< Geri
online psikolog logo white

Oğlum ölümcül kaza geçirdi onun için ne yapmalıyım?

Oğlum motor kazası nedeniyle beyin ameliyatı geçirdi ve yoğun bakım süreci yaşadı. Şimdi iyi ama sonra bir travma yaşar mı ne yapmalıyım?

Anonim - 02.11.2023

Uzmanlarımızın cevapları

Merhabalar ben psikolog ve psikoterapist Hidayet Çalışkan öncelikle hoşgeldiniz çok geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz sizlere. Bir uzmanlık alanı olarak sağlık psikolojisi açısından ; Öncelikle, oğlunuzun motor kazası yaptığı, beyin ameliyatı geçirdiği ve yoğun bakım süreci yaşadığı için geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Beyin ameliyatı sonrasında travmatik bir deneyim yaşamak olasıdır, ancak her bireyin tepkisi farklı olabilir. Beyin ameliyatı sonrası yaşanabilecek travmaların önlenmesi için, İlk olarak, hastanın psikolojik durumunu takip etmek çok önemlidir. Yoğun bakım sürecinde sosyal yalıtım ve günlük yaşam aktivitelerinin aksaması nedeniyle hastaların psiko-sosyal sorunları oluşabilmektedir. Bu nedenle, hastanın psikolojik durumunun takip edilmesi ve gerektiğinde hastanın istemi doğrultusunda psikolojik destek sağlaması önemlidir. Öncelikle hastanın fiziksel durumunu takip etmek ve gerekli tedavileri uygulamak birincil arz etmektedir. Beyin ameliyatı sonrası fizik tedavi ve rehabilitasyon önerilmektedir. Psiko-sosyal desteğin öncelikle hastanın çevresi ve bakım verenlerin yoluyla sağlanması da önemlidir. Hastanın ailesi ve yakınları, hastanın iyileşme sürecinde moral ve psikolojik destek sağlayabilirler. Son olarak, hastanın ameliyatını yapan doktoru ile düzenli olarak iletişim halinde olmak ve doktorun önerilerine uymak ve bu önerilerin uygulanması, hastanın travma yaşama olasılığını azaltabilir ve iyileşme sürecini hızlandırabilir. Ayrıca profil sayfamdan uzmanlık alanlarımı inceleyebilir ve seans oluşturabilirseniz psikolojik destek anlamında ayrıntılı görüşebilme imkanımız oluşabilir. Tekrardan geçmiş olsun dileklerimizi iletir sağlıklı ve mutlu günler dilerim sizlere.

04.11.2023

Eda Gül Ülgüt
Eda Gül Ülgüt
KLINIK PSIKOLOG

merhaba, öncelikle çok geçmiş olsun. travma sonrası stres bozukluğu travmatik bir olay yaşandıktan sonra gelişen bir sağlık sorunudur. ancak travmatik bir duruma maruz kalan herkesin travma sonrası stres bozukluğu geliştirmesi beklenmez. bazı kişilerde ise belirtiler zaman içinde kaybolabilmektedir. bazı kişilerde ise travmadan dolayı aşırı stres ve kaygı görülebilmektedir. kişide travmanın yarattığı etkiler dikkate alınmalıdır, yaşamını olumsuz etkileyen, işlevselliği bozan durumların 1 aydan fazla sürmesi durumunda psikolojik destek alınması sağlığı için çok yararlı olacaktır. ayrıca bu süreçte en önemli faktörlerden biri aile, arkadaş gibi destek sağlayıcı kişilerin olmasıdır ve kişi iyileşme gösterebilmektedir.

04.11.2023

Merhaba, travma yaşanıp, yaşanmadığını söyleyebilmek için oğlunuzla görüşme gerekecektir. Eğer travma tespit edilirse müdahale gerekir emdr tekniği uygulayıcısı travma terapistiyim dilerseniz size yardımcı olmak isterim benimle randevu oluşturabilirsiniz iyi günler dilerim.

06.11.2023