< Geri
online psikolog logo white

Ölüm korkusu yaşıyorum

Merhaba iyi günler. Ben yaklaşık bir aydır ölüm korkusu yaşıyorum. Sürekli ölceğimi düşünüyorum, kafamda senaryo kuruyorum birisinle gidince yemek yiyince sürekli ya bir daha göremezsem ya bir daha dışarı çıkamazsam düşüncesindeyim. Kardeşimle konuşuyorum en benle konuştu düşünceler gelecek hayatımı düşünemiyorum hep ölüm korkusu düşünüyorum ne yapmam lazım hocam?

Anonim - 06.08.2023

Uzmanlarımızın cevapları

Merhabalar öncelikle hoşgeldiniz çok geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz Merhaba! Ölüm korkusuyla başa çıkmak zor olabilir, ancak yardım alabileceğiniz birkaç adım var. Öncelikle, profesyonel bir sağlık uzmanıyla, psikolog veya Psikoterapistle konuşmanız önemlidir. Onlar size bu korkunun neden kaynaklandığını anlamanızda yardımcı olabilir ve uygun tedavi seçenekleri sunabilirler. Ayrıca, meditasyon, derin nefes alma ve gevşeme teknikleri gibi stres yönetimi yöntemlerini deneyebilirsiniz. Kendinize iyi bakmak ve zihinsel sağlığınıza özen göstermek önemlidir. Yaş aldıkça ölüm gerçeğiyle yüzleşmek, hepimizin karşılaştığı zorluklardan biridir. Günümüzde, ölüm gerçeğinden kaçmak, yani “Kaçınma tutumu”, en popüler başa çıkma yöntemidir. Bununla birlikte, bazı olağan başa çıkma yolları varoluşsal kaygı yaratabilmekte olduğuna ve yaşam kalitemizden de çalabileceğine dikkat etmeliyiz. Ölümlülük gerçeği karşısında, psikolojik dinginliğimizi sürdürmek ve ölüm kaygısıyla başa çıkmak için bir “tampon sistemi” ne sahip olmak da önemlidir.İSTE BU SİSTEMLERDEN BAZİLARİ; Stoacı-felsefik, dini-öğretiler, kontrol edebileceklerimize odaklanmamızı ve kontrol edemediklerimiz içinse endişelenmeme tavrını benimsememizi önerir. Hali hazırdaki koşullarda elinizden gelenin en iyisini yaptığınızı bilmek, her şeyi (yaşamı da ölümü de) serinkanlı ve dingin bir biçimde kabul edebilmemize yol açar. _Ölüm korkusuyla baş etmenin en güçlü yolu, ondan kaçınmak yerine, bu korkuyla yüzleşmektir. Kaygı azaltma üzerine yapılan araştırmalar, korkulan durumlara maruz kalmanın en hızlı ve etkili çözümlerden biri olduğunu gösteriyor. Ölüm kaygısı bağlamında ise, ölümle ilgili konulara maruz kalma alıştırmaları yapmayı içermektedir. Örnek olarak; gazetede ölüm ilanlarını düzenli okumak, ölüm ve yasa ilişkin edebi açıklamaları okumak, bir vasiyetname yazmak, cenaze düzenlemelerini planlamak, kendi ölümünü hayal etmek, kendi ölümünden sonra nasıl hatırlanmak istediğine dair methiyeler yazmak vb. Bu egzersizler, kişiye ölüm kaygısını azaltmakta çok yardımcı olabilir. Ünlü psikiyatrist irvin Yalom , kişinin kendi ölümüyle tam bilinçli olarak (hem düşünceler, hem de duygular ile) yüzleşmesinin ölüm kaygısının üstesinden gelmek olduğunu belirtmektedir. _Başkaları için önemlisiniz İnsanın madde dünyasına olan ihtiyacı evrenseldir. Başkaları tarafından ihtiyaç duyulma ve önemli olma hissi hayatımızdaki anlamı arttırır. Ayrıca, bir bireyin kişilerarası ilişkilerinin nasıl olduğu, yaşama uyum sağlama kapasitesini ve öz-değerini arttırma becerisini yansıtır. _Sevdiklerinizle, kuracağınız derin ve sıkı bağlar, ilişkilerinizde hissettiğiniz doyumunun seviyesi, ölüm kaygınızın da seviyesinde önemli rol oynar. Bu ve benzeri konularda daha fazla bilgi ve danışmanlık için profil sayfamdan uzmanlık alanlarını inceleyebilir ve seans oluşturabilirsiniz . Sağlıklı ve uzun bir ömür dilerim size.

07.08.2023

Online Psikolog

konu ile ilgili profesyonel destek almak için onlinepsikolog.com uzmanlarından destek alabilirsiniz.

07.08.2023

Online Psikolog

konu ile ilgili profesyonel destek almak için onlinepsikolog.com uzmanlarından destek alabilirsiniz.

07.08.2023

Merhaba, ölüm hayatımızdaki temel gerçeklerden biridir. Biz onu ister düşünelim ister düşünmeyelim o hep vardır. Aslında yapmanız gereken onu düşünmeyi bırakmaya çabalamamak akışına bırakmak yani siz onu hayatınızın merkezine koyduğunuz için her an size eşlik ediyor. Dilerseniz bu konuda size yardımcı olabilirim.

16.08.2023

Merhaba, ölüm korkusunu çalışabileceğimiz bir çok yöntem vardır terapilerde özellikle emdr terapisi bu süreçte çok etkili olur dilerseniz benimle randevu oluşturabilirisiniz.

27.08.2023