< Geri
online psikolog logo white

Kendimi garip hissediyorum, Depresyonda mıyım?

Merhaba. Ben 14 yaşında bir kız çocuğuyum. 2022 yılının kasım ayından beri depresyon tanısıyla izleniyorum. Bu süreçte birçok ilaç kullandım ve kendime zarar verme eğilimimden dolayı bir defa hastane yatışım oldu. Şimdi hâlâ depresyon tedavisi görüyorum ancak son zamanlarda asıl sorunumun depresyon olmadığını düşünmeye başladım. En büyük sorunum gün içinde ruh halimi etkileyebilecek hiçbir olay olmamasına karşın ruh halimde sürekli dalgalanmalar olması. Aşırı mutlu olma gibi bir durumum yok. Biraz daha basitleştirmem gerekirse tek bir gün içerisinde normal düzeyde olan ruh halimin birkaç saat sonrasında çok düşük düzeylere düşmesi beni yoruyor. Yakın zamanda sabahları normal, akşamları depresif ruh halinde olduğum iki haftalık bir dönem oldu. Bu dönemde sabahları hiçbir depresyon belirtisi göstermezken, hatta aksine sokakta gördüğüm her insana selam verecek kadar mutluyken akşam saatlerinde fazlasıyla üzgün ve öfkeli oluyordum. Aynı zamanda kendimi nasıl öldürebileceğimi düşünüyordum saatler boyunca. Ertesi gün olduğunda ise normal yaşantıma devam ediyordum. Aynı bu şekilde bir döngüye girmiştim. Sabah ve akşam saatlerinde dönüştüğüm kişilerin birbiriyle ne kadar farkı olduğunu belirlemek için düzenli olarak burns depresyon ölçeğini kullandım. Akşam çözdüğümde puanım 90'lara ulaşırken sabah saatlerinde puanım yalnızca 4'tü. Şimdiyse kendimi tam olarak nasıl hissettiğimi bilmiyorum. Öyle garip hissediyorum ki hislerimi tanımlayamıyorum. Sorunumun ne olduğunu çok araştırdım ancak belirtilerimle uyuşan hiçbir bozukluk bulamadım. Ruh halimde hâlâ dalgalanmalar oluyor ama artık sabah ve akşam şeklinde ayrılmıyor. Duygularım artık tamamen birbirine karıştı ve bu durum hayatımı ciddi bir biçimde etkiliyor. Son olarak bir bilgi vermek istiyorum. Bundan birkaç ay önce özel bir psikiyatri kliniğine ailemle gittiğimde doktor, bipolar bozukluk başlangıcı olabileceğini söylemişti. Bu doğru olabilir mi? Sorunum tam olarak ne olabilir?

Anonim - 02.08.2023

Uzmanlarımızın cevapları

Merhabalar ben psikolog ve Psikoterapist Hidayet Çalışkan öncelikle hoşgeldiniz çok geçmiş olsun dileklerimizi sunuyor ve endişelerinizi anlıyorum ve zor bir süreçten geçtiğinizi görebiliyorum. Psikiyatristin söylediği gibi, belirtilerinizin bipolar bozukluk başlangıcı olabileceği olasılığı vardır, ancak kesin bir teşhis için uzman bir doktordan yardım almak önemlidir.Dalgalanmalar yaşadığınız ve duygularınızın birbirine karıştığı belirtisi, karmaşık bir tablo oluşturabilir. Bu nedenle, mevcut durumunuzu iyi değerlendirebilecek bir psikiyatrist veya psikoterapi destekli tedavili sunan psikoterapistle görüşmenizi şiddetle öneririm. Sizinle detaylı bir değerlendirme yaparak doğru teşhisi koyabilir ve uygun tedavi planını oluşturabilirler. Ancak, kesin bir teşhis için uzman bir psikiyatrist tarafından değerlendirilmeniz önemlidir. Doğru teşhis ve tedavi için uzmanın belirtilerinizi detaylı bir şekilde anlaması gerekecektir. Bu nedenle, doktorunuzla tekrar görüşerek yaşadığınız duygusal dalgalanmaları ve diğer belirtileri detaylı olarak paylaşmanız önemlidir.Ruh halinizdeki dalgalanmaların nedenlerini ve uygun tedavi seçeneklerini doktorunuzla birlikte tartışarak, hayatınızı olumlu yönde etkileyecek bir tedavi planı oluşturabilirsiniz. Tedavinizin düzenli olarak takip edilmesi, duygusal iyilik halinizi desteklemeye yardımcı olacaktır. Unutmayın, profesyonel yardım almak ve açık bir iletişim sürdürmek, sağlığınızı korumanız açısından önemlidir. Psikiyatristinize yaşadığınız tüm belirtileri ve deneyimlediğiniz dönemleri açıkça anlatmak, doğru teşhis ve tedavi için önemlidir. Unutmayın, profesyonel yardım almak ve düzenli olarak takip edilmek depresyon veya diğer ruhsal sağlık sorunlarıyla başa çıkmada önemli bir adımdır.tekrar gecmisolsun dileklerimizle Sağlıklı ve mutlu günler diliyorum.

05.08.2023

Online Psikolog

konu ile ilgili profesyonel destek almak için onlinepsikolog.com uzmanlarından destek alabilirsiniz.

19.08.2023

Merhaba, Net bir tanıya gidebilmek için seans görüşmesine katılmanızı öneriyorum bipolar bozukluk tanısından şüpheleniyorsanız benden randevu alabilirsiniz gerekli testleri uygulayarak yol katedeceğimize inanıyorum

27.08.2023