< Geri
online psikolog logo white

Narsist sevgilimden kopamıyorum

Merhabalar hocam. 24 yaşındayım. Resmen karşımda narsist bir insan var en ufak tartışmada sürekli küfürler hakaretler ediyor hastasın sen sorunlusun sen diyerek hatta ve hatta narsistsin ilaçlıksın diyor. Ondan uzaklaştığımda ise sevmiyorsun beni diyor neden engelledin diyor beni suçluyor bin kez anlatsam da anlamıyor ve söylediklerinin gerçek olmadığını sinirle olduğunu söylüyor. Çok yoruldum. 4 yıldır tanıyorum uzaktan arkadaşken çok iyi birisi olarak tanıdım onu çok dürüst, çok anlayışlı birisi olarak gördüm fakat sevgili olunca, yüz yüze gelince tam tersi olduğunu gördüm. Çok büyük yalanlarını yakaladım gözümle gördüğüme kadar inkar etti. Başlarda konduramadım olaylar yaşandı hep olaylara yordu sebebini. Ben 1 buçuk yıldır farkındayım daha çok kendime kızıyorum hep kendimi suçladım ilk zamanlar benim yüzümden oldu sandım . Ayrılmalara rağmen barıştık gurursuzluğuma mı üzüleyim yaptıkalarına mı yoksa ayrılık acısına mı? Ayrılmam gerektiğini biliyorum fakat nasıl olacak bilmiyorum yaptığımı sanıyorum devamını getiremiyorum ulaşıyor ve kendimi onunla konuşurken buluyorum. Bitsin istiyorum canımın acısıyla yapamıyorum deniyorum ayrılığı. Yaptıkları canımı yakıyor fazlasıyla ve konuştukça da inanıyorum ve her defasında aynısını yaşıyorum daha fazla yanıyor bitirirsem de yaşattıklarını nasıl aşacağım bilmiyorum artık aşamıyorum. Nasıl aşabilirim? Güzelliğime kadar aşağılandım en hassas noktamla vuruldum hep

Anonim - 05.03.2024

Uzmanlarımızın cevapları

Eda Gül Ülgüt
Eda Gül Ülgüt
KLINIK PSIKOLOG
Deneyim : 2 Yıl   Seans : 123+   Danışan : 212+

Merhaba, böyle bir durum karşısında en sağlıklı olan kişinin kendini tanımasıdır. Kendini tanımasıyla karşıdaki kişinin sizde tetiklediği durumları, bu durumlara vermek isteyip veremediğiniz tepkileri anlamlandırmaya ve daha sağlıklı düşünce, davranış biçimleri sergilemenizi sağlayabilir. Sizinde aklınıza takılan kendinizle ilgili birtakım düşünceler olduğunu belirtmişsiniz. Bu durumlarla bazen tek başımıza baş edemiyoruz. Psikolojik destek almak bu noktada fayda sağlamaktadır. Terapilerde bu konular derinlemesine ele alınarak farkındalık yaratılmaya çalışılır ve kişinin kendini daha iyi tanımasına, şimdi ve ileride yaşayacağı sorunlarla daha sağlıklı baş edebilmesine yardımcı olur. Sevgiler.

05.03.2024

Deneyim : 6 Yıl   Seans : 635+   Danışan : 3003+

Merhaba, ilişkinizde yaşadığınız sorunlar özgüven, değerlilik ve sevilme şemalarınızın dinamiklerine zarar vermiş olabilir bunlar aynı zamanda travmatik tepkiler şeklinde de gözükebilir dilerseniz benimle seans oluşturabilirsiniz size yardımcı olmak isterim iyi günler diliyorum.

07.03.2024

Deneyim : 30 Yıl   Seans : 3506+   Danışan : 5457+

Merhabalar ben psikolog ve psikoterapist Hidayet Çalışkan öncelikle hoşgeldiniz çok geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz size. Yaşadığınız durum psikolojik olarak zorlayıcı ve duygusal olarak yıpratıcı olabilir. Narsistik bir ilişki içinde olmak, kişinin duygusal ve psikolojik sağlığını olumsuz etkileyebilir. Bu tür ilişkilerde öncelikle manipülasyon, suistimal ve duygusal istismar sıkça görülebilir. Kendi psikolojik sağlığınızı korumak ve bu toksik döngüyü kırmak çok önemlidir. Öncelikle, kendinize odaklanmanız, kendinize olan değerinizi hatırlayabilir ve sizi aşağılayan davranışlara izin vermemeyi düşünebilirsiniz. Uzman bir terapist veya danışmanla konuşmak sizin için duygusal destek alabilir ve ilişkinizin etkileriyle başa çıkma konusunda rehberlik alabilirsiniz. Ayrıca, narsistik kişilik bozukluğu ve mücadele yöntemleri hakkında arastirma yaparak, bilgi edinmek size bu durumu anlamanızda yardımcı olacaktır. Kendi iyiliğiniz için uzaklaşmak ve sınırlarınızı net bir şekilde belirlemek başlangıç olabilir.İlişkinizi sonlandırmak zor olabilir ancak narsistik ilişkiden uzaklaşmak sağlıklı bir adım olacaktır. Bu toksik ilişki içinde ihmal ettiğiniz kendinize zaman tanımaniz, düşünsel ve duygusal karmaşadan uzak örselenmiş kendiliginizi onarmak için kendinize şefkatle yaklaşabilirsiniz. Unutmayın ki bu süreçte psikolojik destek almak yıpranan kendiliginizi onarmaya yardımcı olacaktır. Ayrıca profil sayfamdan uzmanlık alanlarımı inceleyebilir ve seans olusturabilirseniz psikolojik destek ve psikolojik danışmanlık anlamında ayrintili olarak görüşebilme imkanımız oluşabilir. BEKLERİM... Sağlıklı ve mutlu günler dilerim size.

07.03.2024

Kullanıcı Yorumları

Henüz kullanıcılar tarafından yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun