< Geri
online psikolog logo white

psikolog ve psikiyatrist farkı nedir?

bu konuda kafam karışık. psikolog ve psikiyatrist'i birbirinden ayıran özellikler nedir?

Anonim - 02.07.2023

Uzmanlarımızın cevapları

Deneyim : 4 Yıl   Seans : 236+   Danışan : 1232+

Merhabalar ben Klinik Psikolog Selen Melay Yanıkan. Öncelikle aldıkları eğitim farklıdır. Psikologlar psikoloji lisans bölümünden mezun olurlar ve yüksek lisans yaparak uzmanlaşırlar. Psikiyatristler ise tıp fakültesinden mezun olup sonrasında psikiyatri üzerine uzmanlık yaparlar. Psikiyatristler, tıp fakültesinden mezun oldukları için ilaçla tedavi yöntemini kullanabilirler. Psikologlar ise ilaç tedavi yöntemini değil psikoterapi uygularlar. Tedavilerde ilaç ve/veya psikoterapi ön görülebilir. Bu durumda psikolog ve psikiyatrist birbirlerine yönlendirme yapabilir veya eş zamanlı çalışabilirler. Benimle iletişime geçerek ücretsiz bir ön görüşme tamamlayabilirsiniz.

03.07.2023

Deneyim : 30 Yıl   Seans : 3506+   Danışan : 5457+

Merhabalar öncelikle hoşgeldiniz çok geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz. Sorunuza aşağıda yanıt verilmiştir. Psikoloğa mı Psikiyatriste mi Gitmeliyim? Her iki uzmanlık alanı da ruh sağlığı ile ilgilidir ve çoğunlukla birlikte çalışırlar. Aradaki fark psikiyatristlerin tıp eğitimi almış olmalarıdır. İlaç kullanımını gerektiren durumlarda reçete etme yetkisi psikiyatristlerindir. Bu noktada, herhangi bir ruhsal sıkıntı ile psikoloğa başvuran bir danışan ilaç tedavisi alması gerekiyorsa, uzman tarafından psikiyatriste yönlendirilir. Psikologlar, duygusal ve davranışsal sorunların nedenlerini araştırır ve çeşitli psikoterapi yöntemlerini kullanarak sorunun çözümünü sağlar. Ruhsal sorunlar, beyinle ilgili fizyolojik bir nedene dayalı olabileceği gibi işlevsel olmayan, hatalı bir düşünce kalıbından ya da yaşantısal faktörlerden kaynaklanıyor da olabilir. Böyle durumlarda danışanlar, kendilerini sıkıntılı durumdan kurtarabilecek hiçbir seçenek olmadığını düşünür ve çaresiz hissederler. Bu durumdaki bir kişiye farklı bakış açıları olduğunu göstermek, işlevsel olmayan düşünce kalıplarıyla ilgili farkındalık kazandırmak ve sorunun çözümü için bazı davranış değişikliklerini gerçekleştirme cesareti kazanmasına yardımcı olmak psikoterapi sürecinin bir parçasıdır. Psikologlar bu sonuca ulaşmak için çeşitli terapi tekniklerini kullanırlar. Bazen danışanların hem psikoterapi hem de ilaç tedavisi almaları gerekebilir. Böyle durumlarda bir psikiyatrist tarafından ilaç tedavisi yapılan bir danışanın psikoterapi süreci bir psikolog tarafından sürdürebilir ya da psikoterapi yapan bir psikiyatrist, her iki tedaviyi de birlikte uygulayabilir. Ayrıntılı bilgi ve sorunları anlamak ve yorumlamak açısından isterseniz seans oluşturabilir, benimle irtibata geçebilirsiniz. Mutlu ve sağlıklı günler dilerim,

04.07.2023

Başak Küçükyalçın
Başak Küçükyalçın
KLİNİK PSİKOLOG
Deneyim : 4 Yıl   Seans : 19+   Danışan : 48+

Merhabalar, Üniversitelerin 4 yıllık psikoloji lisans bölümünden mezun kişiler psikolog, 6 senelik tıp bölümünü bitirmiş ve psikiyatri uzmanlık eğitimini tamamlamış kişiler ise psikiyatr unvanını alır. Psikiyatrlar aynı zamanda tıp doktoru olduğu için psikiyatrik ilaç yazabilir, psikologların ise ilaç yazma yetkisi yoktur. Psikologlar gelişim psikolojisi, endüstriyel psikoloji, klinik psikoloji gibi farklı alanlarda uzmanlaşabilir. Ülkemizde psikologlara dair meslek yasası olmadığı için psikologlar belirli eğitimler aldıktan sonra psikoterapi yapabilse de etik açıdan en uygunu psikoterapi hizmetinin klinik psikologlar tarafından verilmesidir. Ülkemizde psikiyatrlar aldıkları eğitim ve çalışma koşulları gereği çoğunlukla psikolojik sıkıntıların fizyolojik nedenlerine odaklanır ve bazıları psikoterapi yapmayı tercih etmeyebilir, psikologlar ise psikolojik sıkıntıları daha geniş kapsamlı ele alır. İki meslek grubu arasındaki bir diğer fark psikologların ilişkisel problemler, öz şefkat eksikliği, kendini gerçekleştirme, yas süreci gibi psikiyatrik bozukluk sayılmayan durumları da ele alıyor olmasıdır.

01.08.2023

Deneyim : 2 Yıl   Seans : 82+   Danışan : 97+

Merhaba, Sorunuza cevap olması adına Psikologlar 4 yıllık lisans eğitimi alarak Psikolog ünvanı almaya hak kazanıyorlar.Psikiyatristler ise tıp eğitimi alıyorlar ve alan olarak bu bölümü tercih ediyorlar.Fakat temelde ikisinin ortak noktası ruh sağlığı ile ilgili alanda çalışıyor olması.

09.08.2023

Deneyim : 6 Yıl   Seans : 635+   Danışan : 3003+

Psikiyatrist ilaç yazman yetkisine sahip olan tıp mezunu kişidir. Psikologlar psikoloji mezunu olup ilaç yazamazlar.

27.08.2023

Kullanıcı Yorumları

Henüz kullanıcılar tarafından yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
Sadece üye olanlar yorum yapabilir! Üye Ol ya da Giriş Yap