İletişim: [email protected]
Bizi takip edin:
< Geri

Herşeyi erteliyorum, bu psikolojik sorun mu?

İşimde ve mesleki kariyerimdeki öğrenme süreçlerini hep erteliyorum. Bu bir psikolojik sorun mudur yoksa mesleğimi sevmediğimin göstergesi mi? Yada mesleğime anlam veremediğimden kaynaklı mı?

Anonim - 26.08.2023

Uzmanlarımızın cevapları

Deneyim : 6 Yıl   Seans : 132+   Danışan : 154+

Merhaba, erteleme davranışının altında bazen psikolojik bir kaygı olabiliyor ve mükemmeliyetçilik şemasıda buna eşlik edebiliyor. Fakat sadece mesleğinizle ilgili bu kaygıyı yaşıyorsanız burda başka bir dinamik etkili olmuş olabilir bunu belirlemek ve düzeltmek isterseniz benimle terapi oluşturabilirsiniz.

27.08.2023

Gizem Akcan
Gizem Akcan
DR. ÖĞR. ÜYESI KLINIK PSIKOLOG
Deneyim : 12 Yıl   Seans : 371+   Danışan : 814+

Merhaba,ben Dr. Klinik Psk. Gizem Akcan. Bunun mesleğinizi sevip sevmemenizin yanı sıra başarısız, yetersiz olmaktan korkmanızla da ilişkisi olabilir. Genellikle beklenti anksiyetesi de diye adlandırabiliriz. Benden randevu alarak hangi kişilik özelliklerinizi aktif olarak kullanabileceğiniz bir mesleğin size daha uygun olduğunu ve şu an bu konuda mevcut işinizden nasıl daha fazla doyum sağlayabileceğinizi de birlikte ele alalım. Sevgiler

28.08.2023

Deneyim : 1 Yıl   Seans : 28+   Danışan : 49+

Merhaba. Erteleme problemlerinizin birçok nedeni olabilmektedir. Meslek hayatınız ile ilgili hissettiğiniz kaygıdan ve bu kaygıyı işlerinizi erteleyerek geçiştirmeye çalışmanızdan kaynaklıyor olabilir. Öte yandan çalışma ve öğrenme ile ilgili mükemmel beklentileriniz var ise "bugün tam çalışma öğrenme günü olmaz. Yarın tam şekilde başlayayım vb. " düşünceler ile erteliyor olabilirsiniz. Bir başka açıdan bir süredir devam eden isteksizlik, hareketsizlik keyif ve haz almama gibi psikolojik faktörler de neden olabilir. Nitekim sizin de sorunuzda belirttiğiniz şekilde mesleğiniz ve mesleğine ilginiz, motivasyonunuz, tutumlarınız ile ilgili nedenler de olabilir. Görüldüğü gibi bir çok neden olabilir. Şu ana kadar anlattığım nedenler dışında başka nedenler de olabilir. Şunu söyleyebilirim ki nedenleri farketmeksizin erteledikçe huzursuzluğunuz artış gösterebilmektedir. Bir uzman ile birlikte nedenlerin tespiti hakkında çalışmanızı öneriyorum. Benimle birlikte bu konuyu çalışmak için profilimden ister "şimdi konuş" butonundan hemen bağlanabilir, ister uygun tarih ve saat seçmek üzere "randevu al" butonunu kullanabilirsiniz. Kendinize iyi bakın ✨

30.08.2023

Eda Gül Ülgüt
Eda Gül Ülgüt
KLİNİK PSİKOLOG
Deneyim : 2 Yıl   Seans : 98+   Danışan : 102+

Merhabalar, bahsettiğiniz durumun bir çok farklı sebebi olabilir. Terapi seanslarında konuşmak istediğiniz konular detaylı konuşularak nedenleri bulunabilir ve çözüme kavuşturulabilir. Sevgiler.

30.08.2023

Deneyim : 30 Yıl   Seans : 513+   Danışan : 1027+

Merhabalar ben psikolog ve psikoterapist Hidayet Çalışkan öncelikle hoşgeldiniz çok geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz. Öğrenme süreçlerini ertelemek, birçok farklı nedenle ilişkilendirilebilir ve bu durum psikolojik sorunlar, iş tatminsizliği veya motivasyon eksikliği gibi çeşitli faktörlere bağlı olabilir. Bu durumu anlamak için şunları önerileri dikkate alabilirsiniz: _Acaba motivasyonunuz mu düşük? Mesleğinizi veya işinizi sevmiyorsanız, yeni şeyler öğrenmeye olan motivasyonunuz düşebilir. _isinizden yeterli tatmini alamıyor olabilir misiniz? İşinizden tatmin olmuyorsanız, öğrenme süreçlerini ertelemek daha yaygın olabilir. Bu durum, iş değişikliği veya yeni bir kariyer arayışını düşünmeniz gerekebilir. _Ogremeyi öğrenme aliskanliklarinizda sorun olabilir mi? Öğrenme süreçlerini ertelemek, zaman yönetimi sorunları veya prokrastinasyon (ertelemeye eğilim) ile ilişkili olabilir. _Psikolojik ve duygusal sorunlar yaşamaya çık birimisiniz? Psikolojik sorunlar da öğrenme süreçlerini etkileyebilir. Bu nedenle, bu konuda bir uzmana danışmanız faydalı olabilir. Bu konuda daha fazla anlayış kazanmak için kendi duygusal ve zihinsel durumunuzu değerlendirmek ve belki de bir psikologdan yardım almak önemli olabilir. Mesleğinizin size uygunluğunu ve tatmin edici olup olmadığını değerlendirmek de cok önemlidir. Ayrıca profil sayfamdan uzmanlık alanlarimi inceleyebilir ve seans olusturabilirseniz ayrintili görüşme imkanımız oluşabilir. Sağlıklı günler dilerim.

03.09.2023

Emre Uzun
Emre Uzun
PSİKOLOG
Deneyim : 7 Yıl   Seans : 23+   Danışan : 45+

Verdiğiniz bilgilerle bu durumu tanımlayabilmemiz mümkün görünmüyor ancak erteleme davranışının nedenlerini ve çözüm yollarını birlikte değerlendirebiliriz. Bunun için randevu alıp görüşme sürecine başvurabilirsiniz.

07.09.2023

Kullanıcı Yorumları

Henüz kullanıcılar tarafından yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
Sadece üye olanlar yorum yapabilir! Üye Ol ya da Giriş Yap