< Geri
online psikolog logo white

Eşimle cinsellik yaşayamıyoruz. Boşanmalı mıyım?

Eşimle yıllardır cinsellik yaşamıyoruz. Kimse kimseyi aldatmıyor da. İlişkide sürekli çaba gösteren benim bir çözüm arayan benim. Terapi almayı da reddediyor. Çok yoruldum. 8 yıldır evliyiz çocuğumuz yok. onu seviyor muyum yoksa alışkanlık mı bilmiyorum. Boşanmak istiyorum ama onun gibi de iyi sadık saygılı bir insan bulabilir miyim bilmiyorum. Sevip sevmediğimi nasıl anlarım? Boşanmak neden korkutuyor ?

Anonim - 13.12.2023

Uzmanlarımızın cevapları

Deneyim : 30 Yıl   Seans : 3506+   Danışan : 5457+

Merhabalar ben psikolog ve psikoterapist Hidayet Çalışkan öncelikle hoş geldiniz çok geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz sizlere. Evlilikte cinsel sorunlar, birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Eşlerin birbirine karşı duydukları aşk ve tutkunun azalması, cinsel ilişkideki beklentinin karşılanmaması, eşler arasındaki şiddetli geçimsizlik, eşlerden ikisinde ya da birinde görülen psikolojik problemler(cinsel fobi, kaygı bozukluğu, obsesif kişilik, cinsellikle ilgili yaşanılan travmalar, kazalar) , eşlerin birbirinin fiziksel olarak beğenmemesi, ilişki sırasında eşlerden biri tarafından istenmeyen, hoşlanılmayan hareketleri diğer eşin yapması, uzun yıllardır evli olan çiftlerde cinsel ilişkinin monotonlaşması, menopoz, andropoz gibi nedenler evliliklerde cinsel sorunların yaşanmasına neden olmaktadır. Cinsel ilişkiye girememe nedenleri, psikolojik nedenler (%90) ve fiziksel nedenler (%10) olarak ikiye ayrılır. Cinsel ilişkiye girememede psikolojik nedenlerin başında ise "vajinismus" sorunu gelmektedir. Boşanma gibi zor bir durum ve duygusal bir karar almak her zaman kolay değildir. İlk olarak, duygusal olarak nasıl hissettiğinizi anlamak önemlidir. Eşinizle iletişim kurarak duygularınızı paylaşabilir ve sorunlarınıza çözüm bulmaya çalışabilirsiniz. Ancak, eğer eşinizle iletişim kurmak mümkün değilse veya terapi reddediliyorsa, kendi duygusal sağlığınızı da gözetmeniz önemli diye düşünüyorum.. Sevginizi ve ilişkinizi değerlendirmek için biraz zaman ayırmak, belki de bir uzmana başvurmak size yardımcı olabilir. Boşanma kararı kişisel bir tercih olup, uzun vadeli mutluluğunuz ve sağlığınız için de önemli bir karar olabilir. Bu süreçte duygusal destek almak da faydalı olabilir. Boşanma sizin için korkutucu ise, neden korkutucu olduğu üzerinde ayrıca düşünebilmelisiniz. Ayrıca Profil sayfamdan uzmanlık alanlarımı inceleyebilir ve seans oluşturabilirseniz psikolojik rehberlik ve psikolojik destek anlamında ayrıntılı olarak görüşebilme imkanımız oluşabilir. Sağlıklı ve mutlu günler diliyorum sizlere

16.12.2023

Deneyim : 6 Yıl   Seans : 635+   Danışan : 3003+

Merhaba zihninizde oluşan çelişkili düşünceler onun kadar iyisini bulamayacağım kaygısına neden olmuş düşüncelerinizi netleştirmek adına detaylı bu süreci dinlemek gerekir çift terapisi adına zorluk oluşuyorsa bireysel bir görüşmeyle size öncelikle yardımcı olmak isterim dilerseniz benimle seans oluşturabilirsiniz iyi günler dilerim.

17.12.2023

Kullanıcı Yorumları

Henüz kullanıcılar tarafından yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun