< Geri
online psikolog logo white
Psikolojik Hastalıklar

Narsistler Ne Zaman Saygı Duyar?

İçindekiler


Narsist bireyler genel anlamda hiç kimseye gerçek bir saygı veya gerçek bir takdirle davranamaz. Onların saygısı yalnızca kendilerine fayda sağladığı zamanlar içindir. Dürüstlükten yoksun olmaları, hakkımızda söyledikleri güzel sözlerde kendimizi iyi hissetmemizi zorlaştırır. Bu nedenle narsistler ne zaman saygı duyar sorusuna net bir cevap vermek zordur.

Zor olan bu durum yine de imkansız değildir. Sizi kendilerinin bir uzantısı olarak görmelerine izin verilmelidir. Bu kişilere aranızdaki benzerlikleri işaret ederek onlara ne kadar çok benzediğinizi hatırlattığınızda, zamanla sizden hoşlanacaklar ve size büyük saygı duyacaklardır. Narsist bireylerin saygı duymasını istiyorsanız bu sayede mümkün hale gelebilir.

Narsist Kişiler Nasıl Saygı Duyabilir?

Narsist Kişiler Nasıl Saygı Duyabilir

Özellikle ailesinde ya da arkadaşları, sevdikleri arasında narsist bireyler olanlar narsist kişiler nasıl saygı duyar, bunun için ne yapabilirim gibi sorular sıklıkla sorulur. Her ne kadar başta zor ve uğraştırıcı gibi dursa da sadece ne yapabileceğiniz bilmek gerekir.

Yapabileceğiniz şey, onlarla yalnızca iyi davranışlarda olduklarında ve etrafta olmaları eğlenceli ve yararlı olduklarında etkileşim kurmaktır. Hakaret ettiklerinde onları görmezden gelmeye başlamak bunlardan bir tanesidir. Ayrıca şunlar da yer almaktadır:

  • Eğlenceli, iyi ya da yararlı olmaya başlayana kadar onlarla temassız kalacağınızı anlamalarını sağlayın.
  • Her durumda ilişkiye çok fazla çaba harcamayın, çünkü duygularınızın çoğuna karşılık verilmeyecektir.
  • Onları empatiden mahrum bırakın. Daha fazla kötü davranışlarının sonuçları hakkında uyarın ve bunları uygulayın.

Sizi değersizleştirdikleri ve onlarla temastan kaçınamadığınız zamanlar için ise “Gray Rock tekniğini” kullanmanız mümkündür. Bu onlara tek kelimelik yanıtlar vermeniz, onlara bakmanız ve davranışları değişene kadar yokmuş gibi davranmanız anlamına gelir. Narsistler nasıl saygı duyar diyorsanız, tüm bunlar bilmeniz gereken ayrıntılar arasındadır.

Ruh Hali Değişimlerini Tahmin Edin ve Günlerinizi Seçin

Narsistler bir anda sinirli bir yapıya ulaşabilir. Her zaman, narsisistik öfkeye dönüşebilecek temel bir saldırganlık düzeyi vardır. Her ne kadar zor gibi dursa da çoğu zaman öngörülebilir bir davranıştır. Ruh hali değişimlerini önceden tahmin etmeyi öğrendiğinizde, onların saygısını kazanabilir ve iyi ruh hallerinde size iyilik yapmalarını sağlayabilirsiniz.

Ruh hallerini okumak ve buna göre davranmak bu bakımdan büyük bir öneme sahiptir. Genel anlamda kötü bir ruh halindeyken yollarından uzak durulmalı; küstah hissettiklerinde egolarını yükseltmek için etrafta kalmalıdır.

Onları en çok üzen şey, insanların onları eleştirmeleri veya bir karışıklıktan onları sorumlu tutmalarıdır. Hatalarını ve görev ihmallerini işaret ederek korkularını tetiklenmemelidir. Narsist bireylere nasıl davranmalı için tüm bunlar bilinmesi gereken konular arasındadır.

Güvensiz bir narsist, herhangi bir eleştiriyi asla yapıcı geri bildirim olarak kabul edemeyecekleri için sizden yalnızca nefret edecektir. Gün boyunca çoğunlukla sizin hakkınızda iyi hissetmelerini sağlanmalıdır. Böylece size saygı duyacak ve yasal isteklerinize boyun eğme olasılığı daha yüksek olacaktır. Ancak aşırıya kaçmayın ve her zaman kendinizi güvende tutulmalıdır.

Bazen Kazanmalarına İzin Verin ve Sizi Yenmekte Kendilerini İyi Hissedin

Narsistler kaybetmekten nefret eden bir yapıya sahiptir. Bunu kişisel bir aşağılanma olarak algılarlar ve ömür boyu kin besler. Buradaki fikir, kazanmalarına izin vermek ve kazanmayı hak ettiklerini bilmelerini sağlamaktır.

Narsistler bir savaşı kazandıklarını algıladıklarında, geri adım atmaya ve sizi rahat bırakmaya ve size saygı duymaya başlar. Kazanmalarına izin veremiyorsanız, onlara en azından bir anlaşmadan kazanacakları bir şey verilmeli, tüm anlaşmanın bir kazan-kazan veya sıfır toplamlı bir oyun olarak çıkmasına olanak tanınmalıdır. Narsistler ne zaman saygı duyar diyorsanız bunu da ilgili kişinin size saygı duymasını sağlamak için kullanabilirsiniz.

Bu yöntem esnasında temel fikir, egolarını yeterince şişirmek için onlara istediklerini, yani dikkat ve övgüyü kontrollü dozlarda vermektir.

Onlara Hediyeler Verin ve Onlara Bir Şeyler Satın Alın

Hediyeler vermek ve onlara bir şeyler satın almak da narsistler ne zaman saygı duyar için verilebilecek cevaplardan bir tanesidir. İnsanların onlara hediye vermesine ve bir şeyler satın almasına bayılmaktadır. Çünkü bu şeyleri pek alamamaktadır. Bunun iki nedeni olup biri insanları doğası ve davranışlarıyla yabancılaştırmasıdır. Bu bakımdan hediyeyi hak etmiş gibi hissettirir.

İkinci olarak da narsist kişilikler tipik alıcılardır. Yani yalnızca almakta ve nadiren buna karşılık vermektedir. Ayrıca, genellikle hayal ettiğiniz kadar memnun olmayacaklardır. Yine de onlara küçük hediyeler vermek, veya zaman zaman yemek ısmarlamak narsist nasıl saygı duyar için bir yanıt olarak verilebilir. Böylece sizi "onlara değer vermeyi hatırladığınız" saygısında tutmalarını sağlayacaktır.

Onlardan Ne İstediğiniz Konusunda Net Olun

Narsist kişilikler konusunda unutmamanız gereken pek çok şey vardır. Ancak neredeyse bunlardan birincisi, onlar için iyi şeyler yaptığınız için onların da senin için iyi şeyler yapmalarını beklememenizdir. İkincisi ise onlar iyilik yaptıklarında daima karşılık beklemesidir.

Bu nedenle, onlara iltifat ettiğinizde, iyi yorumlarınıza karşılık vermelerini beklememelidir. Bu da narsist nasıl saygı duyar için, süreç esnasında önemli konulardan bir tanesidir. Ancak egolarını yükselttikten sonra, onlardan istediğinizi yaptırmalarını sağlayabilirsiniz. Onlardan ihtiyaçlarınız ve gereksinimleriniz konusunda net ve kararlı olmak bu süreç esnasında şarttır.

Çoğunlukla iltifatlarınız samimiyetsiz olsa da her zaman onları son derece inandırıcı bir şekilde sunmaya özen göstermeniz de süreç esnasında tavsiye edilir. Örnek olarak onlara harika göründüklerini, belirli bir projeyi ne kadar mükemmel bir şekilde gerçekleştirdiklerini ve neden bir terfiyi sadece kendilerinin hak ettiğini söylemeniz, onların size saygı duyma sürecinde yardım edebilir.

Aynı şekilde bir projenin başarısız olmasının kesinlikle onların suçu olmadığı konusunda onlara güvence vermeniz de duruma göre önerilebilir. Ancak, bunu çok sık yapmamak gerektiği de unutulmamalıdır.

Güçlü Bir Pozitif Zihniyet ve Yüksek Benlik Saygısı Oluşturun

Narsistler tipik olarak savunmasız görünen insanları hedef alır. Bu insanların özgüvenlerinin düşük olduğunu ve bu nedenle kolayca manipüle edilebileceğini düşünür. Ancak bu aciz insanlardan nefret etme nedenleri onlara kendi gizli benliklerini hatırlatmasıdır.

Yani bir narsist, hedefini kendisine saygı duyduğuna inandırmayı başarsa bile aslında bunu yapmaz. Benlik saygısı düşük olan insanlara karşı oldukça kırgın bir tavır sergiler. Onların gerçek saygısını kazanmak için, güçlü konumlar, çok para veya inanılmaz görünüm gibi şeyler elde edilmelidir. Bu yönleri yüksek benlik saygısı ve yüksek değer ile ilişkilendirilir.

Bu bakımdan narsistler ne zaman saygı duyar diyorsanız, unutmamanız gereken konulardan bir tanesidir. Bir narsist, daha güçlü veya aşırı derecede zengin olan başka bir narsiste çok değer verecektir.

Sizin Hatanız Olmasa Bile Onlardan Özür Dileyin

Hatalarından biri için sizi sorumlu tutarlarsa, onlardan özür dilemek de narsist nasıl saygı duyar sorusunun cevaplarından bir tanesidir. Buna verilebilecek pek çok örnek vardır. Eğer o kişi sizin için önemliyse, bu durum zor olsa bile unutulmaması gereken önemli bir ayrıntıdır.

Bunu onlar size göstermeden ya da söylemeden önce siz onlara bunun sizin hatanız olduğunu söylemeniz de mümkündür. Ayrıca bir dahaki sefere bir projeye başlamadan önce tavsiyelerini isteyeceğinizi bilmekten de memnun olacaklardır.

Kendinize Olduğu Kadar Onlara Da Saygı Gösterin

Narsistler ne zaman saygı duyar sorusunun kesin yanıtını vermek zordur. Ancak onların saygısını gerçekten elde etmek istiyorsanız, aynı şekilde sizin de ona saygı duymanız gerektiği unutulmamalıdır. Becerileri için onlara gerçekten saygı göstermelidir. Her insan gibi onların da iyi oldukları konular olabilir.

Ancak onlara saygılı davranırken duygusal mesafenizi korumanız, aşırı abartıya kaçmamanız da unutulmamalıdır. Her zaman  kendinize güvenmeniz, kendinizden emin olmanız tavsiye edilir.

Daha Güçlü Bir Şekilde "Hayır" Demeyi Öğrenin

“Hayır” demek günümüzde pek çok insan için zordur. Bu sizin için geçerliyse, narsist nasıl saygı duyar diyorsanız artık bilmeniz, öğrenmeniz gereken bir kelimedir. Özellikle daha empatik bir şekilde “Hayır” demeyi öğrenmek çok önemlidir.

Bunun birinci nedeni çünkü her zaman onlarla belirlediğiniz sınırları ihlal etme eğilimi göstermeleridir. Gelecekte bu tür ihlallere kesinlikle hayır şeklinde cevap verilmesidir.  İkincisi ise hemen hemen herkes hakkında saygısız şeyler söylemeyi alışkanlık haline getirmeleridir. Size başkaları, özellikle de tanıdığınız insanlar hakkında olumsuz şeyler söylüyorlarsa, onları "Hayır" ile durdurmak gerektiği unutulmamalıdır.

SSS

Narsisizm Nedir?

Narsisizm Nedir

Narsisizm veya narsisistik kişilik bozukluğu, bir kendini beğenmişlik modelidir. Hayranlık, benmerkezci düşünce ve davranış ihtiyacı ve başkaları için empati eksikliğidir.

Narsisizm Semptomları Nelerdir?

Narsisizmin birçok belirtisi vardır ve bunlar arasında şunlar da vardır:

  • Görkemli bir öz-önem duygusu
  • Sınırsız başarı, güç, parlaklık, güzellik veya ideal aşk ile meşgul olma
  • Kişinin özel olduğuna ve yalnızca diğer istisnai kişiler tarafından anlaşılabileceğine olan inanç
  • Aşırı hayranlık ihtiyacı

Bunların yanı sıra farklı belirtiler de yine yer almaktadır.

Bir Narsistin Temel Özelliği Nedir?

Kibir bir narsistin tanımlayıcı özelliği gibi görünebilir. Ama aslında bu, yansıttıkları sahte benlikleri ile gerçek, son derece kırılgan benlikleri arasındaki ayrımdır.

Narsisim Türleri Nelerdir?

İki tür narsisizm vardır. Görkemli Narsistler ve Savunmasız veya gizli narsistlerdir.

Gizli Narsist kimdir?

Gizli Narsistler ayrıca hayranlık ve övgü ister. Ama çok daha ince bir şekilde gözlemlenir.

16.08.2023
Son Güncelleme: 25.02.2024

Çevrimiçi uzmanlarımız sizinle online terapiye hazır!

Sena Özbeyoğlu

Sena Özbeyoğlu

Psikolog
Zeynep İrem Bakır

Zeynep İrem Bakır

Psikolog
Ayşenur Daldal
5.0 (3 Yorum)

Ayşenur Daldal

Psikolog
Gözde Yücelli
5.0 (6 Yorum)

Gözde Yücelli

Psikolog
Gülnihal Ak
5.0 (1 Yorum)

Gülnihal Ak

Klinik Psikolog
Yeşim Tarım
5.0 (5 Yorum)

Yeşim Tarım

Psikolog
Hidayet Çalışkan

Hidayet Çalışkan

Psikolog
Ahmed Taha Başer

Ahmed Taha Başer

Psikolog
Levent Dokuzer
5.0 (4 Yorum)

Levent Dokuzer

Psikolog
Revşan Kahraman
0.0 (0 Yorum)

Revşan Kahraman

Psikolog
Muhammed Yümlü
0.0 (0 Yorum)

Muhammed Yümlü

Psikolog
Sedanur Kablan

Sedanur Kablan

Psikolog
Duygu Ergün
5.0 (6 Yorum)

Duygu Ergün

Psikolog
Emre Uzun
5.0 (1 Yorum)

Emre Uzun

Psikolog
Merve Üçok

Merve Üçok

Psikolog
Ece Yurdakul

Ece Yurdakul

Psikolog
Cihan İleri

Cihan İleri

Psikolog
İrem Gülşen Koçer
0.0 (0 Yorum)

İrem Gülşen Koçer

Psikolog
Cansel Aktaş
5.0 (3 Yorum)

Cansel Aktaş

Psikolog
Begüm Yılmaz
5.0 (2 Yorum)

Begüm Yılmaz

Klinik Psikolog

İlk seansına özel %15 indirim. Şimdi başla!

Önerilen Yazılar