< Geri
online psikolog logo white

normal miyim yoksa psikolojim mi bozuk?

Tehditlerden korkmuyorum hatta misliyle cevap veriyorum. birisi bana gözünü çıkarırım derse aynısını ona yapma isteği içimde oluşuyor. Ne ile tehdit edilirsem aynı karşılığı rahatça verebilirim. Bu sağlıksız ve psikolojisi bozuk bir insan davranışı mı? Ben iyi biri değil miyim? Normal miyim yoksa psikolojim mi bozuk?

Anonim - 22.11.2023

Uzmanlarımızın cevapları

Merhabalar ben psikolog ve psikoterapist Hidayet Çalışkan öncelikle hoşgeldiniz çok geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz size. Sorunuzda ;"Tehditlerden korkmuyorum hatta misliyle cevap veriyorum birisi bana gözünü çıkarırım derse aynısını ona yapma isteği içimde oluşuyor." diye belirtiyorsunuz.Bu durum, anksiyete ve kaygı bozukluklarına bağlı olabilir diye düşünüyorum. Şöyleki;. Anksiyete, vücudun strese verdiği bir tepki olarak istemsiz şekilde kaygı, korku ve huzursuzluk gibi duyguların ani ve yoğun şekilde yaşandığı ruh sağlığı temsil eder. Kaygı bozuklukları, tehditlerden kaçınmak için olumsuz durumlara tepki verip vücudu yeniden sağlıklı haline döndürmek için insan vücudunun harika bir mekanizmaya sahip olarak, ancak bu mekanizelerin amacıyla tehlike varlığı uyarılır ve ayrıştırılmasına rağmen kalmak istendirilir. Ayrıştırılmasının bir nedeniyle, tehditlerden kaçınmak için vücudumuz normal işlevlerini sürdürmek, olumsuz durumlara tepki verip vücudu yeniden sağlıklı haline döndürmek ve tehditlerden kaçınmak için harika bir mekanizmaya sahip olarak yorumlanabilir. Bu durum, korkutucu bir olay ya da bir traumatik bir olay gibi olabilir ve psikolojik şok veya duygusal şok olarak görülabilir. Normal olarak, vücudun ve hücrelerin değişken şartlara nasıl tepki verdiğini gördük.Gunluk yaşamda karsilastigimiz tehdit ve Şok, adrenalin gibi hormonların salgılanması uyarılır ve bu hormonların etkisiyle kalp atışlarımız hızlanır, kan basıncımız yükselir, kan iç organlardan kol ve bacaklara doğru yer değiştirir. Bu değişen vücud işlevleri, tehditlerden kaçınmak için olumsuz durumlara tepki verip vücudu yeniden sağlıklı haline döner.Anksiyete ve kaygı bozukluklarında, bazı kişilerin hastalığa yanıtı da farklı olabilir. Hastalığa psikososyal tepkiler, hastanın psikolojik bütünlüğünü korumak için açığa çıkan tüm zihinsel duygusal ve davranışsal yanıtları içerir. Bu nedenle, tehditlerden korkmuyorum hatta misliyle cevap veriyorum birisi bana gözünü çıkarırım derse aynısını ona yapma isteği içimde oluşuyor. Bu durum, anksiyete ve kaygı bozukluklarına bağlıdır ve vücudun ve hücrelerin değişken şartlara nasıl tepki verdiğini anlatan ifadeler olabilir.Profil sayfamdan uzmanlık alanlarimi inceleyebilir ve seans olusturabilirseniz psikolojik destek anlamında ayrintili olarak görüşebilme imkanımız oluşabilir. Sağlıklı ve mutlu günler dilerim size.

25.11.2023

Merhaba bu bahsettiğiniz davranışların normal ya da anormal olduğunu gerekli test ve görüşmeleri yaptıktan sonra cevap verilebilir dilerseniz size yardımcı olmak isterim iyi günler dilerim.

25.11.2023