İletişim: [email protected]
Bizi takip edin:
< Geri

Toksik bir ilişki içindeyim psikolojik rahatsızlıklarım tetiklendi

Dün iyiyken bir gün kötü oluyoruz problemi bazen sadece gerçekten kendimde olduğunu düşünüyorum manipülesinden dolayı. aramızda kavga olduğunda sevgilim bana karşı saygısızca konuşuyor bazen, savunması ise benim onunla tartışmaya girmem ve susmamam. Sakin kalmaya çok çalışıyorum fakat bunlar olurken ya ağlıyorum ya da bir titreme geliyor çok garip bir şekilde aniden duruyorum artık genel olarak kafayı yemek üzereyim aklıma bazen intihar düşünceleri bile geliyor ama yapmıyorum. Tam olarak neye ihtiyacım var ne yapacağım ne yapmalıyım bilmiyorum

Anonim - 19.06.2023

Uzmanlarımızın cevapları

Gizem Akcan
Gizem Akcan
DR. ÖĞR. ÜYESI KLINIK PSIKOLOG
Deneyim : 12 Yıl   Seans : 371+   Danışan : 814+

Genellikle annelerimiz ile iletişime daha fazla girdigimiz için sanki onlarla sorunlarımız var zannederiz.Halbuki babalarımızın Türk toplumunda aracı olarak anneleri öne sürmesi ve kadın olalım erkek olalım annelerin çocukları ile daha fazla iletişim kurma çabası aralmizdaki çatışmayı arttirir.ilerleyen yillarda da kadinlar annesi gibi davranmaya baslayarak babalari ile benzer partnerler,erkekler ise babalarini model alarak onlar gibi davranarak farkinda olmadan anesi ile benzer profildeki partnerler secer.Iliskilerimizdeki sorunlarimizi cozmeye calismadan once ebevynlerimiz ile sahip oldugumuz davranis kaliplarina iliskin farkindalik saglarsak partner sorunlarimiz da daha hizli cozulur. Aslinda problemimiz partnerimizle değil,ebeveynlerimiz ile olan sağlıksız beklentilerimiz ve alıştığımız normallestirdigimiz davranış kalıpları ile ilgili!

23.06.2023

Deneyim : 30 Yıl   Seans : 513+   Danışan : 1027+

Merhabalar öncelikle hoşgeldiniz çok geçmiş olsun. Toksik ilişki, yaşanan ilişki içerisinde daha çok olumsuz duygular ile olumsuz etkilerin ön planda olması nedeniyle o ilişkinin kişiye fayda sağlamasından ziyade zarar vermesi durumudur. Toksik ilişki biçiminde olumlu duygular gün geçtikçe azalırken olumsuz duygular artar. Toksik partnere sahip olan kişiler, romantik ilişkilerinin ilerleyen süreçlerinde kendilerini tükenmiş hissederler.Bazen kendinizi şu şekilde düşünürken bulabilirsiniz ;“Beni sevdiğinden emin değilim.’’ “Bana karşı olan davranışları bana yanlış gibi geliyor ama emin değilim. Belki de ben abartıyorumdur.’’ “Bu ilişki içerisinde kendimi değerli hissedemiyorum.” “Bu ilişkide bir sorun var ama anlayamıyorum.’’ “Benim için çok çabaladığını söylüyor. Bense ondan sürekli şikâyet ediyorum. Sanırım onun kıymetini bilemeyen benim.’’ Romantik ilişkiler içerisinde yolunda gitmeyen durumların doğru biçimde değerlendirilmesi adına ilişkide oluşan şüphelerin kaynaklarını tespit etmek ve bu kaynaklardan hangilerinin toksik ilişkiyle ilgili olduğunu incelemek çok önemlidir. Bu soruya kesin bir yanıt verebilmek için, birçok fizyolojik tetkik ve sizinle ilgili bir çok soru, gözlem, yaşanmışlıklariniz ve gel-git ler hakkında bilgi, yetişme tarzlarınız, yaşınız cinsiyetiniz medeni haliniz, kişilik özellikleriniz, özlem ve hayalleriniz ile ilişkili olduğunuz insanlar ve duygusal yapınızın iniş ve çıkışları hakkında ayrıntılı bir görüşme yapabilme imkanınız olabilir mi? Unutmayınız ki şuan bu sizin için bir sorun ve sanırım bayağı bir rahatsızlık hissediyor olmalısınız... Bazı kırgınlıklar hemen giderilebildigi gibi, sanki bazı kırgınlıkların tamiri zor olabiliyor..Ayrıca sizin özelinizde ilişkiniz "karşılıklı" olması gerekiyor gibi...Vaktiniz olursa bu onlinepsikolog.com adresinde ve bu platformdayim efendim; görüşmek üzere.. Sağlıklı günler ve mutlu bayramlar diliyorum size ...

29.06.2023

Başak Küçükyalçın
Başak Küçükyalçın
KLİNİK PSİKOLOG
Deneyim : 4 Yıl   Seans : 19+   Danışan : 48+

Merhabalar, Bahsettiğiniz tarzda bir ilişkinin size ne denli sıkıntı verdiğini tahmin edebiliyorum. İlişki sürecinizin, duygu ve düşüncelerinizin, yaşadıklarınızın ele alınacağı ve karar verme sürecinizin destekleneceği bir psikoterapi sürecinin sizin için faydalı olacağını düşünüyorum.

01.08.2023

Deneyim : 6 Yıl   Seans : 132+   Danışan : 154+

Merhaba , yaşadığınız ilişkide oluşan manipülasyonlar size bedensel tepki verecek boyuta getirmiş ve intihar düşünceleri varsa acil bir uzman tarafından müdahale edilmesi gerekir dilerseniz size yardımcı olmak isterim benimle randevu oluşturabilirsiniz.

27.08.2023

Kullanıcı Yorumları

Henüz kullanıcılar tarafından yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
Sadece üye olanlar yorum yapabilir! Üye Ol ya da Giriş Yap