< Geri
online psikolog logo white

Para harcamaktan çekiniyorum

21 yaşındayım üniversite öğrencisiyim. Bursum var ama çoğunlukla ailemden para alıyorum durumumuz iyi olmasına rağmen para harcamak bana çok zor geliyor onlara yükmüşüm gibi hissediyorum ve ihtiyaçlarımı almaya bile çekiniyorum. Bu benim için bir işkence haline dönüştü. Uzun süredir kıyafet alamıyorum, acıktığımda en ucuza yöneliyorum. Sürekli hesap yapıyorum. Sürekli ekonomik olmaya çalışıyorum. Küçüklüğümden beri hep böyleydim ancak büyüyünce daha da arttı. Kardeşim böyle değil ama. Sizce bu bir huy mu yoksa ben 8-9 yaşlarındayken babamın batması ile alakalı mı? Sebebi ne olabilir? Bunu nasıl aşarım?

Anonim - 16.08.2023

Uzmanlarımızın cevapları

Etrafınızdakilere yük olduğunuz endişesi birkaç farklı kökene sahip olabilen bir duygudur. Çocukluğunuzdan beri hissettiğiniz bir şey "bu durumda babanızın şirketinin batması gibi- veya daha yakın zamanda gelişen bir şey olabilir. Çocuklarını yüksek standartlarda tutan ebeveynler, her yönden mükemmel bir şekilde performans gösterirlerse, onları yalnızca sevgiye, şefkate ve hatta ihtiyaçlarının karşılanmasına layıkmış gibi hissettirebilirler. Belki de başarısızlık ya da hataların çocuklarının temel değerlerinden ya da oldukları kişiden dolayı hak ettikleri sevgiden mahrum bırakılacağı onlara sözsüz bir şekilde iletilmiştir. Çocuklukta yaşanılan durumlardan bazıları, düşük benlik saygısına sahip olma riskine katkıda bulunabilir veya düşük benlik saygısının başka bir kaynağı olabilir - toksik bir romantik ilişki, zorbalıkla ilgili deneyimler, katı bir dini yetiştirme veya güçlü kültürel mesajlar-. Temelde yeterli olmadığınıza veya olumlu şeylere layık olmadığınıza inanmak, kendinizi bir yük gibi hissetmenize neden olabilir. Kendinize karşı olmanız gerekenden daha katı bir disiplin uyguluyor olabilirsiniz. Kendinize olumlu ve daha şefkat dolu düşünceleri söylemek ve bunu bir alışkanlık haline getirmek size zamanla oldukça faydalı olabilir. Bunun dışında sizi bu olumsuz duygudurumuna - suçluluk ya da utanç gibi- sürükleyen düşünce kalıplarını öğrenmek ve bunlarla nasıl başa çıkılması gerektiğine dair bilgi edinmek için online bir seans alabilir ve kendiniz için ilk adımı atabilirsiniz.

17.08.2023

Merhabalar ben psikolog ve psikoterapist Hidayet Çalışkan öncelikle hoşgeldiniz çok geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz. Bu tür duygusal ilişkilerin ve düşünce kalıplarının temelleri genellikle ilk çocukluk döneminde atılır. Babanızın mali zorluklarıyla ilgili deneyimleriniz, paranın nasıl algılandığı ve kullanıldığı konusundaki bakış açınızı şekillendirebilir. Bu durum, paranın güvenlik veya değer gibi duygusal yönleriyle ilgili olabilir. Bu tür düşünce kalıplarını aşmak zaman alabilir, ancak kendi uzerinizde dikkatli bir çalışmayla aşılabilirler. İşte yardımcı olabilecek bazı adımlari şöyle sıralayabiliriz: _Farkındalık durumunuzu Geliştirebilirsiniz :Duygusal tepkilerinizin ve düşünce kalıplarınızın farkında olmak, neden bu şekilde hissettiğinizi anlamak için ilk adımdır. _Duygusal İlişkilerinizi İnceleyebilir siniz: Babanızın mali zorluklarıyla ilgili duygusal ilişkinizi anlamaya çalışın. Bu ilişkiyi ve duygusal bağları tanımlamak, neden bu şekilde tepki verdiğinizi anlamanıza yardımcı olabilir. _Olumlu İnançlarınizi Güçlendirebilirsiniz: Parayla ilgili olumsuz inançları tanımlayın ve bunları olumlu inançlarla değiştirmeye çalışın. Örneğin, paranın sadece bir araç olduğunu ve ihtiyaçlarınızı karşılamak için kullanılabileceğini kabul etmeniz önemlidir. _Kendinize İzin Verebilirsiniz:Kendinize ihtiyaçlarınızı karşılamak için izin verin. Bu, kendi yaşamınızı sürdürme sorumluluğunuzu taşıdığınızı kabul etmek anlamına gelir. _Oncelukle Küçük Adımlarla Başlayabilirsiniz: Yavaşça alışveriş yapmaya, ihtiyaçlarınızı karşılamaya ve paranın sadece bir araç olduğunu hatırlamaya başlayabilir, Küçük adımlarla başlamak daha rahat hissetmenizi sağlayabilir. _Profesyonel Yardım Alın: Eğer bu duygusal zorluklar sizi ciddi şekilde etkiliyorsa, bir terapist veya danışmanla konuşmak faydalı olabilir. Uzman yardımıyla duygusal zorluklarınızı daha etkili bir şekilde yönetebilirsiniz. Unutmayın ki bu tür düşünce kalıplarını değiştirmek zaman alabilir. Kendinize nazik davranın ve adım adım ilerlemeye çalışın.Ayrica Profil sayfamdan uzmanlık alanlarimi inceleyebilir ve seans olusturabilirseniz ayrintili görüşme imkanımız oluşabilir. Sağlıklı günler dilerim sizlere..

17.08.2023

Online Psikolog

konu ile ilgili profesyonel destek almak için onlinepsikolog.com uzmanlarından destek alabilirsiniz.

20.08.2023

Merhaba, bu düşünceleriniz sizin için bir kaygı haline dönüşmüş tabi ki bunun bir çok olayla bağlantısı olabilir dilerseniz size terapiyle yardımcı olabilirim.

27.08.2023