< Geri
online psikolog logo white

Psikotik Bozukluklar alanında uzman psikologlar

Psikotik Bozukluklar alanındaki uzman psikologlar ile online terapi yapın. Online psikologlarımız şimdi sizinle terapi yapmaya hazır!

Çevrim İçi
5.0
(51 Yorum)

Merve Üçok

Psikolog
520TL / 30dk
Ücretsiz Ön Görüşme
Çevrim İçi
5.0
(17 Yorum)

Ahmed Taha Başer

Psikolog
450TL / 30dk
Ücretsiz Ön Görüşme
Çevrim İçi
5.0
(40 Yorum)

Hidayet Çalışkan

Psikolog
1,025TL / 30dk
Ücretsiz Ön Görüşme
Çevrim Dışı
5.0
(2 Yorum)

Ayşe Perihan Özkan Var

Psikolog
430TL / 30dk
Ücretsiz Ön Görüşme
Çevrim Dışı
4.9
(14 Yorum)

Sedanur Kablan

Psikolog
500TL / 30dk
Ücretsiz Ön Görüşme
Çevrim Dışı
5.0
(2 Yorum)

Levent Dokuzer

Psikolog
415TL / 30dk
Ücretsiz Ön Görüşme
Çevrim Dışı
5.0
(1 Yorum)

Gülnihal Ak

Klinik Psikolog
540TL / 30dk
Ücretsiz Ön Görüşme
Çevrim Dışı
5.0
(44 Yorum)

Sena Özbeyoğlu

Psikolog
580TL / 30dk
Ücretsiz Ön Görüşme

İlk seansına özel %15 indirim. Şimdi başla!

Uzmanları daha yakından tanımak ister misiniz?

Online Psikolog Yorumları

Online terapi yorumlarını inceleyin ve online psikologlarımızdan memnun kalan onbinlerce danışanımız arasında yerinizi alın.

comment
Umut Katıyor
Uzun ve çok meşakkatli bir süreçten geçtik seanslarda gülmekten, ağlamaktan, düşmekten, kalkmaktan, düşüncemi özgürce ifade etmekten ve en önemlisi duygularımda en şeffaf olabildiğim bu süreci Nurullah Bey ile geçirmek benim daha iyi bir yerde ve daha sağlıklı bir birey
Psk. Nurullah Tığlı Hakkında
comment
Sabırlı ve bilgili
Profesyonel yardıma ihtiyacınız varsa tam olarak aradığınız psikolog diyebilirim. Kendimi pek de iyi ifade edemediğim ve içinden çıkarmayacağımı düşündüğüm zor bir süreçteyken, daha ilk seansta sabırla dinleyip anlamaya çalıştı sorunu tespit etti ve tedavi sürecine hızl
Psk. Cihan İleri Hakkında
comment
İlgiyle Dinledi
Gülnihal Hanım ile ilk seansımızı gerçekleştirdik. Kendisi beni ilgiliyle dinleyerek, sorun odaklı sorular sorarak, daha ilk seansta bazı konular hakkındaki farkındalığımı artırmama yardımcı oldu. Diğer seanslarımızın da aynı verimde olması dileğiyle... Teşekkürler :)
Psk. Gülnihal Ak Hakkında
comment
Akıcı
Levent Bey ile çok güzel ve akıcı bir seans gerçekleştirdik. Düzenli olarak da kendisiyle seanslarımıza devam edeceğiz. Herkese öneririm.
Psk. Levent Dokuzer Hakkında
comment
Değer Veriyor
İrem Hanım seansı çok başarılı yönlendiriyor. Başlangıç için çok iyiydi. İlerleyen seansları merakla bekliyorum. Oldukça mütevazi ve çok ilgili. Alanında çok iyi olduğu ilk görüşmeden dahi anlaşılıyor. İşini severek yapan bir kişi. Değer verdiğini anlayabiliyorum.
Psk. Zeynep İrem Bakır Hakkında
comment
Tatlı Dilli
İlk görüşmemize rağmen çok iyi tatlı dilli özellikle rahat davranabileceğiniz birisi kesinlikle doğru noktaları bulabiliyor rahat rahat konuşabilirsiniz ben başta çekiniyordum yorumlarda söylendiği kadardan daha fazlasıdır
Psk. Hidayet Çalışkan Hakkında
comment
Bu iş için doğmuş
İnsanlara uygun olan meslek neyse onu yapmaları gerektiğini düşünüyorum ki işinde çok iyi olabilsinler. Ahmet hocam bu duruma en iyi örnek ; sabırla dinleyişi, empati yeteneği, verdiği çözüm ve öneriler bu iş için doğduğunu gösteriyor teşekkürler...
Psk. Ahmed Taha Başer Hakkında
comment
Neşeli
Çok neşeli biri. Kendimi mutsuz hissettiğim bir akşamda öyle güzel ilham oldu ki Merve Hanım. Farklı açılardan bakmamı sağladı. Enerjisine sağlık.Teşekkür ederim. Daha şefkatli bir içgörü edinmeme yardımcı oldu.
Psk. Merve Üçok Hakkında
comment
Profesyonel
Epeydir bir uzman psikolog arayışındaydım bulunduğum bölgede bir psikoloğa ulaşmam çok zordu online Psikolog arayışına girdim beni ve sorunumu anlayabilecek mi diye çok endişeliydim ve Selen Hanımın sayfasına denk geldim uzmanlık alanını okuduğumda bana hitap ettiğini f
Psk. Selen Melay Yanıkan Hakkında
comment
Kibar ve güleryüzlü
Şimdilik 2 seans gercekleştirdik Zozan Hanımla. İletişime çok önem verdigim için özellikle görüntülü görüşme talep ettim. Kendisi çok kibar ve güleryüzlü. Güven ortamını özenle kurduğu için kendimi rahatlıkla ifade edebiliyorum. Bu güven ortamını oluştururken profesyone
Psk. Zozan Baskın Hakkında
comment
Farkındalık Oluşturuyor
Kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayarak sağlıklı yönlendirmeler ile kendinizde farkındalık oluşturmanıza yardımcı oluyor. Yapmanızı istediği uygulamalar ile gün içerisindeki davranışlarınıza ve duygu kontrollünüze katkı sağlıyor.
Psk. Ece Yurdakul Hakkında
comment
Sempatik
Sayın Sena Özbeyoğlu, sempatik güler yüzlü ruh halinden anlayan bir yapısı var hastayı kendisindeki gibi hisseden, çok başarılı ve geniş alanda psikolog bilgisi var, kendisiyle İsviçre'den görüşüyorum Online Psikolog aracılığıyla. Panik Atak rahatsızlığımda günden güne
Psk. Sena Özbeyoğlu Hakkında

Psikotik Bozukluk Nedir?

Bireylerin düşünce, algı ve duygusal tepkilerinde ciddi bozulmalar yaşadığı zihinsel sağlık durumu psikotik bozukluk olarak adlandırılır. Akut ve geçici psikotik bozukluk belirtileri deneyimleyen kişiler, gerçekten bozuk deneyimler yaşayabilirler.

Psikotik bozukluk, şizofreni, bipolar bozukluk vb gibi psikiyatrik hastalıkların bir parçası olarak görülür. Bu zihinsel sağlık durumu, etkili bir tedavi yönetim planı gerektirir. Dolayısıyla, teşhis ve doğru tedavi için belirtiler gözlemlendiğinde vakit kaybetmeden bir uzman ile görüşülmelidir.

Psikotik Bozukluklar Nelerdir?

Psikotik bozukluk türlerinin ortak özelliği, kişinin gerçeklikten kopması ve bu kopukluğun günlük yaşantısını ciddi şekilde etkilemesidir. Farklı türler, kişileri farklı belirtiler ve yansımalarla etkileyebilir. En yaygın psikotik bozukluk türleri aşağıdaki gibi özetlenebilir:

Şizofreni

Kişinin düşünce, algı ve davranışlarında ciddi bozulmalara neden olan kronik bir rahatsızlıktır. Halüsinasyonlar, sanrılar, düzensiz düşünce ve konuşma, sosyal geri çekilme gibi belirtilerle kendini gösterir. Kişi, gerçeklikten kopuk bir yaşam sürdürebilir.

Davranış Bozuklukları

Bu tür bozukluklar, genellikle sosyal normlara ve kurallara uymama, saldırganlık ve dürtü kontrolü problemleri gibi davranışsal sorunlarla ilişkilidir. Psikotik özellikler, özellikle bireyin gerçeklik algısında bozulma ile birlikte görülebilir.

Anlayış Yetersizliği

Anlayış yetersizliği, kişinin çevresindeki olayları ve sosyal işlevleri doğru bir şekilde yorumlayamaması ile karakterizedir. Karar verme yetisi, mantıklı düşünme ve problem çözme becerilerinde önemli düşüşler görülür, bu da günlük yaşamda ciddi zorluklara yol açar.

Kısa Psikotik Bozukluk Nedir?

Belirli bir stres kaynağına bağlı olarak ortaya çıkan ve genellikle bir aydan kısa süren psikotik belirtilerle karakterize edilir.

Akut Psikotik Bozukluk

Akut ve geçici psikotik bozukluk aniden başlayan ve genellikle birkaç gün ile birkaç hafta arasında süren psikotik semptomlarla tanımlanır.

Kronik Psikotik Bozukluk Nedir?

Uzun süreli ve sürekli psikotik belirtilerle seyreden psikotik bozukluk türüdür. Tedavi ve destekle semptomlar kontrol altına alınsa da ömür boyu takip gerektirebilir.

BTA Psikotik Bozukluk Nedir?

Açılımı “Başka Türlü Adlandırılamayan” psikoz türüdür. Belirli bir tıbbi duruma veya beyin travmasına bağlı olarak gelişir. Bu durum, kopma, halüsinasyonlar ve sanrılar gibi belirtilerle kendini gösterir.

F28 Organik olmayan Psikotik Bozukluk Nedir?

Organik olmayan psikotik bozukluk F28, spesifik bir organik sebebe bağlı olmayan ve genel psikoz semptomlarla kendini gösteren durumdur.

Psikotik Bozukluk Belirtileri Nelerdir?

Zihinsel sağlık alanında derinlemesine incelenen ve bireylerin gerçeklik algısını bozan durumları kapsayan psikotik bozukluk türleri, ortak belirtilere sahiptir. Bu belirtiler aşağıdaki gibi listelenebilir:

Psikotik Bozukluk Nasıl Teşhis Edilir?

Kişilerin yaşadığı belirtilerin kapsamlı bir şekilde değerlendirilmesi ve tedavi sürecine başlanması psikotik bozukluk tedavisinde kilit öneme sahiptir. Ruh sağlığı uzmanı ve ekibi tarafından izlenecek yol haritası, aşağıdaki DSM 5 psikotik bozukluklar teşhis aşamalarını içerir.

Psikotik Bozukluk Tedavisi

Psikotik bozukluk tedavi edilir mi sorusunun cevaı bireyin yaşadığı semptomların şiddetine, bireyin ihtiyaçlarına ve daha pek çok faktöre bağlı olarak değişir. Bu durum her ne kadar tedavi edilebilir olsa da kişinin hayat boyu zihinsel sağlığını profesyonel ekip ile takip etmesi önemlidir.