< Geri
online psikolog logo white

Ruhumun kaybolduğunu hissediyorum böyle bir şey var mıdır?

Ruhumun kaybolduğunu hissediyorum. Yani işimi sevmiyorum aynı zamanda doktora da yapmak istiyorum başka bir iş için kursa gitmek istiyorum ama o işi de yapmak istemiyorum. Kimseyle anlaşamıyorum. Çevremdeki insanlardan kişiliğimle ilgili hep olumsuz kötü yorumlar alıyorum. Kendimden uzaklaşıyorum. Sinir ve öfke problemlerim var. Eski ben değilim ve yavaş yavaş silindiğimi hissediyorum.

Anonim - 12.10.2023

Uzmanlarımızın cevapları

Merhaba yoğun kaygıyla karşı karşıya kalındığında kendinizden uzaklaşabilirsiniz ve bu bir travmatik tepki de olabilir emdr terapisiyle size yardımcı olmak isterim iyi günler.

16.10.2023

Merhabalar ben psikolog ve psikoterapist Hidayet Çalışkan öncelikle hoşgeldiniz çok geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz size. Anlayabildigim kadariyla bir süredir işinizi sevmediğinizi ve doktora yapmak istediğinizi, ancak başka bir iş için kursa gitmek istediğinizi, ancak o işi de yapmak istemediğinizi belirtiyorsunuz. Ayrıca, kişilik özelliklerinizle ilgili olumsuz yorumlar aldığınızı, sinir ve öfke problemleriniz olduğunu ve kendinizden uzaklaştığınızı hissettiğinizi söylüyorsunuz. Muhtemelen bu durum birkaç aydır devam ediyor. Bu durumda, öncelikle "duygudurum bozukluğu" gibi bir ruh sağlığı sorununuzun olup olmadığını belirlemek için psikiyatrik anlamda bir uzmanla görüşmeniz Önerilebilir. Duygudurum bozuklukları, kişinin duygusal durumunu etkileyen bir akıl ve ruh sağlığı sorunudur ve semptomların birkaç hafta veya daha uzun süre mevcut olması gerekir. Ayrıca, kişisel gelişim kurslarına katılmak, öfke kontrolü tekniklerini öğrenmek ve kendinizi geliştirmek için de faydalı olabilir. Öfke kontrolü teknikleri, öfke nöbetlerini önlemeye ve öfkeyi daha sağlıklı bir şekilde ifade etmeye yardımcı olacaktir. Bunun yanı sıra, öfke sorunlarına neden olan faktörleri belirlemek ve bunlarla başa çıkmak için bir Psikoterapist ile görüşmek de faydalı olabilir. Örneğin, çocuklukta yaşanılan taciz, şiddet, boşanma gibi travmatik yaşantılar öfke problemlerine neden olabiliyor. Psikolojik olarak bu zorlu döneminizde bir uzmanla görüşmek, kişisel gelişim kurslarına katılmak ve öfke kontrolü tekniklerini öğrenmek, öfke sorunlarıyla başa çıkmak için faydalı olabilir.Ayrica profil sayfamdan uzmanlık alanlarimi inceleyebilir ve seans olusturabilirseniz ayrintili olarak psikolojik destek anlamında gorusebilme imkanımız oluşabilir. Sağlıklı ve mutlu günler dilerim size.

19.10.2023

İyi günler ruhun kaybolmasından kastınız eskiden yaptığınız ve keyif aldığınız şeylerden artık keyif almamaksa bu mümkündür. Ama ruhun kaybolması gibi bir durum söz konusu değildir. Bu noktada her şeyi daha iyi detaylandırmak için işinizin artı ve eksi yönlerini bir kağıda yazabilirsiniz. Bunu arada kalmış olduğunuz bir çok şey için kullanabilirsiniz. Zaman ve o zaman içinde yaşanmışlıklar her insanda değişime neden olur. Bunu da kendinize hatırlatabilirsiniz.

24.10.2023