< Geri
online psikolog logo white

Uyumaktan korkuyorum

Merhaba. Ben geceleri gördüğüm kabuslar dahil uyanamamaktan korkuyorum. Rüyalarımda hep uyanmaya çalışıyorum ve ne kadar çabalasam da zar zor uyanıyorum. Kan ter içinde uyanıyorum ve gerisinde ise korkudan uyuyamıyorum bile. Eskiden de olurdu lakin artık çoğalmaya başladı. Gördüğüm kabus zaten ayrı bir dert. Ancak sabahları zamanları ya da ışıklı yerlerde uyuyabiliyorum. Bunun sebebi nedir? Bir çaresi var mı?

Anonim - 25.02.2024

Uzmanlarımızın cevapları

Merhaba kabus görmeler travma sonrası stres bozukluğundan kaynaklanabilir bunun sebebini irdelemek için detaylı görüşmek için dilerseniz seans oluşturabilirsiniz size yardımcı olmak isterim iyi günler dilerim.

27.02.2024

Merhabalar hoşgeldiniz; Uyku düzensizliği, gördüğünüz kabuslar ve uyanamamaktan duyduğunuz korku oldukça yaygın bir durumdur ve genellikle uyku bozukluklarıyla ilişkilidir. Uykudan uyanamama durumu genellikle yapılan araştırmalarda REM uykusundan kaynaklandığı düşünülmektedir. Bu durum, kişinin rüya gördüğü sırada kaslarının felç olmasıyla açıklanabilir. Kabuslarınızın sıklaşması ve bu durumun artık uyku düzeninizi etkilemeye başlaması endişe verici olabilir. Bu tür durumlar genellikle günlük yaşamda stres, kaygı, travma gibi psikolojik faktörlerden kaynaklanabilir. Uyku düzeninizi etkileyen bu durumların üstesinden gelmek için asagidaki bazı öneriler şoyle sıralayabiliriz; Düzenli bir uyku programı oluşturabilir, Uykuya hazırlık için rahatlatıcı teknikler deneyebilir (meditasyon, derin nefes egzersizleri), Kendinize uygun bir uyku ortamı yaratmayi (sessiz, karanlık ve serin bir oda) deneyebilir, Yemek bir Uyku kaçırıcı etken Olarak, eğer kullanıyor iseniz, Kafein ve alkol tüketimini sınırlamayı deneyebilirsiniz.Aldiginiz önlem alıcı çabalarınıza rağmen, eğer bu ve benzeri sorunlar devam eder veya günlük yaşamınızı ciddi şekilde etkilerse, bu ve benzeri problemlerin ruhsal ve psiko- sosyal etkenlere bağlı olduğunu düşünebilir ve bir uzmana danışmanız önemli olacaktır. Ayrıca profil sayfamdan uzmanlık alanlarimi inceleyebilir ve seans olusturabilirseniz psikolojik destek ve psikolojik danışmanlık anlamında ayrintili olarak görüşebilme imkanımız oluşabilir. BEKLERİM... Geçmiş olsun dileklerimle sağlıklı ve mutlu günler dilerim size ...

29.02.2024