< Geri
online psikolog logo white

Uyku problemi yaşıyorum

Gece uyuyamıyorum. Sürekli kendimi çözümsüz ve çaresiz bir o kadar da kötü hissediyorum. Neden olur nasıl düzeltirim?

Anonim - 27.09.2023

Uzmanlarımızın cevapları

Deneyim : 30 Yıl   Seans : 3506+   Danışan : 5457+

Merhabalar ben psikolog ve psikoterapist Hidayet Çalışkan öncelikle hoşgeldiniz çok geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz size.Uykusuzluk, sürekli çözümsüzlük ve çaresizlik hissi gibi duygusal zorluklarla birlikte gelirse, bu durum ciddi bir şekilde yaşam kalitenizi dusurebilir.Uykusuzluğun farklı nedenleri olabilir ve bu tür sorunların altında yatan nedenleri anlamak ve ele almak en önemlisidir.. İşte bu tür duygusal zorlukları hafifletmeye ve uyku düzeninizi iyileştirmeye yardımcı olabilecek bazı sorular ve öneriler: _ Sağlığınızın önemi ve yaşamsal uyum açısından bir terapist veya psikiyaterist ile görüşmeyi dusunebilirisiniz?Özellikle çaresizlik hissi ve uykusuzluk gibi zorluklar devam ediyorsa, bir uzmandan yardım almanız önemlidir. Bir psikoterapist veya psikiyatrist, duygusal sorunlarınızı değerlendirebilir ve uyku problemlerinizi ele almak için size rehberlik edebilir. _Hareketsiz bir günlük yaşam rutininiz olabilir mi? Fiziksel aktivite, stresi azaltmaya, ruh halinizi iyileştirmeye ve uykunuzu düzenlemeye yardımcı olabilir. Ancak egzersizleri akşam saatlerinde yapmaktan kaçının, çünkü bu uykusuzluğu tetikleyebilir. _Gunluk yaşantınız sterasle mi geçiyor ?Çaresizlik hissi ve uykusuzluğun ana nedenlerinden biri stres olabilir. Stres yönetimi teknikleri, rahatlama egzersizleri, meditasyon ve derin nefes alma gibi yöntemler, bu sorunları hafifletebilir. _ Kaliteli bir uyku için önlem alıyor musunuz? Uyku sagligi uyku kalitesini artırmak için önemlidir. Yatak odasını sadece uyumak için kullanın, düzenli bir uyku programı oluşturun, uyumadan önce rahatlatıcı aktiviteler yapın ve yatak odasını karanlık ve sessiz tutun. _ Kafein tüketimi alkol alışkanlığınız olabilir mi? Alkol ve kafein, uykusuzluğu tetikleyebilir. Özellikle akşam saatlerinde bu maddeleri tüketmekten kaçınabilirsiniz. Sorunlarınızı yaşarken sosyal destek görüyor musunuz?Duygusal sorunlarınızı ve hissettiğiniz çaresizlik duygularını aileniz, dostlarınız veya sosyal destek anlamında dostlarınızla paylaşabilirsiniz. Sosyal destek, duygusal zorluklarla başa çıkmada önemli bir rol oynayabilir. _Okuma ve yazma alışkanlığınız var mı?Duygusal durumunuzu ve düşüncelerinizi bir günlükte yazmak ve kitap okumak bu duygusal zorluklarla başa çıkmada yardımcı olabilir. Unutmayın ki bu öneriler genel bilgilendirme amaçlıdır ve sizin özel durumunuza uygun şekilde uyarlanmalıdır. Uykusuzluk ve çaresizlik hissi gibi sorunlar, bir uzmanın rehberliği altında ele alınmalıdır. Ayrıca profil sayfamdan uzmanlık alanlarimi inceleyebilir ve seans olusturabilirseniz psikolojik destek anlamında bu konuları etraflıca görüşmek için vaktimiz olusabilir. Sağlıklı ve mutlu günler dilerim size.

29.09.2023

Deneyim : 4 Yıl   Seans : 236+   Danışan : 1232+

Uyku sorunu bir çok psikolojik sorunların ortak belirtisi olarak görülmektedir. Uyku sorunu bazen günlük hayatımızın ritmine bağlı olarak yorgunluk gibi belirtiler ile kısa süreli olarak görülürken bazen de uzun süreli olarak görülebilir. Uzun süreli uyku sorunu yaşayan kişiler mutlaka bir uzmandan profesyonel destek alması gerekir. Kişinin yaşadığı uyku sorununun altında yatan sebepler belirlenip bu sebeplere göre çalışılması gerekir. Küçük bir öneri olarak gece yatmadan önce melisa çayı ve papatya çayını karıştırarak içmeniz uyku sorununuza destek olacaktır. Ben Klinik Psikolog Selen Melay Yanıkan. Sorununuz ile ilgili benimle iletişime geçerek profesyonel destek alabilirsiniz.

29.09.2023

Deneyim : 3 Yıl   Seans : 89+   Danışan : 197+

İyi günler, yaşamış olduğunuz uyku probleminin ne zamandan itibaren başladığını tespit edip sizi rahatsız eden, etkileyen bir durum yaşayıp yaşamadığınızı gözden geçirip çözümler iseniz çaresizliğinizden kurtulabilirsiniz, uykunuz düzene girebilir. Ama aynı problem hala devam ediyorsa bu konuda destek alabilirsiniz.

30.09.2023

Deneyim : 6 Yıl   Seans : 635+   Danışan : 3003+

Merhaba, uyku problemi, çaresiz ve kötü hissetme depresyondan kaynaklanabileceği gibi travmatik bir durumdan da kaynaklanabilir seans oluşturursanız detaylı süreci değerlendirip size yardımcı olmak isterim iyi günler.

09.10.2023

Online Psikolog

konu ile ilgili profesyonel destek almak için onlinepsikolog.com uzmanlarından destek alabilirsiniz.

09.12.2023

Kullanıcı Yorumları

Henüz kullanıcılar tarafından yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun