< Geri
online psikolog logo white

Şizofreni ile nasıl başedebilirim?

Abim evden çıkamıyor öldürüleceğinden takip edildiğinden şüpheleniyor. Kafasında ciddi kurgular yaşıyor doktora gitmeyi reddediyor ve bana bile güvenmiyor. Nasıl bir yol izlemem gerekiyor?

Anonim - 02.10.2023

Uzmanlarımızın cevapları

Deneyim : 30 Yıl   Seans : 3506+   Danışan : 5457+

Merhabalar ben psikolog ve psikoterapist Hidayet Çalışkan öncelikle hoş geldiniz çok geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz kardeşinize, çok zorlu bir durumu yaşıyor olmanızı anlıyorum. Görünüşe göre kardeşiniz bazı ciddi bir duygusal ve zihinsel sağlık sorunları yaşıyor ve profesyonel yardım almayı reddediyor. Birini yardım almaya ikna etmek zor olabilir ama denemek çok önemlidir. Endişeleriniz ve yardım aramanın önemi hakkında onunla açık ve dürüst bir iletişim kurarak başlayabilirsiniz. öncelikle bu durumu ciddiye almalı ve profesyonel yardım arayışına girilmelidir. İşte izlemeniz gereken bazı öneriler, umarım size yardımcı olabilir: Öncelikle kardeşinize veya aile üyenize destek olmaya çalışın. Onu dinleyin, anlamaya çalışın ve duygularını ifade etmesine yardımcı olun. Kendisine onu anladığınızı hissetmesi önemlidir. Empatik yaklasabilirsiniz. Konu hakkında uzman bir psikiyateistten yardım almayı düşünebilirsiniz, Doktora gitmeyi reddediyor olsa bile, bir mental sağlık profesyonelinin yardımı bu tür durumlarda çok önemlidir. Ona profesyonel bir danışman veya psikiyatrist önermek, durumunun daha iyi anlaşılmasına ve tedaviye başlamasına yardımcı olabilir. Çevrenizde onun güvendiği bir yakınınızı devreye koyabilirsiniz. Eğer kardeşiniz size güvenmiyorsa, bir başka aile üyesi, arkadaşı veya yakın bir kişi ile konuşarak ona yardımcı olmaya çalışın. Bu kişi aracılığıyla daha fazla destek ve bilgi sağlayabilirsiniz. Kriz durumları için hazırlıklı olmak için önlem alabilirsiniz. Kardeşiniz veya aile üyeniz şiddetli bir kriz yaşarsa, hemen yardım çağırın. Acil servisi aramak ve başvurmak gerekebilir. Kardeşinizin ihtiyacı olabilecek kaynakları araştırabilir ve onlara ulaşabilmesi o sağlayabilirsiniz. Zihinsel ve ruhsal sağlık sorunlarıyla ilgili kaynakları araştırarak, kendinizi ve ailenizi bu konuda daha bilinçli hale getirebilir, resmi veya özel yardım kuruluşlarına başvurabilirsiniz. Sabırlı ve metanetli olmaya gayret gösterebilirsiniz .Kardeşinizin veya aile üyenizin tedaviye başlaması ve düzelmesi zaman alabilir. Bu süreçte sabırlı olun ve onun yanında olduğunuzu hissettirin. Kardeşinizin özel durumları hakkında Kişisel gizliliğe saygı gösterebilir ve kardeşinizin veya aile üyenizin rızası olmadan başkalarıyla bu durumu paylaşmaktan kaçınabilirsiniz Unutmayın ki, zihinsel ve ruhsal sağlık sorunları ciddi bir konudur ve profesyonel yardım genellikle en iyi seçenektir. Kardeşiniz veya aile üyeniz tedaviyi kabul etmese bile, destek sunmaya ve profesyonel yardım arayışını teşvik etmeye devam etmek önemlidir. Ayrıca profil sayfamdan uzmanlık alanlarımı inceleyebilir ve seans oluşturabilirseniz psikolojik rehberlik ve destek anlamında görüşebilme imkanımız oluşabilir. Sağlıklı ve mutlu günler dilerim sizlere.

08.10.2023

Deneyim : 6 Yıl   Seans : 635+   Danışan : 3003+

Merhaba,mmpı kişilik testi ile abinize net bir tanı koyma ve sonrasında doktor müdahalesi gerekebilir dilerseniz mmpı uygulayıcısıyım seans oluşturursanız size yardımcı olmak isterim iyi günler.

09.10.2023

Kullanıcı Yorumları

Henüz kullanıcılar tarafından yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun