< Geri
online psikolog logo white

Tartışmadan sonra ki gülme krizi

Belirttiğim üzere arkadaşım girdiği tartışamalardan sonra yaklaşık yarım saat, bir saat sonra gülme krizine giriyor. Ben kendine gel noluyor diyorum ama kendini alıkoyamıyor. Nasıl bir durum ile açıklanabilir bu?

Anonim - 27.06.2024

Uzmanlarımızın cevapları

Merhaba yaşadığı duygu bastıran, inkar eden kişiler olması gereken farklı zıt tepkiler verebilirler bu tepkiler genelde çocukluk dönemi travmalardan da kaynaklanabilir dilerseniz benimle seans oluşturabilirsiniz yaşanan durumu detaylı irdelemek için iyi günler dilerim.

29.06.2024

Merhabalar Sevgili Danışan yazdıklarımızı okudum. Arkadaşınızın tartışmalardan sonra gülme krizine girmesi, muhtemelen patolojik gülme (psödobulbar etki) adı verilen bir durum veya JOKER FİLMİ KARAKTERİNDEKİ gibi istemsiz gülme davranışı gösteriyor olabilir. Patolojik gülme, beyin hasarı veya nörolojik bozukluklarda görülen, kişinin duygusal kontrolünü kaybetmesi sonucu ortaya çıkan aşırı ve kontrolsüz gülme nöbetleridir. Patolojik gülme, genellikle beyin tümörü, inme, Alzheimer hastalığı, travmatik beyin yaralanması gibi durumlarda görülebilir. Ancak bazen de emosyonel stres, yorgunluk gibi faktörler tetikleyici olabilir. Arkadaşınızın gülme krizleri, şu belirtilerle de kendini gösteriyor olabilir: Kendisini mutlu hissetmediği halde aşırı derecede gülme krizi Yüz ifadelerini kullanmada zorlanma Göz teması kurmama Depresyon veya depresif mizaç Sosyal ve mesleki ilişkilerden geri çekilme Gülme krizleri, kişinin kontrolünde değildir ve genellikle duygusal distrese neden olur. Arkadaşınızın bir nöroloji uzmanına muayene olması ve gerekirse beyin görüntüleme tetkikleri yaptırması önerilir. Uygun tedavi ile gülme krizleri kontrol altına alınabilir. Ayrıca, arkadaşınızın stresle başa çıkma yöntemlerini geliştirmesi, gevşeme egzersizleri yapması, sosyal desteği artırması da faydalı olabilir. Siz de arkadaşınıza anlayış ve destek göstermeye devam edebilirsiniz. Birlikte profesyonel yardım almayı önermeniz iyi olabilir. Ayrıntılı bilgi ve psikolojik danışmanlık hizmetlerimiz için lütfen profilimden seans oluşturunuz. Sağlıklı ve mutlu bir gün geçirmenizi dilerim. BEKLERİM...

30.06.2024