< Geri
online psikolog logo white

Sürekli aynı şeyi düşünmek

16 yaşımda arkadaş çevrem kapandığı için kapandım şuan 26 yaşındayım 3 yıl önce arkadaşlarım açıldı ve bende 3 yıldır açılma isteği var. 3 yıldır sürekli bunu düşünüyorum ve açık olsaydım nasıl olurdu diye hayal kuruyorum. Son 4 aydır rüyalarımda açık olduğumu görüyorum ve uyanmak istemiyorum uykumu almış dahi olsam rüyama devam etmek istiyorum bu nedenle sürekli uyku halindeyim, günlük hayatımda dikkat dağınıklığı yaşıyorum. Hayat kalitem gittikçe düşüyormuş gibi hissediyorum bu konuyla ilgili nasıl bir yol izlemeliyim ?

Anonim - 29.04.2024

Uzmanlarımızın cevapları

Merhabalar hoş geldiniz Sevgili Danışan;, Öncelikle hikayenizi paylaşma ve yardım arama konusundaki cesaretinizi takdir etmek isterim. Yazdıklarınızdan, arkadaşlarınızdan soyutlanma ve duygusal kopukluk duygularıyla mücadele ettiğinizi anlıyorum, bu da YONELİM BOZUKLUĞU (dezoryantasyon)ve günlük hayatınızdan kopukluk hissine yol açmış gibi görünüyor. Rüyalarınızda yinelenen kapanıp sonra açılma tema'sı güçlü bir sembol. Duygusal bağlantı ve kabul için içsel arzunuzun yansıması gibi. Sanki bilinçaltınız size açılabileceğinizi ve kendiniz olabileceğinizi söylemeye çalışıyor ama siz korku ya da belirsizlik nedeniyle geri duruyorsunuz. Açık ve kabul edilmiş olmaya dair canlı rüyalar yaşıyor olmanız, bilinçaltınız bu duygu ve arzular üzerinde çalışıyor. Rüyalarınızın iç dünyanızın bir YANSIMASI olduğunu ve düşünceleriniz, duygularınız ve arzularınız hakkında değerli bilgiler sağlayabileceğini anlamanız çok önemlidir. Bağlantınızın kopmuş ve izole edilmiş hissetmesiyle ilgili endişelerinizi gidermek için aşağıdaki yolları keşfetmenizi önerebilirim; Kendini yansıtma alıştırması yapın: Duygularınız, düşünceleriniz ve arzularınız üzerinde düşünmeye zaman ayırın. Kendinize neyden korktuğunuzu ve başkalarına açılarak NEYİ BASARMAYİ umduğunuzu sorun. Sosyal destek arayın: Güvendiğiniz arkadaşlarınıza veya aile üyelerinize ulaşın ve onlara yasadığınız sorunla ilgili duygularınızı anlatın. Bu durum bağlantılar kurmanıza ve daha fazla desteklendiğinizi hissetmenize yardımcı olabilir. Size keyif veren aktivitelere katılın: Sizi mutlu eden ve tatmin eden aktivitelere odaklanın. Bu, güven ve amaç duygusu geliştirmenize yardımcı olabilir. Farkındalık ve kişisel bakım uygulayın: Meditasyon, yoga veya doğada vakit geçirmek gibi rahatlamayı ve stresi azaltmayı teşvik eden aktivitelere katılarak fiziksel ve duygusal sağlığınıza dikkat edin. İşleri kendi hızınıza göre halletmenin sorun olmadığını ve başkalarıyla bağlantı kurmanın zaman aldığını unutmayın. Bu yolculukta kendinize karşı sabırlı ve nazik olmanızı ayrıca daha fazla bilgi ve psikolojik danışmanlık ve psikolojik destek için profilimden seans oluşturabilirseniz daha ayrıntılı olarak görüşebilme imkanımız oluşabilir. Size geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz. Sağlıklı ve mutlu günler dilerim size. BEKLERİM...

03.05.2024

Merhaba bedeninizle ilgili karar verme süreçleriniz sizi bilinçdışında kaygılı hissettirmiş olabilir aynı zamanda sürekli uyku hali terapide sorgulanması gereken semptomlar olabilir dilerseniz benden randevu alabilirsiniz size yardımcı olmak isterim iyi günler.

12.05.2024

Eda Gül Ülgüt
Eda Gül Ülgüt
KLINIK PSIKOLOG

Merhaba, yaşadığımız birçok olayın etkisi rüyalarda kendini gösterebilmektedir. Yüzleşilemeyen ve derinine inilemeyen düşünceler bizi etkisi altına alabiliyor ve bir çıkmazın içinde bulabiliyoruz kendimizi. Doğru tarzda baş etme yöntemleriyle böyle durumlar kontrol altına alınabilir. Psikolojik destek ise tam bu noktada size iyi gelebilir. Yaşadığınız bu durum detaylı ele alınarak çalışılması gerekir. İyi günler dilerim.

15.05.2024