İletişim: [email protected]
Bizi takip edin:
< Geri

Sanki herkes bana bakıyor ya da bütün gözler üstümdeymiş gibi hissediyorum

Merhaba, yürürken, otururken veya bir şey yaparken hep izleniyormuşum ve benimle alay ediliyormuş gibi hissediyorum. Bişey yaparken sanki herkes bana bakıyor ve yanlış yapacakmışım gibi hissediyorum. Dışarı çıktığımda sanki herkes beni izliyor gibi stres oluyorum. Galiba kendime güvenemiyorum ancak eli yüzü düzgün bir bayanım. Bu durum neden olur ve nasıl kurtulabilirim? Şimdiden teşekkür ederim.

Anonim - 24.08.2023

Uzmanlarımızın cevapları

Deneyim : 1 Yıl   Seans : 46+   Danışan : 123+

Merhabalar, zihnimiz her zaman bize dostluk yapmaz. Bazen bizi zor durumda bırakacak işlevsiz düşünceler de üretebilir. BDT bireylerin işlevsiz düşüncelerini ve davranışlarını değiştirmelerine yardımcı olan bir terapi yöntemidir. Alacağınız psikoterapi ve biraz da emek ve sabırla bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Esenlikler diliyorum :)

27.08.2023

Deneyim : 6 Yıl   Seans : 132+   Danışan : 154+

Merhaba, bu durumun bir çok psikolojik sebebi olabilir ciddi düzeyde hayat işlevinizi bozar dilerseniz size terapiyle yardımcı olmak isterim.

27.08.2023

Deneyim : 30 Yıl   Seans : 513+   Danışan : 1027+

Merhabalar öncelikle hoşgeldiniz çok geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz size, Görünüşe göre yaşadığınız durum sosyal fobi olarak adlandırılan bir anksiyete bozukluğu ile ilgili olabilir. Sosyal fobi, kişinin günlük etkileşimler sürecinde başkaları tarafından gözlem altına alınmaktan veya yargılanmaktan korkması nedeniyle ortaya çıkan yoğun anksiyete, korku, özbilinç ve utanç duygularına verilen isimdir. Sosyal fobi, kişinin sosyal ortamlarda diğer insanlar tarafından tuhaf, gülünç veya utanç verici bulunmasından kaygı duyması hatta bu durumlardan büyük korku duymasıdır. Sosyal fobi, kişinin günlük yaşamını, işini, okulunu veya diğer aktivitelerini etkileyebilir. Sosyal fobi tedavisi için psikoterapi ve ilaç tedavisi kullanılabilir. Sosyal fobi ile başa çıkmak için nefes egzersizleri, meditasyon, yoga, sosyal becerilerin geliştirilmesi, olumsuz düşüncelerle mücadele etmek gibi yöntemler kullanılabilir.Tedavi edilmeyen sosyal anksiyete bozukluğu bireyin hayatını olumsuz şekilde yönetebilir. Sosyal fobiye bağlı kaygılar bireyin hayattan, ilişkilerden, işten veya okuldan keyif almasına engel olabilir. Tedavi için bir uzman hekime veya psikoterapiste başvurarak profesyonel yardım alabilirsiniz. Profilimden uzmanlık alanlarimi inceleyebilir ve seans olusturabilirseniz bu durumları hakkında görüşebiliriz. Sağlıklı günler dilerim.

02.09.2023

Emre Uzun
Emre Uzun
PSİKOLOG
Deneyim : 7 Yıl   Seans : 23+   Danışan : 45+

Bu durumu değerlendirirken yaşınızın etkisi ve geçmişte yaşadığınız deneyimlerin ele alınması doğru olacaktır. Var olan durumun günlük hayatınızı ve günlük işlevselliğinizi de etkilediğini düşünerek görüşme sürecine başvurabilir ve yardım alabilirsiniz.

07.09.2023

Kullanıcı Yorumları

Henüz kullanıcılar tarafından yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
Sadece üye olanlar yorum yapabilir! Üye Ol ya da Giriş Yap