< Geri
online psikolog logo white

Sosyal anksiyete bozukluğu tekrar nükseder mi?

Hocam merhaba, yaklaşık 10 yıldır sosyal fobi hastasıyım. 1 sene terapi aldım ve büyük oranda iyileşince terapileri bıraktım. Sizce tekrar terapilere başlamasam nüksedebilir mi?

Anonim - 23.09.2023

Uzmanlarımızın cevapları

Deneyim : 30 Yıl   Seans : 3506+   Danışan : 5457+

Merhabalar ben psikolog ve psikoterapist Hidayet Çalışkan öncelikle hoşgeldiniz çok geçmiş olsun dileklerimizi sunuyorum size.Sosyal fobi ciddi bir ruhsal hastalık olup tedavi edilmesi önemlidir. Sosyal fobide de korkulan durumla karşılaşıldığında bedensel belirtiler genellikle ortaya çıkar. Bunlar yüz kızarması, terleme, ağız kuruluğu, çarpıntı, nefes kesilmesi, nefes darlığı, mide barsak sisteminde rahatsızlık, diyare, kas gerginliği, titreme gibi. Bu sırada aklından geçen düşünceler “güçsüzüm, yetersizim, çirkinim, beğenilmiyorum, sevilmeye layık değilim, hata yapmamalıyım, mükemmel olmalıyım, kaygılı olduğumu belli etmemeliyim, rahat davranmalıyım, kusursuz görünmeliyim, herkesin beğenisini kazanmalıyım” şeklindedir. Bu düşünceler sonrasında oluşan kaçınma belirtileri ise korkulan ortama girmeme, korkulan ortamı terk etme, göz temasından kaçınma, ilgisiz düşünceler içinde olmak gibi. Terapiler sayesinde büyük oranda iyileştiyseniz, bu olumlu ve güzel bir gelişmedir. Ancak, sosyal fobi bazen TEKRARLAMA eğiliminde olabilir, özellikle stresli veya travmatik olaylar tetikleyici olabilmekte..Sosyal fobi tedavisi kişiselleştirilmiş bir süreç olup bireyin kendisine özgü ihtiyaçlarına ve semptomlarına bağlı olarak değişebilir. Tedavi sonrası düzenli olarak kendi iç gozleminizi değerlendirmeniz ve semptom ve sorunlarınızın geri dönüp dönmediğini gözlemlemeniz önem arzedebilir.Eğer semptomlarınız tekrar ortaya çıkmaya başlamissa veya günlük yaşamınızı etkilemeye başlarsa, mutlaka bir terapist veya ihtiyaca göre psikiyatriste başvurmanız faydanıza olacaktır. Konu hakkında uzmanla terapinin tekrar başlaması veya farklı bir tedavi yaklaşımı( ilaç destekli) düşünülebilir. Ayrıca, semptomların kontrol altında tutulmasına yardımcı olabilecek stratejileri öğrenmek ve uygulamak da tamamen siZin sorumlulugunuzdadir. Unutmayın ki sosyal fobi gibi bir durum, kontrol altına alınabilir ve tedavi edilebilir bir psiko-sosyal sorundur.. Ancak, kendi kendinize değerlendirme yapmak yerine bir uzmanın rehberliği altında hareket etmek, daha iyi sonuçlar elde etmenizi sağlayabilir.Ayrıca profil sayfamdan uzmanlık alanlarımı inceleyebilir ve seans oluşturabilirseniz psikolojik destek anlamında görüşebilme ve tartışabilme imkanımız oluşabilir Sağlıklı ve mutlu günler dilerim size.

29.09.2023

Deneyim : 4 Yıl   Seans : 236+   Danışan : 1232+

Merhabalar. Ben Klinik Psikolog Selen Melay Yanıkan. Terapiler ilerledikçe danışanda iyileşme görülür fakat tedavi bitirme terapist ile danışan iş birliğinde olmalıdır. Büyük ölçüde iyileşme görüp seansları yarıda bırakmanız durumda tedavi sonlanmış olmaz ve nüks etme olasılığı yüksek olur. Tedavi seansları bitse bile tedavi tam olarak bitmez. Terapi esnasında öğrendiğiniz yöntemleri uygulamaya devam ederek tedaviden aldığınız kazanımları sağlamlaştırmanız gerekir. Benimle iletişime geçerek profesyonel destek alabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.

29.09.2023

Deneyim : 6 Yıl   Seans : 635+   Danışan : 3003+

Merhaba,sosyal fobi terapisi tamamen iyileşme olmadan sonlandırılmamalı aksine terapi almak size daha kötü bir durumun içine sokmayacaktır seans oluşturursanız size yardımcı olmak isterim iyi günler.

09.10.2023

Kullanıcı Yorumları

Henüz kullanıcılar tarafından yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun