< Geri
online psikolog logo white

Sanki herkes bana bakıyor ya da bütün gözler üstümdeymiş gibi hissediyorum

Merhaba, yürürken, otururken veya bir şey yaparken hep izleniyormuşum ve benimle alay ediliyormuş gibi hissediyorum. Bişey yaparken sanki herkes bana bakıyor ve yanlış yapacakmışım gibi hissediyorum. Dışarı çıktığımda sanki herkes beni izliyor gibi stres oluyorum. Galiba kendime güvenemiyorum ancak eli yüzü düzgün bir bayanım. Bu durum neden olur ve nasıl kurtulabilirim? Şimdiden teşekkür ederim.

Anonim - 24.08.2023

Uzmanlarımızın cevapları

Online Psikolog

konu ile ilgili profesyonel destek almak için onlinepsikolog.com uzmanlarından destek alabilirsiniz.

27.08.2023

Merhaba, bu durumun bir çok psikolojik sebebi olabilir ciddi düzeyde hayat işlevinizi bozar dilerseniz size terapiyle yardımcı olmak isterim.

27.08.2023

Merhabalar öncelikle hoşgeldiniz çok geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz size, Görünüşe göre yaşadığınız durum sosyal fobi olarak adlandırılan bir anksiyete bozukluğu ile ilgili olabilir. Sosyal fobi, kişinin günlük etkileşimler sürecinde başkaları tarafından gözlem altına alınmaktan veya yargılanmaktan korkması nedeniyle ortaya çıkan yoğun anksiyete, korku, özbilinç ve utanç duygularına verilen isimdir. Sosyal fobi, kişinin sosyal ortamlarda diğer insanlar tarafından tuhaf, gülünç veya utanç verici bulunmasından kaygı duyması hatta bu durumlardan büyük korku duymasıdır. Sosyal fobi, kişinin günlük yaşamını, işini, okulunu veya diğer aktivitelerini etkileyebilir. Sosyal fobi tedavisi için psikoterapi ve ilaç tedavisi kullanılabilir. Sosyal fobi ile başa çıkmak için nefes egzersizleri, meditasyon, yoga, sosyal becerilerin geliştirilmesi, olumsuz düşüncelerle mücadele etmek gibi yöntemler kullanılabilir.Tedavi edilmeyen sosyal anksiyete bozukluğu bireyin hayatını olumsuz şekilde yönetebilir. Sosyal fobiye bağlı kaygılar bireyin hayattan, ilişkilerden, işten veya okuldan keyif almasına engel olabilir. Tedavi için bir uzman hekime veya psikoterapiste başvurarak profesyonel yardım alabilirsiniz. Profilimden uzmanlık alanlarimi inceleyebilir ve seans olusturabilirseniz bu durumları hakkında görüşebiliriz. Sağlıklı günler dilerim.

02.09.2023

Emre Uzun
Emre Uzun
PSIKOLOG

Bu durumu değerlendirirken yaşınızın etkisi ve geçmişte yaşadığınız deneyimlerin ele alınması doğru olacaktır. Var olan durumun günlük hayatınızı ve günlük işlevselliğinizi de etkilediğini düşünerek görüşme sürecine başvurabilir ve yardım alabilirsiniz.

07.09.2023