< Geri
online psikolog logo white

Evlatlık olduğumu öğrendim

Ben evlatlığım! 1. Derece akrabamız olan amcama evlatlık verilmişim. Şu an 22 yaşındayım evlatlık olduğumu beni evlat edinen ailem tarafından 7 yaşında öğrendim Şu sıralar daha sık olmak nedeniyle yaklaşık 2 senedir Kontrol dışı gelişen ani duygu değişimi, Ani paniğe kapılma, Uyku problemi , Özgüven eksikliği,Öfke problemleri ve Kaygı bozukluğu gibi sıkıntılar yaşıyorum. Daha önce tıbbi destek alamadım korku endişe çekinme ve utanma en önemlisi de paylaşamama durumlarını düşünmekten. Bunun için ne yapmalıyım. Bu sorunları hayatımdan nasıl çıkarabilirim Eğer bu gönderimi okur ve yardımcı olursanız çok mutlu olurum. Saygılarımı arz ederim. Hayırlı çalışmalar dilerim sizlere. Şimdiden teşekkür ederim Emeklerinize sağlık

Anonim - 07.07.2023

Uzmanlarımızın cevapları

Merhabalar hoşgeldiniz öncelikle çok geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz. Anksiyete bozukluğu ya da diğer adıyla kaygı bozukluğu günümüzün en sık görülen, en merak edilen ve bireylerin terapiye başvurma sebeplerinin başında gelen psikolojik rahatsızlıklardan biri. Sizler için anksiyete bozukluğu nedir, anksiyete bozukluğuna sebep olan faktörler, anksiyete bozukluğunun belirtileri, anksiyete bozukluğu çeşitleri, depresyon ve anksiyete ilişkisi, anksiyete bozukluğunu tedavi etmek için kullanılan terapi yaklaşımları ve anksiyete belirtilerini önlemek için yaşam tarzınızda yapabileceğiniz değişiklikleri derlediğimiz kapsamlı yazımızda anksiyeteye dair tüm sorularınıza cevap bulabileceğinizi umuyoruz. Anksiyete bozukluğu ya da diğer adıyla kaygı bozukluğu, bireyin normalde hissettiği kaygı duygusundan çok daha fazlasını yaşama durumudur. Kaygı duygusu aslında gündelik hayatın olağan bir parçası ve her insanın kaygı duyduğu durumlar olması oldukça normal. Ancak bazı kaygılar kişiyi yoğun strese altında bırakır ve gündelik yaşamını olumsuz etkilemeye başlar. O zaman kişide Yaygın Kaygı Bozukluğu olduğundan söz edilebilir. Anksiyete (kaygı) bozukluğu, günlük hayatta kendinizi nedensiz ve engelleyemediğiniz bir şekilde sürekli sinirli, gergin, huzursuz ve sıkıntılı hissetmenize neden olur. Genel anksiyete bozukluğuna sahip insanlar, bir tehdit unsuru olması gerekmeksizin, herhangi bir konudan dolayı gün içerisinde defalarca kez kaygı duygusuyla karşı karşıya kalabilirler. Yani bu yoğun ve uzun süreli kaygı hali, ortada somut bir sebep olmasa bile kendini gösterebilir. Aşırıya kaçan ve gerçeklikten uzak kaygılı olma hali ve yoğun hissedilen kaygı duygusu kişilerin günlük aktivitelerine ve diğer insanlarla olan ilişkilerine zarar verdiğinde anksiyete bozukluğu olarak adlandırılabilir.Kaygi bozukluğunun direkt evlatlık olmakla ilişkisi olduğunu düşünmüyorum yetiştirme şartlarından kaynaklanan dolaylı ilişkisi olabilir.Ayrintili bilgi ve randevu için profilimden ve onlinepsikolog.com üzerinden randevu oluşturabilirsiniz daha yakından inceleme fırsatı olabilir ve umarım sorununuz çözülebilir. Sağlıklı günler dilerim sizlere..

15.07.2023

Merhaba ,bu öğrendiğiniz kritik durumun bu etkileri oluşturması olağandır fakat uzun süreli ve hayat işlevinizi bozacak noktadaysa terapiyle geçebilir. Terapi utanılan konulara çok rahatlıkla girilecek bir süreçtir dilerseniz bu süreçte size yardımcı olmak isterim benimle randevu oluşturabilirsiniz.

27.08.2023