< Geri
online psikolog logo white

Sosyal durumlarda tanışma kaygısı

Merhaba. Minibüste, otobüste vs. beğendiğim kızlarla konuşmaya, tanışmaya çok çekiniyorum. İnsanların içinde karşı cinsin bana bağırması durumunda problem olacağını düşünüyorum. Daha önce çok kez üstüne gittim fakat sosyal ortamlarda bu beni çok geren bir durum. Aslında kaygı orada beni koruyan bir duygu da olabilir. Belki orada ben o kızı taciz ediyorum gibi görülecek ve beni dövmeye kalkacaklar. Fakat tanışmak isteğim de oluyor. Bir uzmana bu durumu danışmak istedim.

Anonim - 19.06.2023

Uzmanlarımızın cevapları

Merhaba. Ben Klinik Psikolog Selen Melay Yanıkan. Belirtmiş olduğunuz şikayetinizle ilgili psikoterapi kapsamında çalışmalar gerçekleştirebiliriz. Detaylarını konuşmak için benimle iletişime geçerek ücretsiz bir ön görüşme tamamlayabilirsiniz. Sonrasında dilerseniz seanslara başlamak için randevu oluşturabilirsiniz.

20.06.2023

Merhabalar öncelikle hoşgeldiniz çok geçmiş olsun. Sosyal Fobi, başkaları tarafından fark edilme, yargılanma sosyal ortamlarda mahcup veya rezil olma korkusunun olduğu bir kaygı bozukluğudur. Sosyal fobinin kişide yalnızken kaygıya sebep olamayacak olay veya durumların sosyal ortamlarda kişinin performansını etkileyecek şekilde korku ve kaygı uyandırması en önemli göstergesidir. Çekingenlik ve sosyal fobi birbiriyle sık karıştırılan bir durumdur. Çekingenlikte “Yapamazsam rezil olur muyum” sorusu kişiyi motive edip o işe daha çok odaklanmasına yardımcı olurken sosyal fobide o işten kaçmaya ve aşırı kaygıya neden olur. Ayrıca sosyal fobiye sahip olan bireyler korkularının aşırı ve gereksiz olduğunun farkındadırlar. Sosyal Fobi Günlük Yaşamı Etkiler Mi? Bu hastalığa sahip olan bireyler iş ortamı, toplu etkinlikler, eğitim kurumları gibi kişi sayısının fazla olduğu yerlerde aşırı korku, huzursuzluk ve kaygıyla birlikte ellerde ve seste titreme, terleme, yüz kızarması gibi fiziksel belirtilere de gösterebilir. Ciddi ve yaygın bir sorun olan sosyal fobi, kişinin sosyal ortamlarda bulunmasıyla ortaya çıkan zorluklar, kişinin özel ve iş yaşamını oldukça etkilemekte ve pek çok insanın iş bulma ve sosyal çevre edinme imkanını oldukça sınırlamaktadır. Böylesi bir durum ise önemli ölçüde sosyal ve ekonomik problemlere sebep olabilmektedir.Yine de Bu soruya kesin bir yanıt verebilmek için, birçok fizyolojik tetkik ve sizinle ilgili bir çok soru, gözlem, yaşanmışlıklariniz ve gel-git ler hakkında bilgi, yetişme tarzlarınız, yaşınız cinsiyetiniz medeni haliniz, kişilik özellikleriniz, özlem ve hayalleriniz ile ilişkili olduğunuz insanlar ve duygusal yapınızın iniş ve çıkışları hakkında ayrıntılı bir görüşme yapabilme imkanınız olabilir mi? Unutmayınız ki şuan bu sizin için bir sorun ve sanırım bayağı bir rahatsızlık hissediyor olmalısınız.... Vaktiniz olursa onlinepsikolog.com adresinde ve bu platformdayim efendim, ; görüşmek üzere.. Sağlıklı günler ve mutlu bayramlar diliyorum...

29.06.2023

Merhaba, yaşadığınız durum sosyal fobi olarak tanımlanabilir terapiyle kısa sürede çözüme ulaşabilir size yardımcı olmak isterim dilerseniz benimle randevu oluşturabilirsiniz.

27.08.2023