< Geri
online psikolog logo white

Sürekli deprem oluyormuş gibi hissediyorum?

İlk başlarda gözüm sadece lambalara gidiyordu sallanıyorlar mı diye bakınıyordum ve uykuya bir şekilde dalabiliyordum ama şimdi bir hastalık ilerliyormuş gibi ilerledi yaşadıklarım ve daha beter hissetmeye başladım sabahlara kadar uyuyamıyorum gün aydığı zaman huzurlu bir şekilde yatabiliyorum. sürekli yerin sallandığını ve yer altından sesler duyduğumu düşünüyorum depreme benzeyen sesler bunlar. 2 gün önce saat 4 civarlarında nefes alamadığımı hissetmeye başladım korkudan ve bununda panik atak olduğunu düşünüyorum boğulma hissi gibiydi kendimi sakinleştirdim bir şekilde bilgisayar başında vakit geçirdim ama artık desteğe ihtiyacım olduğunu hissediyorum. bunların sebebi ne olabilir hayatımda hiç büyük bir deprem yaşamadım.

Anonim - 11.09.2023

Uzmanlarımızın cevapları

Merhabalar ben psikolog ve psikoterapist Hidayet Çalışkan öncelikle hoşgeldiniz çok geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz size.Yaşadığınız semptomlar oldukça zorlayıcı görünüyor ve bir psikiyatrist veya psikoterapist yardımı çok önemlidir. Belirttiğiniz semptomlar, anksiyete bozuklukları veya panik ataklarla ilişkilendirilebilir gibi görünüyor. Bununla birlikte, herhangi bir teşhis koymak için bir uzmanin sizi değerlendirmesi gereklidir.İste size ufkunuzu açacak bazı soru ve öneriler; Deprem durumu gelişmeden önce psikolojik anlamda herhangi bir rahatsızlık geçirdiniz mi? Veya kişilik olarak depresif ve kaygılı bir yapıda misiniz?Deprem bu durumunuzu tetiklemis olabilir mi?Bununla birlikte, bu semptomların birçok farklı nedeni olabilir. Deprem korkusu yaşamış olmanız gerekmez; bu tür semptomlar genellikle daha derin kökene sahip psikolojik veya biyolojik faktörlerden kaynaklanılabilir.. Bu nedenle, bir psikiyatrist veya psikoterapist ile görüşmek, semptomlarınızın nedenini belirlemenize ve uygun tedavi seçeneklerini keşfetmenize yardımcı olabilir. _kendinizi sakinleştirmek için hangi basetme mekanizmalarini kullanıyor olabilirsiniz? Panik atak sırasında kendinizi sakinleştirebiliyorsanız, bu iyi bir başlangıçtır. Ancak profesyonel yardım almak ve bu semptomlarla başa çıkmak için uzman rehberliğine ihtiyaç duyabilirsiniz. Unutmayın ki bu tür durumlar terali ile giderilebilir ve daha iyi bir yaşam kalitesine ulaşabilirsiniz.Ayrica profil sayfamdan uzmanlık alanlarimi inceleyebilir ve seans olusturabilirseniz psikolojik destek için ayrintili görüşme imkanımız oluşabilir. Sağlık mutluluk ve afiyetler dilerim size.

15.09.2023

Merhaba,travma sonrası stres bozukluğundan kaynaklanabilir emdr terapisiyle etkili sonuçlar alınabilir seans oluşturursanız size yardımcı olmak isterim iyi günler.

09.10.2023