< Geri
online psikolog logo white
İlişkiler

Love Bombing Nedir?

İçindekiler


Love bombing, Türkçe’ de sevgi bombardımanı anlamına gelir. Love Bombing yapan bir kişi; romantik bir ilişki içerisindeyken partnerine karşı güç ve kontrol oluşturabilmek adına aşırı ilgi gösterir ve manipülasyon gücünü kullanır.

Manipülasyon, kişinin iletişim halinde olduğu partnerini kendi çıkarları doğrultusunda yönlendirmeyi amaçlamasıdır. İkili ilişkide görülme sıklığı her geçen gün artan bu durum, özellikle de romantik ilişkiler noktasında belirgin bir hal alır.

Manipülasyon yapan kişiler, partnerlerini kendi istekleri doğrultusunda yönlendirmek isterler. Bu kişiler, problem oluşturarak partnerlerinin savunma mekanizması oluşturmasına zemin hazırlar. Partnerlerinin duygu ve düşüncelerini çıkarları doğrultusunda kullanmak isterler. Manipülasyona maruz kalan pek çok kişi bulunduğu durumun farkında olmayabilir. Manipülasyon yapan kişi, bunu karşı tarafa fark ettirmemek adına doğru zamanı bekler.

Manipüle edilen kişi, kendisini eksik hisseder ve çoğu zaman yetersiz görür. Bu gibi durumlarda manipülasyona uğrayan kişide değersiz hissetme, özgüven düşüklüğü gözlemlenir. Love bombing de bu doğrultuda meydana gelir. Kişi, ikişkinin en başında veya flört dönemindeyken partnerine yoğun bir şekilde ilgi gösterir. Bu durumun inandırıcı olabilmesi adına çeşitli girişimlerde bulunarak partnerinin güvenini kazanır. Ancak ilişkinin ilerleyen dönemlerinde ilgi ve sevgi boyutunda ciddi azalmalar görülür. Bu ilgiler, sevgi bombardımanına uğrayan kişi için anlamsız bir şekilde son bulur.

Love Bombing Amacı Nedir?

Love bombing, pek çok amaç doğrultusunda gerçekleştirilen bir manipülasyon gücüdür. Bir diğer adıyla sevgi bombardımanı; bir kimsenin, karşısındaki insana aşırı ilgi ve sevgi göstermesi olarak tanımlanabilir. Love bombing amacı, yalnızca romantik ilişkiler ile sınırlı değildir. Geçmişe bakıldığında pek çok siyasi amacın gerçekleştirilmesi yolunda sevgi bombardımanı tekniğinin kullanıldığı da görülmektedir.

Günümüzde ise genel olarak romantik ilişkilerin başlangıcında Love Bombing yapıldığı görülür. İlk başlarda olumlu bir durum olarak değerlendirilebilen Love Bombing, psikolojik manipülasyona ve istismara yol açabilecek kadar riskli davranışları kapsamaktadır. 

Love bombing amacı, elde etmektir. Love bombing yapan kişiler, birlikte oldukları kişiyi kendilerine bağlı bir hale getirmek isterler. Bu doğrultuda yoğun sevgi ve ilgi gösterirler. Böylelikle de toksik bir ilişki meydana gelebilmektedir.

Love Bombing Nasıl Anlaşılır?

Love Bombing Nasıl Anlaşılır

Love Bombing genellikle ilişkinin başlangıcında belirgin olarak gözlemlenebilir. Aşırı sevgi ve ilgi gören kişi, bulunduğu durumu anlamlandırmakta güçlük çeker. Bu durumu anlamlandırabilmek için birkaç önemli yol vardır.

Gerçek romantizm, tam anlamıyla karşılıklı hayranlık ve saygı ile ilgilidir. Love bombing, daha ani gelişir ve uyumsuz hissettirir. Love bombinge uğrayan kişiler, aşırı önemsenme haline hazırlıksız bir şekilde yakalandığını hisseder.

Güzel ve romantik anların, romantik ilişkilerde alınan hediyelerin, söylenen sözlerin zamanlaması son derece büyük önem taşır. İlişkinin başlangıcındayken ve henüz partnerinizle yeteri kadar birbirinizi tanımıyor olduğunuzu düşünürken bu gibi önemli anlarla karşı karşıya kalmanız; sizin love bombinge uğradığınızın göstergesi olabilir. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızı düşünüyorsanız ve bu konuda net bir fikriniz bulunmuyorsa, durumunuzu anlamlandırmak adına bir psikologa danışabilirsiniz.

Aşırı Sevgi Vermek ya da Almak Zararlı mıdır?

Birbirini yeni tanımaya başlayan insanlar, karşılarındaki kişinin normalden çok daha fazla çekici ve özenli olduğunu görebilir. İletişim kurulan kişi, karşısındakini coşkulu bir halle övebilir, hayranlık duyduğunu farklı cümleler kurarak ifade edebilir. Tanışma faslında karşısındakini aşırı sevgi ve ilgiye boğan kişilerin, kısa zaman içerisinde duygusal olarak hızlı bir şekilde bağlandıkları gözlemlenebilir. Oysaki böyle bir durum tehlikeli olabilmektedir.

Bir ilişkide kişi, aşırı sevgi aldığını düşünüyorsa bu durumu sorgulayabilir. Çünkü özellikle de ilişkinin ilk başlarında aşırı sevgi veren ve ilgiye boğan bir kişiyle karşı karşıya kalındığında beraberinde kötü durumlar yaşanabilir. Böyle bir durumda sevgiyi alan kişi, partnerine bağlanabilir ve duygu durumuyla başa çıkamayabilir. Çünkü aşırı sevgi veren bir kişi, partnerine yüksek ihtimalle Love Bombing uyguluyordur. Zamanla manipülasyon gücünü büyütmeye devam ederek partnerini kontrol altına alan bir kişiyle ilişki yürütmek, pek çok riskli durumu beraberinde getirebilecektir.

 Sevgi Bombardımanının Evreleri Nelerdir?

Love bombing evreleri şu şekildedir:

  • İdealleştirme: İdealleştirme, love bombing nedir sorusuna cevap niteliğinde olan bir evredir. Yoğun bir şekilde görülen sevgi ve ilgi, love bombinge uğrayan kişinin ayaklarını yerden kesebilir. Aşırı mutluluk hissi ile kişinin dopamin seviyesinde yükselmeler meydana gelir. Dopamin, beyindeki kimyasal bir haberci olarak değerlendirilir. Vücutta salgılandığı zaman zevk, ödül ve coşku duygularının oluşmasını sağlayacak güçtedir. Bu durum neticesinde kişi zevk ile ilişkilendirdiği her şeye motive olur. Love bombing yapan kişi de partnerini kendisine bu yolla bağlar.
  • Değer kaybı: Bir kişinin sevgi bombardımanına tutulduğunun en belirgin işaretlerinden biri, değer kaybı evresidir. Kişi, partnerinin ilgi ve sevgisine alışmış durumdayken bir anda bu duygulardan mahrum bırakılır.

Love Bombing Belirtileri Nelerdir?

Love Bombing Belirtileri Nelerdir

Love bombing belirtileri, çoğu zaman sevgi bombardımanına uğrayan kişi tarafından fark edilmeyebilir. Bir ilişkiye başlamadan önce bu konuda bilgi sahibi olmak son derece büyük önem teşkil eder.

Kişi, ilişki başlamadan önce veya ilişkinin henüz başındayken aşırı düzeyde ilgi ve sevgi gördüğünü düşünüyorsa, kişinin dikkatli davranması gerekir.  

Love bombing uygulayan insanlar, partnerini mesaj ve arama bombardımanına dahi tutabilir. Bu aramalar, tek taraflı ve bunaltıcı bir hal aldıysa love bombing uygulandığı görülebilir.

Love bombing belirtileri arasında sayılabilecek bir diğer durum ise pahalı hediyelerin alınmasıdır. İlişkinin henüz başındayken kişi, partnerine pahalı gediyeler alıyorsa ve çeşitli iltifatlar ediyorsa bu durum love bombing yaptığının habercisi olabilir. Bu durum aşırıya kaçtığında, love bombinge uğrayan kişinin ilişkisini sorgulaması gerekir.

Sevgi Bombardımanına Maruz Kalındığında Ne Yapılmalıdır?

Love bombing deneyimi, bir tür psikolojik manipülasyondur. Manipüle gücü yüksek bir kişiye güçlü bir bağlılık hissetmek ise kaçınılmaz olabilir. Bu kişiler, partnerlerini kontrol etmek arzusuyla hareket ederler. Partnerlerinin derinlerindeki güvensizliklerini bulurlar ve bu zaafları kullanabilmek adına da çeşitli yollar aramaya başlarlar.

Bir kişi, sevgi bombardımanına maruz kaldığını düşünüyorsa ve love bombing belirtilerinin pek çoğunu ilişkisinde gözlemleyebiliyorsa, bu durum daha fazla ilerlemeden bir psikolog desteğiyle durum analizi yaparak soruna çözüm yolları bulabilir.

Özet

Love bombing, sevgi bombardımanı anlamına gelen ve ikili ilişkilerde sıklıkla görülen bir manipülasyon tekniğidir. İlişkilerin henüz başındayken gösterilen aşırı sevgi vee ilgi, çeşitli iltifatlar ve gelecek vaatleri Love bombing belirtilerine örnek olarak gösterilebilir. Bir süre sonra ise bu aşırı ilgi ve sevgi, değer kaybına dönüşür. Love bombinge uğrayan kişi değer kaybı evresinde; ilgisizlik, kısıtlama ve değersizleştirme gibi durumlarla karşı karşıya kalabilir.

Eğer bir kişi, ilişkinin başlarında anlamlandıramayacağı düzeyde alşırı ilgi ve sevgi gördüğünü düşünüyorsa ve bu durumun gerçekliğinden şüphe duyuyorsa ilişkisini sorgulayabilir. Love bombing yapan kişinin manipülatif girişimlerinden etkilenmemek adına bu yönde kesin bir cevap almak adına psikolog desteği almak doğru bir karar olabilecektir.

Sık Sorulan Sorular

Bir Erkek Neden Love Bombing Yapar?

Bir erkek; ilişkide kendisini güçlü hissetmek, kontrolü elde tutmak ve partnerini kendisine bağlamak için love bombing yapabilir.

Gaslighting Nedir?

Gaslighting kişinin; partnerinin akıl sağlığını sorgulamasına sebep olan yalanlar, inkar ve sindirme taktiklerini kullandığı manüpüle durumudur.  Gaslighting yapan bir kişi, partnerinin duygularının ve düşüncelerinin yanlış ya da anlamsız olduğunu ima edecek davranışlarda bulunur.

Ghosting Nedir?

Ghosting, ilişkilerde görmezden gelme ve ortadan kaybolma olarak tanımlanabilir. Ghosting romantik bir ilişkiyi bir açıklama yapma gereği duymadan aniden sonlandırmaktır. Bu duruma maruz kalan kişiye ghostee, ilişkiyi ani bir şekilde bitiren kişiye de ghoster adı verilir.

03.10.2023
Son Güncelleme: 25.02.2024

Çevrimiçi uzmanlarımız sizinle online terapiye hazır!

Nurullah Tığlı
4.5 (8 Yorum)

Nurullah Tığlı

Psikolog
Berfin Şahin
4.3 (7 Yorum)

Berfin Şahin

Klinik Psikolog
Cansel Aktaş
5.0 (3 Yorum)

Cansel Aktaş

Psikolog
Ahmed Taha Başer
5.0 (17 Yorum)

Ahmed Taha Başer

Psikolog
Muhammed Yümlü
0.0 (0 Yorum)

Muhammed Yümlü

Psikolog
Revşan Kahraman
0.0 (0 Yorum)

Revşan Kahraman

Psikolog
Duygu Ergün
5.0 (6 Yorum)

Duygu Ergün

Psikolog
Ayşenur Daldal
5.0 (3 Yorum)

Ayşenur Daldal

Psikolog
Ece Yurdakul
5.0 (9 Yorum)

Ece Yurdakul

Psikolog
Zeynep İrem Bakır
5.0 (17 Yorum)

Zeynep İrem Bakır

Psikolog
Sena Özbeyoğlu
5.0 (44 Yorum)

Sena Özbeyoğlu

Psikolog
Gülnihal Ak
5.0 (1 Yorum)

Gülnihal Ak

Klinik Psikolog
Ayşe Perihan Özkan Var
5.0 (2 Yorum)

Ayşe Perihan Özkan Var

Psikolog
Cihan İleri
4.7 (20 Yorum)

Cihan İleri

Psikolog
Merve Üçok
5.0 (51 Yorum)

Merve Üçok

Psikolog
Levent Dokuzer
5.0 (2 Yorum)

Levent Dokuzer

Psikolog
Yeşim Tarım
5.0 (5 Yorum)

Yeşim Tarım

Psikolog
Selen Melay Yanıkan
5.0 (11 Yorum)

Selen Melay Yanıkan

Klinik Psikolog
Begüm Yılmaz
5.0 (2 Yorum)

Begüm Yılmaz

Klinik Psikolog
Gözde Yücelli
5.0 (1 Yorum)

Gözde Yücelli

Psikolog

İlk seansına özel %15 indirim. Şimdi başla!

Önerilen Yazılar