< Geri
online psikolog logo white

Kendimi çaresiz hissediyorum ne yapmalıyım?

Birçok sıkıntıdan geçmiş bir tanıdığım var insanlara güveni yok hiç arkadaşıda yok ve istemiyor menfaat için arkadaş olduklarını sanıyor ve odasından hiç çıkmıyor çalışmak da istemiyor . Bazen dertleşirken nasihat ediyoruz ve duymak istemiyorum nasihat etmeyin diyor sürekli kendisi 27 yaşında ona nasıl yaklaşmalıyız ailecek.. teşekkürler.

Anonim - 05.01.2024

Uzmanlarımızın cevapları

Deneyim : 30 Yıl   Seans : 3506+   Danışan : 5457+

Merhabalar hoş geldiniz, arkadaşınız -tanidiginizin- yaşadığı sorunları tarafınızdan okuduğum için çok üzgün olduğumu bilmenizi isterim ? 27 yaşındaki bir bireyin yaşadığı sorunlar, çocukluk, ergenlik ve ilk gençlik yılları yaşanan psikolojik ve sosyal sorunlara bağlı olarak gelişen ve genellikle "çeyrek asır krizi" olarak adlandırılan dönemsel bir geçiş sorunları ile ilişkilendirilebilir. Bu geçiş döneminde genellikle görülebilecek belirsizlik, motivasyon eksikliği, güven sorunları ve sosyal ilişkilerde zorluklar oluşabilir. Bu tanıdığınıza yaklaşırken anlayışlı ve empatik olmak, güven sorunlarını aşmaya yardımcı olmak, motivasyon eksikliğini gidermeye destek olmak ve sosyal ilişkilerini güçlendirmesine yardımcı olmak çok önemlidir. Profesyonel bir danışman veya psikologdan destek alması daha çok faydalı olabilir. Bir psiko sosyal destek birimi olarak ailecek ona destek olmak, anlayışlı ve sabırlı olmak, duygularını ifade etmesi için güvenli bir ortam sağlamak da destek açısından önemlidir. Ayrıca, ilişkide güven sorunları ve motivasyon eksikliği konularında uzman kişilerden destek almak ve sunulacak destekle beraber, sorunu yaşayan bireyin çabasına bağlı olarak faydalı olacaktır. Dilerseniz ve eğer vaktiniz oluşursa benim profil alanımı inceleyebilir ve seans oluşturabilirseniz psikolojik rehberlik ve psikolojik danışmanlık anlamında ayrıntılı olarak görüşebilme imkanımız oluşabilir. Tekrardan geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum sizlere. Beklerim efendim. Sağlıklı mutlu ve huzurlu günler diliyorum sizlere.

13.01.2024

Eda Gül Ülgüt
Eda Gül Ülgüt
KLINIK PSIKOLOG
Deneyim : 2 Yıl   Seans : 123+   Danışan : 212+

Merhaba, arkadaşınızın yaşadığı durumun karşısında çaresiz hissedebilirsiniz ve yapabilecekleriniz sınırlı olabilir. Bu nedenle psikolojik destek alması ona daha fazla yarar sağlayabilir. Destek olmak ile tedavi olmak birbirinden farklı şeylerdir. Arkadaşınızı psikolojik destek almak için yönlendirebilirsiniz. Bu konu üzerinde konuşabilirsiniz ve ona yardımcı olmak açısından randevu seçenekleri sunabilirsiniz, bu konuda yanında olduğunuzu gösterebilirsiniz. Hayat bazen çıkmazlara sürükleyebilir kişiyi ve bir uzman yardımıyla bu çıkmazlar çözülebilir , kişi kendini daha iyi hissedebilir. Sizin bir arkadaş olarak yapabileceğiniz ona destek olduğunuzu, yanında olduğunuzu göstermek, birlikte aktiviteler yapmak(örneğin yürüyüş teklifinde bulunabilirsiniz, yapması gereken işlerde yardımcı olabilirsiniz) olabilir. Arkadaşınızın nasihat etmeyin demesine karşılık ‘senin için ne yapabilirim?’ Ya da ‘ne yaparsam daha iyi hissedersin’ gibi sorular sorarakta neye ihtiyacı olduğunu öğrenmeye çalışabilirsiniz. İyi günler dilerim.

15.01.2024

Deneyim : 6 Yıl   Seans : 635+   Danışan : 3003+

Merhaba ,arkadaşınıza gösterdiğiniz hassasiyet önemli ve değerli fakat arkadaşınız güven sorunları yaşıyor ise geçmişe yönelik travma terapisi alması gerekir sizin desteğiniz yeterli olmayacaktır dilerseniz size yardımcı olmak isterim iyi günler dilerim.

23.01.2024

Rana İrem Güler
Rana İrem Güler
KLINIK PSIKOLOG
Deneyim : 6 Yıl   Seans : 25+   Danışan : 45+

Merhaba, kişinin ihtiyacını kişiyi tanımadan bilebilmem mümkün değil. Anlayış, empati ve aktif dinleme yardımcı olacaktır ancak uzman bir terapist ile görüşmesini daha çok tavsiye ederim.Bir terapistin nasihat vermek veya eleştirmek değil de dinleyip anlamak görevi vardır. Belki terapi sürecine başlamasında bu bilgi yardımcı olabilir. Güzel günler dilerim

30.01.2024

Kullanıcı Yorumları

Henüz kullanıcılar tarafından yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
Sadece üye olanlar yorum yapabilir! Üye Ol ya da Giriş Yap