< Geri
online psikolog logo white

İlk ilişkimden beri erken boşalma yaşıyorum. Ne yapabilirim?

29 yaşındayım. Eşim ile 3 yıldır evliyiz. Ancak ilk ilişkimden beri erken boşalma yaşıyorum. Ne denediysem olmadı ne yapabilirim

Anonim - 09.07.2023

Uzmanlarımızın cevapları

Deneyim : 30 Yıl   Seans : 3506+   Danışan : 5457+

Merhabalar öncelikle hoşgeldiniz çok geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz. Erken boşalma sorunu çok sık görülen ve hem erkek hem de kadın için cinsel tatmini için ciddi şekilde azaltan bir cinsel fonksiyon problemi. 40 yaşın altında en sık görülen cinsel sorunların başında erken boşalma geliyor. Erken boşalma hem cinsel birliktelik süresini kısaltıyor hem de cinsellik sırasında yapılan davranışların ve uyarıların kalitesini düşürüyor. Sertleşme sorununu da tetikliyor, partnerin cinsellikten zevk almasını ve orgazm olmasını zorlaştırıyor. Özetle, erken boşalma sorunu erkeklerde depresyon gibi psikolojik sorunlara, kadınlarda da isteksizlik ve orgazm problemlerine yol açıyor. Özellikle genç erkeklerde ilk cinsel ilişkilerde tecrübe eksikliği, performansla ilgili endişeleri ve gerginlikleri erken boşalma sebebi olabiliyor. Bu tecrübeler arttıkça çoğunlukla erkek boşalmasını kontrol etmeyi öğrenebiliyor. Ancak bazı zamanlarda, bu refleks kontrol edilemiyor. Erkek boşalmayı geciktirmeyi istese de, bunu başaramıyor. Erken Boşalma Nedenleri denildiğinde sonradan gelişen şekilde en önemli tetikleyici sertleşme problemi. Aslında sertleşme sorunu erken boşalmayı, erken boşalma da sertleşme sorununu tetikliyor. Yani bu iki sorun birbiri için risk faktörü. Sertleşme sorunu yaşayan bir erkeğin hem organik hem de psikolojik açıdan boşalması etkileniyor. Boşalma kontrolü zorlaşırken, bir yandan da sertleşmeyi kaybetmeden cinselliği tamamlamak adına sertleşmeden boşalma alışkanlık haline gelebiliyor. Erken boşalma da sertleşme kalitesini düşürüyor. Sonuçta özellikle uzun süreli, tedavi edilmeyen sorunlarda bu iki cinsel sıkıntı birbirini tetikliyor. Ayrıca diğer organik sebepleri de unutmamak gerekiyor: idrar yolu enfeksiyonları ya da prostat gibi ürolojik sorunlar, tiroit problemi gibi hormonsal problemlerde ve bazı sinir sistemi kaynaklı sıkıntılar gibi. Araştırmalara göre genetik etkenler de erken boşalma sorununa zemin hazırlayabiliyor. Ayrıntılı bilgi ve randevu için onlinepsikolog.com üzerinden profil sayfama girip randevu oluşturabilir seanslarda ayrıntıları konuşabiliriz. Sağlıklı günler dilerim sizlere..

15.07.2023

Deneyim : 4 Yıl   Seans : 236+   Danışan : 1232+

Merhabalar. Ben Klinik Psikolog Selen Melay Yanıkan. Öncelikle bir ürologa gitmenizi öneririm. Eğer ki fizyolojik bir sorun yoksa ki büyük ihtimal olmuyor, cinsel terapiye başlanmalı. Ne kadar tedaviye erken başlarsanız çözüm o kadar kolaylaşır. Cinsel terapi kapsamında ilk adım olarak şikayetiniz detaylandırılmalıdır. Bu detaylar kapsamında tedavi öncelikle psiko-eğitimle başlar. Psiko-eğitim erken boşalmayla ilgili süreniz ve seyrek cinsel ilişki kurmak erken boşalmaya yol açacağı gibi bilgilerden oluşur. Erken boşalma terapisinde psiko-eğitimi tamamlandıktan sonra çift yada bireysel olarak (tercihe göre) boşalma kontrolünü sağlayabileceği teknikler anlatılarak ev egzersizi olarak uygulanması ön görülür. Gerekirse cinsel terapi kapsamında çifti terapiye alarak cinsel yaşamını zenginleştirecek ve cinsel konularda iletişimini arttıracak psiko-eğitim ve ev egzersizleri dahil edilir. Erken boşalma sertleşme sorunu beraberinde kadın orgazm sorununu getirir. Şikayetinizi çözüme ulaştırmak için dilerseniz benimle iletişime geçebilirsiniz.

16.07.2023

Deneyim : 6 Yıl   Seans : 635+   Danışan : 3003+

Merhaba cinsel terapi uzmanlık alanım size yardımcı olmak isterim benimle randevu oluşturabilirsiniz.

27.08.2023

Kullanıcı Yorumları

Henüz kullanıcılar tarafından yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun