< Geri
online psikolog logo white

Kendimi yanliz hissediyorum sanki hiç kimse beni anlamıyor

Kendimi çok yalnız hissediyorum çoğu şeyi içimde yaşıyorum anlatmıyorum insanlara çok çabuk güveniyorum aşırı kıskanç alıngan bir insanim. Ailemin başkasına ilgi sevgi gösterdiği zaman ister istemez kıskanıyorum ve kendimi çok yalnız hissediyorum. Biriyle konuşurken acaba bıktırıyor muyum diye düşünüyorum, ne yapabilirim?

Anonim - 05.10.2023

Uzmanlarımızın cevapları

Deneyim : 30 Yıl   Seans : 3506+   Danışan : 5457+

Merhabalar ben psikolog ve psikoterapist Hidayet Çalışkan öncelikle hoşgeldiniz çok geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz size. Bu zihinsel ve duygusal zorluklarla başa çıkmakta çok zorlanıyor olabilirsiniz sizi anlıyorum. iste sizin için birkaç öneri umarım işinize yarar; Psikolojik iç görü ve Öz bakım becerilerinizi geliştirebilir misiniz? Öncelikle kendi duygusal durumunuzu ve düşüncelerinizi anlamaya çalışın. Kendinizi neden bu kadar yalnız hissettiğinizi, niçin bu kadar çabuk kıskandığınızı ve başkalarıyla iletişim kururken yaşadığınız endişeleri anlamaya çalışın. _Duygusal olarak gelgit durumları izi dengede tutmak için çaba gösterebilir misiniz? Duygusal dengeyi geliştirmek için meditasyon, yoga veya derin nefes alma gibi rahatlama tekniklerini deneyebilirsiniz. Bu teknikler, duygusal tepkilerinizi daha iyi kontrol etmenize yardımcı olabilir. _Suçluluk ve vicdan duygularıyla bahsedebilmek için çaba gösterebilir misiniz? Kendine güveninizi artırmak için kendinizi olumlu bir şekilde değerlendirmek için çözüm odaklı kendinize yeteneklerinizi ve başarılarınızı hatırlatabilir. Kendinizi daha fazla sevmeye ve değer vermeye çalışabilirsiniz. Çözüm odaklı olarak mutlu olduğunuz günlerde neler yapabildiğinize odaklanabilirsiniz. Aile çevresi ve arkadaş çevrenizden duygusal destek olmak için yardım isteyebilirsiniz. Kendinizi yalnız hissettiğinizde, bir arkadaşınızla veya aile üyenizle konuşmayı deneyebilirsiniz. Duygusal destek bulmak, duygusal yalnızlığı azaltabilir bir etkiye sahiptir. _Online psikolog görüşmesi yapabilirsiniz. Ayrıca bir terapist veya psikologdan online olarak profesyonel destek almayı da düşünebilirsiniz. İletişim becerilerinizi odaklanabilir ve neler yapabileceğimizi düşünebilir planlayabilir hatta uygulayabilirsiniz. İletişim becerilerinizi geliştirmek, ilişkilerinizi güçlendirmenize yardımcı olabilir. Başkalarıyla daha açık ve sağlıklı bir iletişim kurmayı öğrenmek, insanlarla daha iyi ilişkiler kurmanıza yardımcı olabilir. _Negatif düşünce ve duygular yerine kendinize zaman ayırabilir ve kendinizi şımartabilir. Hobilerinizle ilgilenebilir ve onları geliştirebilir, yeni ilgi alanları keşfedebilir ve fiziksel sağlığınıza dikkat edebilirsiniz. Kendinizi iyi hissetmek için kendinize özen göstermek önemlidir. _Kendinize karşı Sabırla kendinizi onarabilirsiniz. Kendinize yönelik aşırı eleştirel olmaktan kaçınabilirsiniz. Herkes duygusal zorluklar yaşar ve bu normaldir. Kendinizi kabul etmeyi ve kendinize karşı daha anlayışlı olmayı öğrenmek daha önemlidir. Bu adımlar, duygusal yalnızlığı azaltmanıza ve daha sağlıklı ilişkiler kurmanıza yardımcı olabilir. Ancak, bu tür duygusal sorunlarınızın daha derin bir nedeni veya nedenleri olabileceğini unutmayınız lütfen, bu nedenle bir uzmana başvurmak da önemlidir. Ayrıca profil sayfamdan uzmanlık alanlarımı inceleyebilir ve seans oluşturabilirseniz psikolojik rehberlik ve psikolojik destek anlamında görüşebilme imkanımız oluşabilir. Sağlıklı ve mutlu günler dilerim sizlere.

08.10.2023

Deneyim : 4 Yıl   Seans : 236+   Danışan : 1232+

Merhabalar. Ben Klinik Psikolog Selen Melay Yanıkan. Othello sendromu (patalojik kıskançlık) bireyin hayatındaki insanlara karşı kontrol edilemez kıskançlık duymasıdır. Bu kıskançlık aile bireylerine karşı da görülebilir ve bireyin hayatını her anlamda olumsuz etkiler. Kişinin hayatındaki kişileri kaybetmeme kıskançlığı öz güvende eksikliğin ve benlik algısındaki düşüklüğün işaretidir. Bu da beraberinde değersizlik ve çaresizlik duygularını getirir. Bu bilgiler ışığında sorunuzdan yola çıkarak ailenize karşı patalojik bir kıskançlığınızın olduğunu ön görüyorum. Buna bağlı olarak da kendinizi yalnız hissediyor ve anlaşılmadığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Othello sendromu olan kişi bir uzman tarafından tedavi edilmezse günlük yaşam dengesini kuramaz ve zorluk yaşar. Bireyin rahatsızlığını kabul etmesi ve tedavi sürecine hazırlıklı olması bu aşamada önem taşımaktadır. Bilişsel ve Davranışçı Terapi' nin Othello Sendromu tedavisi üzerinde önemli etkisi bir çok klinik çalışmalarda yer almaktadır. Bu bilgi dahilinde neler yapabilirim sorunuza gelecek olursak bir uzman tarafından destek almanız gerekir. Çünkü uzman desteği olmadan bu sorunu çözüme ulaştırmak mümkün değildir. Sorun veya şikayetinizi detaylandırarak daha ayrıntılı bilgi ve tedavi için benimle iletişime geçebilirsiniz.

08.10.2023

Deneyim : 6 Yıl   Seans : 635+   Danışan : 3003+

Merhaba,yaşadığınız bu süreçler çocukluk çağı travmalarından kaynaklanabilir emdr terapisiyle müdahalede verimli sonuçlar alabilirsiniz benimle seans oluşturursanız size yardımcı olmak isterim iyi günler diliyorum.

09.10.2023

Kullanıcı Yorumları

Henüz kullanıcılar tarafından yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun