< Geri
online psikolog logo white

Narsist kişilik bozukluğu olanlara nasıl davranılmalı?

Merhaba, yaşadığım ilişki içerisinde sürekli sorunlar boy gösteriyor. İnternette yaptığım araştırmalara göre sevgilimin narsist olduğunu düşünüyorum. Narsist kişilik bozukluğu olan kişilere nasıl davranmak gerekir? Şimdiden teşekkür ediyorum.

Anonim - 02.07.2023

Uzmanlarımızın cevapları

Deneyim : 30 Yıl   Seans : 3506+   Danışan : 5457+

Merhabalar öncelikle hoşgeldiniz çok geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz..Bir kaç soru sorarak sizin zihnimizdeki eş algısı hakkında bilgi alabilir miyim?Mesela sizin zihnimdeki ve size göre olması gereken "eş algısı" nasıl olmalı? Yaşadığınız iliskide öncelikle yaşadığınız sorunlar ne tür sorunlar? Yaşadığınız sorunlara " tanısal" yaklaşarak sorunların çözüleceğine dair zihnimizdeki çözüm önerileri neler olabilir ? İnternetten yaptığınız araştırma sonucu Farzedelim ki partnerinizin narsist kişilik bozukluğu var, ona göre davranarak yaşadığınız sorunlar çözülebilecek mi? Bu yaklaşım kendinizden ödün vererek "uyumlanmaci" yaklaşım olmaz mı? Kendinizden ödün vermek sizin için katlanilabilir bir durum mu? Uyumlanma yerine " demokratik eşitlikci ve uzlaşmacı "ilişkide bir tutum daha özel hissettirebilir olabilir mi? Kendiniz olarak davranabilir misiniz? Kendiniz yani oldugunuz gibi davranabilir misiniz ? Sorunlar kendiniz olarak davranirken mi cikiyor olabilir ? Vs.. Daha ayrıntılı bilgi ve sorunlarınız hakkında bilgi edinmek için profilimi ziyaret edebilir, seans oluşturabilirsiniz.. Tekrardan geçmiş olsun dileklerimizi ileterek sağlıklı günler dilerim.

07.07.2023

Deneyim : 2 Yıl   Seans : 114+   Danışan : 273+

Merhabalar, bir kişinin narsisist kişilik bozukluğu olup olmadığını anlamak için bir uzmana danışmanız önemlidir. İlişkinizde partnerinize karşı duygularınız size farklı bilgiler veriyor da olabilir. Narsisist kişilik bozukluğu olan insanlar partnerlerinde suçluluk ve şüphe uyandırmak konusunda uzmandırlar. Bu şekilde onların bağlılığını en az eforla kendilerinde tutarlar. Zamanla partnerlerinin arkadaşlarına ve ailesine gitgide iyi gözükseler de ilişkide tam tersi bir hal alabilir. Narsisistler gaslighting dediğimiz kişinin bildiğine emin olduklar şeylerden şüphe uyandırmalarına ardından da partnerlerinin hep yanlış yaptığına dair suçlamalarda bulunabilir ve özgüvenlerinin zaman içinde kırabilirler. Narsisistler genelde anksiyeteli veya bağımlı kişilik özellik gösteren insanları partnerleri olarak seçerler. Narsisist kişilik bozukluğu olduğuna eminseniz enerjinizi kendinize yönlendirmeniz, kesin kararlar vermeniz ve bu kararları uygularken suçluluk hissetmemeniz gerekebilir. Bağımsızlık ve güçlü bir karakter narsisistlere karşı en güçlü silahtır.

09.07.2023

Deneyim : 6 Yıl   Seans : 635+   Danışan : 3003+

Merhaba, narsist kişilik bozukluğu tanısı terapistle değerlendirilmeli ve bu yapıda bir insanla neden birliktesiniz bunu çalışabiliriz dilerseniz benimle randevu oluşturabilirsiniz.

27.08.2023

Kullanıcı Yorumları

Henüz kullanıcılar tarafından yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun