< Geri
online psikolog logo white

Kendimi yalnız hissediyorum

Kendimi boşlukta ve yalnız hissediyorum, etrafım kalabalık fakat ben yine de yalnızım.

Anonim - 19.10.2023

Uzmanlarımızın cevapları

Merhaba,yalnızlık ve boşlukta hissetme travmatik deneyimler sonucu ortaya çıkabilir dilerseniz size emdr terapisiyle yardımcı olmak isterim.

21.10.2023

Merhabalar ben psikolog ve psikoterapist Hidayet Çalışkan öncelikle hoşgeldiniz çok geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz size.İnsan topluluklar içinden sıyrılıp yalnız kalmak isteyebileceği gibi, bazen de toplum içinde dahi kendisini yalnız hissedebilir. Uzun süreli Yalnızlık hissi, sıkıntı yaratan bir duruma donusebilir ve bireyin ruh halini olumsuz etkiler. Kişinin ailesi, arkadaşları, işi olsa da kendini yalnız hissedebilir. Yalnızlık hissi, bazen yalnız kalmak istemekten kaynaklanırken, bazen de kişinin psiko-sosyal olarak anlaşılmadığını düşünmesi, dışlanma durumları, psikolojik olarak kaygı bozukluğu, sosyal olarak utangaçlık gibi problemlerden kaynaklanabilir. Yalnızlık hissiyle başa çıkmak için birçok yöntem bulunmaktadır. Bunlar arasında düzenli uyku, rahatlatıcı aktiviteler yapmak, stresi azaltmak için yoga veya nefes egzersizleri yapmak, kendinize uygun bir psikolog veya psikiyatrist ile görüşmek, ilgi alanınıza uygun bir alanda hobi geliştirmek veya kursa katılmak, çeşitli yardım kuruluşlarında gönüllü çalışmalar yapmak, yeni insanlarla tanışabileceğiniz ortamlara girmek, hobilerinize, yeteneklerinize ve becerilerinize yenilerini eklemek yer alabilir. Ayrıca, yalnızlığı çözümleyen ve bu temalı kitaplar okuyarak da kendinizi geliştirebilirsiniz. Yalnızlık hissi, tedavi edilebilir ve terapi ile giderilebilir bir durumdur ve kendinize ve sağlığınıza önem vererek bu sorundan çaba göstererek kurtulabilirsiniz. Ayrıca profil sayfamdan uzmanlık alanlarımı inceleyebilir ve seans oluşturabilirseniz bu konuları psikolojik destek anlamında ayrıntılı görüşme imkanımız oluşabilir. Sağlıklı ve mutlu günler dilerim size.

22.10.2023

Merhabalar ben Klinik Psikolog Selen Melay Yanıkan. Kendi tercihimizle yalnız kalmak istediğimiz dönemler olabilir. Fakat bazen kişinin kendisinin anlaşılmadığını düşünmesi, yaşadığı kaygı gibi bazı sorunlardan kaynaklı kendini yalnız hissettiği dönemler de olabilir. Psikoterapi ile yaşadığınız yalnızlık hissinin altında yatan temel sorunu/sorunları bulup çözüme ulaştırmak mümkündür. Benimle iletişime geçerek birlikte yürüteceğimiz süreç ile sorununuzu çözüme ulaştırabiliriz.

27.10.2023