat konuşabilirsiniz ben başta çekiniyordum yorumlarda söylendiği kadardan daha fazlasıdır
Psk. Hidayet Çalışkan Hakkında
comment
Değer Veriyor
İrem Hanım seansı çok başarılı yönlendiriyor. Başlangıç için çok iyiydi. İlerleyen seansları merakla bekliyorum. Oldukça mütevazi ve çok ilgili. Alanında çok iyi olduğu ilk görüşmeden dahi anlaşılıyor. İşini severek yapan bir kişi. Değer verdiğini anlayabiliyorum.
Psk. Zeynep İrem Bakır Hakkında
comment
İlgiyle Dinledi
Gülnihal Hanım ile ilk seansımızı gerçekleştirdik. Kendisi beni ilgiliyle dinleyerek, sorun odaklı sorular sorarak, daha ilk seansta bazı konular hakkındaki farkındalığımı artırmama yardımcı oldu. Diğer seanslarımızın da aynı verimde olması dileğiyle... Teşekkürler :)
Psk. Gülnihal Ak Hakkında
comment
Umut Katıyor
Uzun ve çok meşakkatli bir süreçten geçtik seanslarda gülmekten, ağlamaktan, düşmekten, kalkmaktan, düşüncemi özgürce ifade etmekten ve en önemlisi duygularımda en şeffaf olabildiğim bu süreci Nurullah Bey ile geçirmek benim daha iyi bir yerde ve daha sağlıklı bir birey
Psk. Nurullah Tığlı Hakkında

Unutkanlık Nedir? Neden Olur?

Bireylerin geçmiş deneyimleri, bilgileri veya öğrendikleri becerileri hatırlama yeteneklerindeki azalmayı ifade eden durum unutkanlık olarak adlandırılır. Kognitif işlevlerin bir parçası olarak değerlendirilen bu durum, hafıza süreçlerindeki bozulmalar sonucunda ortaya çıkabilir.

Unutkanlık hastalığı, birçok faktöre bağlı olarak gelişebilir. Unutkanlık, ileri seviyelerde seyrettiğinde günlük yaşamı ciddi anlamda etkileyebildiği için belirtiler gözlemlendiğinde mutlaka bir sağlık uzmanı ile görüşmelidir.

Unutkanlık Neden Olur?

Altında yatan nedenlerin teşhis edilebilmesli ve uygun tedavi yöntemlerinin uygulanması için unutkanlık sebepleri teşhis edilmelidir. Unutkanlık nedenleri arasında aşağıdaki durumlar yer alabilir:

Tiroid problemleri

Tiroid hormonlarının düzensizliği, metabolizma hızını etkileyerek bilişsel işlevlerde bozulmalara yol açabilir. Hipotiroidi veya hipertiroidi gibi tiroid sorunları, hafızayı olumsuz etkileyebilir, aşırı unutkanlık ve dikkat dağınıklığına neden olabilir.

Uykusuzluk

Uyku, beyin için restoratif bir süreçtir. Yetersiz uyku, hafıza oluşumunu ve bilgi işlemeyi bozar, bu da unutkanlık ve konsantrasyon eksikliğine sebep olabilir. Bu yüzden, kişinin kaliteli bir uyku ile hafıza fonksiyonlarını korumaya çalışmalıdır.

Vitamin ve mineral eksikliği

Unutkanlık nedenleri arasında özellikle B12 ve D vitamini gibi bazı vitaminlerin eksikliği yer alabilir. Bu vitaminlerin eksikliği sinir sistemi ve beyin sağlığını etkileyerek hafıza sorunlarına sebep olabilir. Kan değerlerine bağlı olarak doktorunuzun unutkanlığa iyi gelen vitamin reçete edecektir.

Dehidrasyon

Yeterli miktarda su tüketilmemesi veya farklı sebeplerden oluşan dehidrasyon, hafıza zayıflığı dikkatsizlik ve unutkanlık gibi sorunlara yol açabilir.

İlaçların yan etkileri

Bazı ilaçlar, özellikle antidepresanlar, antihistaminikler ve bazı tansiyon ilaçları, bilişsel işlevleri ve hafızayı olumsuz etkileyebilir. İlaçların yan etkileri arasında unutkanlık ve dikkat dağınıklığı bulunabilir.

Alkol Tüketimi

Aşırı alkol tüketimi, beyin hücrelerine zarar verebilir ve hafıza kaybına yol açabilir. Alkolün bilişsel işlevler üzerindeki etkisi, özellikle uzun vadede belirgin unutkanlık sorunlarına sebep olabilir.

Stres ve Kaygı

Kronik stres ve yüksek kaygı düzeyleri, hafıza üzerinde zararlı etkilere sahiptir. Stres hormonları, özellikle kortizol, hafızanın oluşumu ve geri çağrılmasını zorlaştırabilir ve unutkanlığın nedenleri arasında yer alabilir.

Depresyon

Bilişsel işlevler üzerinde, depresyon derin bir etkiye sahip olabilir. Odaklanma ve hafızada zorluk, depresyonun yaygın semptomları arasındadır. Depresif durumlar, unutkanlığı tetikleyebilir veya mevcut hafıza sorunlarını kötüleştirebilir.

Yaşa Bağlı Hafızada Değişiklik

Yaşlanma ile birlikte beyin yapısında ve işlevinde doğal değişiklikler meydana gelir. Bu değişimler, öğrenme ve hafıza kapasitesinde azalmaya neden olabilir, ancak normal yaşlanma sürecindeki unutkanlık genellikle hafiftir.

Kafa Travması

Kafa travmaları, beyin dokusuna zarar verebilir ve hafıza kaybına yol açabilir.Aşırı unutkanlık neyin belirtisi sorusunun cevaplarından beri de kafa travması olabilir. Ayrıca, travma sonrası hafıza sorunları, hasarın şiddetine ve yerine bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Beyindeki Tümörler

Beyin tümörleri, hafıza oluşumunu ve geri çağrılmasını etkileyebilir. Tümörün konumu, boyutu ve büyüme hızı, bilişsel işlevler üzerindeki etkisinin derecesini belirler ve unutkanlığın sebebi olabilir.

Nörodejeneratif Hastalıklar

Alzheimer hastalığı, Parkinson hastalığı gibi nörodejeneratif durumlar, beyindeki hücrelerin yavaş yavaş bozulmasına neden olur. Bu hastalıklar, bilişsel bozulmalara, algılama güçlüğü ve unutkanlık gibi durumlara yol açar.

Unutkanlık Nasıl Geçer?

Doktorunuzun veya terapistinizin uyguladığı unutkanlık testi ve diğer sağlık problemlerini belirleyecek tetkiklerden sonra, sağlık ekibinin unutkanlık için ne yapılmalı, hafızanız nasıl güçlenir vb gibi konular hakkında sizi bilgilendirecektir.

Unutkanlığa ne iyi gelir sorusunun cevabını aşağıdaki tedavi yöntemlerinde bulabilirsiniz.