< Geri
online psikolog logo white

Kıskançlık mı takıntı mı ?

Merhaba. Ben 2 Ay önce nişanlandım fakat çevremde yaşanan aldatma olayları yüzünden çok etkilendim ve daha önce yaşamadığım kıskançlık duygularını yaşamaya başladım nişanlımın başka bir kadınla konuşması hatta bakması düşüncesi bile beni rahatsız ediyor. Ona hiç belli etmemeye çalışıyorum ama sürekli sanki bana bir yanlış yapacakmış düşüncesi var içimde bu yüzden mutlu olamıyorum. Onun her dediğini yapıyorum çünkü sanki tartışınca benden sıkılacak başkasına yönelecek bakacak düşüncesi oluşuyor içimde istemediğim bir diziyi bile izlemesinden rahatsız oluyorum. Aşırı derecede güvensizlik başladı ve bunları düşünmekten kendi hayatıma odaklanamıyorum sadece onu düşünüyorum kendi çevremle ilgilenmek istemiyorum her şeyimi ona göre ayarlıyorum ve bu durumun içinden çıkamıyorum ne yapmam gerekiyor?

Anonim - 05.03.2024

Uzmanlarımızın cevapları

Eda Gül Ülgüt
Eda Gül Ülgüt
KLINIK PSIKOLOG

Merhaba, kıskançlık belli bir doza kadar normal kabul edilebilir ancak artması durumunda hayatımızın işlevselliğini bozabilmektedir. Böyle bir durumda psikolojik destek ile bu duruma neden olan faktörler derinlemesine konuşulur, başa çıkma yolları belirlenir ve bu sayede bu davranışlarınızı anlamlandırarak farkındalığınızı arttırabilirsiniz. Sevgiler.

05.03.2024

Merhaba, ilişkininizde yaşadığınız sorunların kıskançlık ya da takıntı farkının ayrımını yapabilmek aynı zamanda detaylı süreci kontrol edebilmek seans süreci içerisinde mümkündür dilerseniz benimle seans oluşturabilirsiniz size yardımcı olmak isterim iyi günler dilerim.

07.03.2024

Merhabalar ben psikolog ve psikoterapist Hidayet Çalışkan öncelikle hoşgeldiniz çok geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz size. Yaşadığınız duygular oldukça sık rastlanan ve doğal ve anlaşılabilir bir durum olarak görülebilir. Öncelikle kendinize olan güveninizi arttırmak için ruhsal/içsel bir çalışma yapmanız faydalı olabilir. İşte size yardımcı olabilecek bazı soru ve öneri adımları umarım size yardımcı olabilir; Duygularınızı kabul edebilir misiniz? Kıskançlık duygularınızı inkar etmek yerine kabul edebilir ve nedenlerini anlamaya çalışabilirsiniz İletişim kurma becerinizi geliştirmeye çalışabilir misiniz? Nişanlınızla açık ve dürüst bir iletişim kurabilir, Endişelerinizi ve duygularınızı onunla paylaşarak birlikte sevgi temelli çözüm bulmaya çalışabilirsiniz Son zamanlarda kendinize daha az zaman harcadığınız hatırlayabilir ve Kendinize odaklanmayı deneyebilir misiniz?: Kendinize olan güveninizi arttırmak için kendi değerinizi hatırlayabilir ve kendinize olan sevginizi arttırmak için çaba harcayabilirsiniz. Kişisel gelişiminize odaklanabilirmisiniz?: Kendi hayatınıza odaklanmak için hobiler edinwbilir, yeni şeyler öğrenebilir ve kendinizi geliştirmek için çaba gösterebilirsiniz. Profesyonel destek alabilir misiniz?: Eğer duygularınızla başa çıkmakta zorlanıyorsanız, kıskançlık duygunuzun psiko- sosyal ve dinamik nedenselligini anlamak için bir terapistten psiko-destek alabilirsiniz. Nişanlınızla güven inşa etme üzerine çalışabilir misiniz?: Nişanlınıza olan güveni inşa etmek için onunla zaman geçirebilir, ilişkinizi güçlendirecek aktiviteler gerçekleştirebilirsiniz. Unutmayın ki ilişkilerde güven ve iletişim çok önemlidir. Kendinize olan güveniniz arttıkça, ilişkinizdeki kıskançlık duygularının da zayıfladığını görebilmeniz mümkündür.. Ayrıca profil sayfamdan uzmanlık alanlarımı inceleyebilir ve seans oluşturabilirseniz psikolojik destek ve psikolojik danışmanlık anlamında ayrıntılı olarak görüşebilme imkanımız oluşabilir. BEKLERİM... Sağlıklı ve mutlu günler dilerim sizlere...

07.03.2024