< Geri
online psikolog logo white
Kişisel Gelişim

Nasıl Mutlu Olunur?

İçindekiler


Nasıl Mutlu Olunur?

Mutlu olmak, basit bir amaç olarak nitelendirilmemelidir. Mutluluk; genel olarak hoşnutluk, memnuniyet, neşe hissi ve sorunlarla boğuşma durumundayken hayatın anlamlı olduğu hissini bulmak ve kabul etmektir.

Hiçbir kimse her zaman keyifli veya mutlu olamayabilir. Ancak bazı kişiler, diğerlerine göre çok daha şanslı ya da başarılı olarak değerlendirilebilir. Yapılan bazı araştırmalarda mutluluğun rahatlık ve mal varlığı ile çok az bir ilişki içerisinde olduğu görülmüştür.

İyi olmak ve mutluluk duygusu insan sağlığı için son derece faydalıdır. İnsanın iyi hissedebilmesi ve mutlu olabilmesi için ise bu yönde bazı özelliklere sahip olması gerekir. İnsan, nasıl daha fazla mutlu olacağını öğrenmek için kendisini bu yönde geliştirebilmelidir. İletişim ve çevremizde bulunan insanların da önemi bu noktada büyüktür. İnsanlar, mutlu bir bakış açısı geliştirmek adına gayret gösterdikleri zaman çevrelerini de dolaylı yolla etkileyebilmektedir. 

Mutluluk Nedir?

Mutluluk Nedir

Mutluluk, kişilerin hayatlarında en çok aradığı hislerin başında gelmektedir. Çünkü mutluluk, beraberinde pek çok güzel duyguyu da getirebilmektedir. Fakat mutluluk kavramı, kişiden kişiye değişkenlik gösterebilmektedir. Her insanın mutluluk anlayışı ve mutluluk hissinden beklentisi farklı olabilmektedir. Genel anlamda mutlu olmak, kişinin kendisini iyi hissettiği, yaşamından ve yaşadıklarından tatmin olduğu bir durum olarak değerlendirilebilir.

Mutlu olmak, içsel bir durumdur. Bundan dolayı dış koşullardan bağımsız bir şekilde oluşabilmektedir. Kişinin iç dünyası ile ilgili olan mutluluk; kişinin kendisine, sevdiklerine ve hayata karşı olumlu bir bakış açısına sahip olmasıdır.

Her İnsan İçin Mutluluk Aynı mıdır?

Mutluluk, hepimizin hayatında büyük ölçüde bir yer tutmaktadır. Fakat mutluluk algısının kişiden kişiye değişkenlik gösterebildiği görülür. Kimileri için mutluluk sevdikleriyle vakit geçirmektir. Kimileri içinse mutluluk, iş hayatında başarılı olabilmektir. Bu noktada önemli olan mutluluğun sizin için ne ifade ettiğidir. Mutluluğun sizin için ne ifade ettiğini öğrendiğinizde, mutluluğu yakalamak sizin için oldukça kolay olacaktır. Çünkü ne istediğinizi bildiğiniz zaman mutlu olmak için neler yapabileceğinizi de fark edebileceksiniz.

Mutlu İnsan Aslında Kimdir?

Mutlu insan, hayatından tatmin olan insandır. Olumlu bakışına sahip olan ve içsel huzur hisseden bir insan, mutlu insan kimdir sorusunun yanıtı olabilir. Mutlu insan, genel olarak kendisine güvenen ve özgüvenini geliştirmeyi hedefleyen insandır.

Mutlu insanlar, mutlu olmalarını engelleyebilecek durumları kontrol edebilmektedir. Aynı zamanda mutlu insanlar, sevdikleriyle vakit geçirmekten ve onların iyi hissedebilmeleri adına çabalamaktan hoşnut olurlar. Mutlu olmak isteyen insanlar, kendilerine zaman ayırmaktan keyif alırlar. Sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek isterler. İletişim kavramına önem verirler.

Mutlu olmak, yaşanılan zorluklara rağmen hayatın güzelliklerini görebilmek ve yaşamdan en iyi şekilde keyif alabilmek demektir. Mutluluk duygusunun ve iyi olmanın ne denli büyük önem taşıdığını bilen insanların mutlu olmak adına kendilerini motive ettikleri görülür. Mutlu insan, mutsuzluğun beraberinde oldukça kötü hisleri getirebileceğini fark ederek buna engel olabilmeyi tercih etmektedir.

Mutlu Olmak Senin İçin Ne İfade Ediyor?

Mutlu olmak, kişinin nasıl hissettiğiyle ilgili olan bir histir. Mutluluğu geçici bir ruh hali olarak değerlendirmek yanlış olacaktır. Çünkü mutluluk, geçici bir ruh halinden çok daha fazlasıdır.

İnsan, duygusal bir varlıktır. Bundan dolayı gün içerisinde pek çok farklı ruh haline girmesi kaçınılmaz bir durum olabilmektedir. Bu noktada önem teşkil eden şey, bizleri olumsuz bir şekilde etkileyebilecek duyguları kontrol edebilmek ve her daim mutlu olabilmenin rahatlatıcı etkisini fark edebilmektir.

Uzmanların yaptığı kapsamlı bir araştırmada; aile, kariyer ve finans gibi kriterlerin kişinin mutluluğunun yalnızca yarısı üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Kazandığımız ücretlerin belirli bir takım ihtiyaç ve gereksinimlerimizi karşılayabildikten sonra, artan meblağların duygu durumumuz üzerinde etki yaratma durumunun son derece düşük olduğu görülmüştür. Bu gibi durumlar göz önünde bulundurulduğunda görülüyor ki, mutlu olmak tamamen kişiyle ilişkili bir durumdur. Mutlu olmak istiyorsanız ve huzur dolu bir şekilde yaşamaya devam etmeyi diliyorsanız mutluluğun sizin için ne ifade ettiğini fark etmeniz gerekir.

Mutlu Olan İnsanların Özellikleri Nelerdir?

Mutlu Olan İnsanların Özellikleri Nelerdir

Mutluluk, yalnız başına refahı teşvik edebilecek bir duygu değildir. Bunun yanı sıra kişinin asıl arayışının ne olduğunu fark edebilmesi gerekir. İnsanın hayata karşı bakış açısı, hayattan beklentisi, mutluluk kavramının kişiye ne ifade ettiği önemlidir.

Mutlu insan, hayatın basit zevklerinden dahi hoşnut olabilmektedir. Bir köpeği sevmek, bir ağacın altında oturmak, çay ya da kahve içebilmek dahi bazı insanlar için mutluluk sebebi olabilmektedir.

Mutlu olmak isteyen ve bu yolda kendisini geliştirmeyi hedefleyen insanların özellikleri ise benzerlik gösterir. Mutlu olan insanların özelliklerini şu şekilde listeleyebiliriz:

 • Yeni şeyler öğrenmek ve bilgiye açık olmak
 • Alçakgönüllü ve hayata karşı sabırlı olmak
 • İletişim becerisini geliştirmek
 • Gülümseyebilmek
 • Minnettar olmak
 • Öz eleştiri yapabilmek
 •  Öz bakım egzersizleri uygulamak
 • Diğer insanlar için mutlu olmak
 • Küçümseyici olmamak
 • Kin tutmamak
 • Affedici olmak
 • Küçük problemlere gereğinden fazla üzülmemek
 • Geçmişe takılı kalmamak
 • Geleceğe umutla bakmak

Mutlu Olmak Yaşamı Nasıl Etkiler?

Mutlu olmak, yaşamı bir tek noktadan tekileyen bir olgu değildir. Mutluluk yalnızca ruhumuzla değil, bedenimizle de ilgili olan bir olgudur. Daha güçlü bir kalp ve daha az kardiyovasküler hastalık riskinin yanı sıra, mutluluğun insan yaşamını olumlu bir şekilde etkilediği ve insan ömrünü uzattığı da bu yöndeki iddiaların başında gelmektedir.  Mutluluk duygusunun insanı strese karşı daha dirençli kıldığı görülmektedir. Sosyal hayatı da olumlu bir şekilde etkilemektedir.

Huzurlu ve mutlu olmak yalnızca şanslı insanların başına gelen bir şey olarak değerlendirilmemelidir. İnsan çoğu zaman mutluluğunu kendisi yaratabilmektedir. Mutluluğu, içinde bulunduğumuz anda aramamız gerekmektedir.

“Nasıl Mutlu Olunur” İpuçları Nelerdir?

Mutluluğun ipuçlarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Gülümsemeye devam et.
 • Olumlu düşünmeye çalış.
 • Sağlıklı beslen ve nefes egzersizleri yap.
 • Uyku saatlerine önem ver.
 • Varlığına şükrettiğin şeylere minnettar ol.
 • Beğendiğin şeyleri takdir etmekten çekinme.
 • Kendine zaman ayır.
 • Mutsuzluktan kaçma. Mutsuzlukla baş edebilmeyi öğren. 

Özet

Mutluluk; hayata realist bir şekilde bakarak pozitif olabilmektir. Yaşamın gerçeklerini göz ardı etmeden içinde bulunduğumuz durumun olumlu ve öğretici taraflarını yakalayabilmek, mutlu olmak için son derece önemlidir. Hayatı bir öğretici olarak görmek, kişiyi olgunlaştıracaktır. Bu sayede mutlu olmak için de ekstra bir çaba göstermek durumunda kalınmayacaktır.

Mutlu olmak ve huzur dolu bir şekilde yaşamaya devam edebilmek için öncelikle mutluluk kavramının sizin için ne ifade ettiğini fark etmeniz gerekmektedir. Mutluluğun sizin için aslında ne olduğunu bildiğinizde mutlu olmanız için birçok engel ortadan kalkacaktır. Böylelikle hayata karşı mutlu bir bakış açısı geliştirmek konusunda da zorlanmayacaksınız ve kendinizi tatmin edecek duygular ile yaşamda var olmaya devam edebileceksiniz.

Sık Sorulan Sorular

Mutlu Olmayan İnsan Ne Yapmalıdır?

Mutlu olmayan insan, bu yönde herhangi bir adım atabileceğine inancının olmadığını düşünüyorsa ve kendisini yalnız hissediyorsa bu yönde profesyonel bir destek alabilir. Çünkü uzun süreli bir mutsuzluk hali yoğun bir depresyon halini beraberinde getirebilmektedir. Bu yönde uzman psikologlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Psikologlara Göre Mutluluk Nedir?

Mutluluk veya öznel iyi olma, kişinin yaşamına dair olumlu düşünce ve duygularının miktarca üstünlüğü olarak ifade edilebilir. Kişilerin yaşamlarından aldıkları doyum ve olumlu duyguların toplamı, psikologlar için mutluluk olarak değerlendirilir.

Mutlu Olma Korkusu Nedir?

Mutlu olma korkusu (Çerofobi); mutluluktan kaçınma, kişilerin olumlu duygular ya da mutluluk uyandıran deneyimlerinden kasıtlı bir şekilde kaçındıkları bir tutumdur. Mutlu olma korkusu, psikolog desteği ile ortadan kaldırılabilecek bir durumdur.

12.10.2023
Son Güncelleme: 25.02.2024

Çevrimiçi uzmanlarımız sizinle online terapiye hazır!

Gülnihal Ak
5.0 (1 Yorum)

Gülnihal Ak

Klinik Psikolog
Revşan Kahraman
0.0 (0 Yorum)

Revşan Kahraman

Psikolog
Ece Yurdakul

Ece Yurdakul

Psikolog
Cihan İleri

Cihan İleri

Psikolog
Zeynep İrem Bakır

Zeynep İrem Bakır

Psikolog
Merve Üçok

Merve Üçok

Psikolog
Hidayet Çalışkan

Hidayet Çalışkan

Psikolog
Yeşim Tarım
5.0 (5 Yorum)

Yeşim Tarım

Psikolog
İrem Gülşen Koçer
0.0 (0 Yorum)

İrem Gülşen Koçer

Psikolog
Ayşenur Daldal
5.0 (3 Yorum)

Ayşenur Daldal

Psikolog
Levent Dokuzer
5.0 (4 Yorum)

Levent Dokuzer

Psikolog
Cansel Aktaş
5.0 (3 Yorum)

Cansel Aktaş

Psikolog
Sena Özbeyoğlu

Sena Özbeyoğlu

Psikolog
Begüm Yılmaz
5.0 (2 Yorum)

Begüm Yılmaz

Klinik Psikolog
Gözde Yücelli
5.0 (6 Yorum)

Gözde Yücelli

Psikolog
Nurullah Tığlı
4.5 (8 Yorum)

Nurullah Tığlı

Psikolog
Selen Melay Yanıkan

Selen Melay Yanıkan

Klinik Psikolog
Zozan Baskın

Zozan Baskın

Klinik Psikolog
Eda Gül Ülgüt
5.0 (3 Yorum)

Eda Gül Ülgüt

Klinik Psikolog
Emre Uzun
5.0 (1 Yorum)

Emre Uzun

Psikolog

İlk seansına özel %15 indirim. Şimdi başla!

Önerilen Yazılar