< Geri
online psikolog logo white

Hastalık hastası olduğumu düşünüyorum

Merhaba, Yaklaşık 1 yıldır psikolojim alt üst oldu. Korku endişe filan çok şey başıma hastalik geldi doktora gitsem de içim rahat etmiyor. Googlede saçma sapan semptomlar okudukça kendime kapanıyorum. Ağlamak krizleri insanlara hastalık hakkında sorular filan her dakika googleda hastalık araştırıyorum. Ama elimde değil kurtulamıyorum ölecekmişim gibi korkular geliyor akımla lütfen yardımcı olun

Anonim - 03.12.2023

Uzmanlarımızın cevapları

Deneyim : 30 Yıl   Seans : 3506+   Danışan : 5457+

Merhabalar ben psikolog ve psikoterapist Hidayet Çalışkan öncelikle hoşgeldiniz çok geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz size. Psikolojik destek almak isteyen kişiler, ruh sağlığı alanında eğitim almis ve insan psikolojisi ile ilgili danışma/tedavi yetkisi olan psikolojik desteğe ihtiyacı olan kişiler için özel olarak eğitilmiş bir sağlık uzmanına gitmenizi öneriyorum Yazdiklarinizdan hareketle, yaşadığınız ruhsal durumu kısaca anksiyete olarak yorumlayabiliriz.Aksiyete, algılanan veya yaklaşmakta olan stres ya da tehdit faktörlerine tepki olarak, hafif, orta ya da şiddetli derecede hissedilen, endişe, korku veya sıkıntı duygusudur. Psikolojik tanı ve tedavi kitabı DSM-5'e göre bir dizi yaygın psikiyatrik bozukluğun özelliği olarak sınıflandırılmaktadır. Huzursuz ve gergin hissetmeye, kalp atışının hızlanmasına ve terlemeye neden olabilir. Kaygı yani anksiyete aslında normal bir duygudur ve, ama enerji vererek ama odaklanmaya yardımcı olarak ilgili stres faktörleri ile başa çıkmanızı kolaylaştırabilir. Anksiyete, vücudun strese verdiği bir tepki olarak istemsiz şekilde kaygı, korku ve huzursuzluk gibi duyguların ani ve yoğun şekilde yaşandığı ruh sağlığı durumu olarak kabul edilir. Bir çok anksiyete, Obsesif-Kompusif Bozukluk (OKB), obsesyon adı verilen takıntılı düşünce, fikir ve dürtüler ile kompulsiyon adı verilen yineleyici davranışlar ve zihinsel eylemlerden oluşan bir ruhsal hastalık da akla gelmelidir.Ayrica başka anksiyete oluşturan hastalik türleri de bu etkileri oluşturabilmektedir.Devamlı kaygılı düşünceler, günlük hayatı ve sosyal çevreyi etkilemeye başladıysa alanında uzman biri tarafından gorulmeniz gerekebilir. Yaygın anksiyete bozukluğuna tanı koymak güç olduğu için uzman kişinin soracağı birtakım sorulara samimi ve doğru cevap vermek çok önemlidir. Ayrıca profil sayfamdan uzmanlık alanlarımı inceleyebilir ve seans oluşturabilirseniz psikolojik rehberlik ve psikolojik destek anlamında ayrıntılı olarak görüşebilme imkanımız oluşabilir. Sağlıklı ve mutlu günler dilerim size.

08.12.2023

Deneyim : 6 Yıl   Seans : 635+   Danışan : 3003+

Merhaba yaşadığınız korkuların önüne geçebilmek için özellikle ölüm korkusuyla baş edebilmek için emdr terapisi alabilirsiniz dilerseniz size yardımcı olmak isterim iyi günler dilerim.

08.12.2023

Deneyim : 2 Yıl   Seans : 114+   Danışan : 273+

Merhabalar, kaygının fazlası insana çıldırıyor gibi hissettirebilir. Bazen de susup içimize attıklarımız birikir ve kendisini ağlama krizleri ile gösteriyor olabilir. Yaşadığınız sorunlarla uzun bir süre geçirmişsiniz. Bu kim olursa olsun bir birikime yol açar. Sizin ne yaşadığınızı veya size neler olduğunu birlikte anlamak ve çözümlemek isterim.

08.12.2023

Kullanıcı Yorumları

Henüz kullanıcılar tarafından yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
Sadece üye olanlar yorum yapabilir! Üye Ol ya da Giriş Yap