< Geri
online psikolog logo white

Yetetsizlik Hissi ve Zaman Kaygısı

Merhaba, ben 17 yaşına girmek üzereyim. Eskiden çok kiloluydum, bu yüzden istediklerimi fazla yapamadım ve şuan her şeye geç kalmış, hayatın ve yaşıtlarımın çok gerisinde kalmış gibi hissediyorum. Hem dış görünüş konusunda hem diğer konularda kendimi yetersiz görüyorum ve zaman kaybetme korkusu oluştu. Mesela yaptırmak istediğim bir işlem varsa iki ay sonra değil yarın yapmak istiyorum her şeyi hemen yapmak istiyorum vaktimin gitmesinden çok korkuyorum. Böyle hissetmemem için ne yapmam gerekli? Şimdiden teşekkür ederim.

Anonim - 27.08.2023

Uzmanlarımızın cevapları

Deneyim : 30 Yıl   Seans : 3506+   Danışan : 5457+

Merhabalar ben psikolog ve Psikoterapist Hidayet Çalışkan öncelikle hoşgeldiniz çok geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz. Öncelikle, yaşınıza ve psiko gelişim döneminizde göre kendinize baskı yapmanızın çok normal olduğunu hatırlatmak isterim. İnsanlar farklı hızlarda büyür ve gelişirler, bu yüzden yaşınızla ilgili kaygılanmak yerine kendi hızınıza odaklanmanız önemlidir. İşte bu konuda yardımcı olabilecek ve kendiniz hakkında dusunebile eginiz bazı soru ve bazı öneriler yapmayı uygun görüyorum. _Sizce her insan aynı sekilde mi gelişir ve büyür?Bu soru üzerinde düşünebilir ve araştırma yapabilir misiniz?Yaşıtlarınızla kıyaslamayı bırakın. Herkes farklı bir hızda büyür, öğrenir ve gelişir. Önemli olan, kişisel gelişiminiz ve mutluluğunuzdur. _Kendi fiziksel ve ruhsal hayatınızda belirlediginiz hedef ve amaçlarının var mı? Eğer varsa bu hedef ve amaçlara ulaşmak için neler yapıyorsunuz? Yapmak istediğiniz işlemleri ve hedefleri belirleyin, ancak bu hedeflere ulaşmak için acele etmeyin. Hedeflerinizi adım adım çalışarak gerçekleştirin. _Psikolojik fiziksel ve biyolojik sağlığınız için düşünüyor ve yaptığınız çalışmaları icsellestirebiliyor musuniz? Kendi sağlığınıza ve iyi olmanıza öncelik verin. Sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek, özsaygınızı artırabilir.Psikolojik ve fiziksel biyolojik yaşam bir bütündür ve ayrı değerlendirilemez. _Psikolojik fiziksel ve biyolojik yaşantınızda, başkalarının istem ve beklentileri mi? Kendi belirlediğiniz istem ve beklentiler mi onemli daha çok? Kendinize güvenmek, başkalarının beklentilerine veya dış görünüşünüze dayalı bir özsaygıdan daha önemlidir. Kendinizi sevin ve kabul edin. Günlük yaşantınızı dusemlerken zamanı etkin verimli ve planlı kullanabiliyor musuniz? Zamanı iyi yönetmek için bir plan yapın. Hedeflerinize ulaşmak için zaman ayırın, ancak bu süreci stresle dolu hale getirmemeye dikkat edebilir misiniz? Psikolojik danışmanlık ve psikolojik destek almayı deneyebilirsiniz? Duygusal destek arayışında olun. Aileniz, arkadaşlarınız veya bir profesyonel psikolog size yardımcı olabilir. _İlgi alanları iz ve yetenek ve becerileriniz hakkında kendinize yönelik çalışmalar yapmayı düşünebilir misiniz? İçsel potansiyelinizi keşfedin. İlgi duyduğunuz alanları keşfetmek ve tutkularınıza odaklanmak, size motivasyon ve tatmin getirebilir. _Herkes bireysel farklılıklar prensibi gereğince zaman zaman bu tür endişeler yaşar. Kendinize olan inancınızı güçlendirmeye çalışın ve hayatınızdaki deneyimlerin tadını çıkarmaya odaklanabilirsiniz.Ayrica profil sayfamdan uzmanlık alanlarimi inceleyebilir ve seans olusturabilirseniz bu konuları psikolojik destek anlamında görüşebiliriz pek tabiki. Sağlıklı ve mutlu günler dilerim size.

03.09.2023

Online Psikolog

konu ile ilgili profesyonel destek almak için onlinepsikolog.com uzmanlarından destek alabilirsiniz.

05.09.2023

Eda Gül Ülgüt
Eda Gül Ülgüt
KLINIK PSIKOLOG
Deneyim : 2 Yıl   Seans : 123+   Danışan : 212+

Merhaba, herkesin zamanı farklıdır. Çünkü herkes farklı yollardan geçer, farklı zorluklarla savaşır. Hayatı yaşamanın belli bir sırası, yaşı yoktur; zamanı geldiğinde olması gereken olur. Bazı toplumsal algılar geç kalmışlık hissini arttırmaktadır ancak bunların hepsi birer yanılgıdır. Bazen kişiler hayatındaki değişimlerinde etkisiyle bu yanılgıları fark edemeyebilir. Bu noktada bir uzman tarafından destek almak ve bu konuları daha detaylı konuşmak sizin bu düşüncelerinizin altında yatan nedenleri bulmanıza, hayatınıza daha farklı bir açıdan bakmanıza, sizi neyin mutlu/mutsuz edeceğini keşfetmenize katkı sağlayabilir. Sevgiler.

05.09.2023

Deneyim : 6 Yıl   Seans : 635+   Danışan : 3003+

Merhaba,yaşadığınız bu kaygı travmatik bir geçmişten kaynaklanabilir emdr terapisiyle size yardımcı olmak isterim iyi günler.

09.10.2023

Kullanıcı Yorumları

Henüz kullanıcılar tarafından yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun