< Geri
online psikolog logo white

Eşimin sanal seks bağımlılığı

Merhaba. Eşimle ilgili bitmek bilmeyen sorunlarım var ve nasıl çözeceğimi bilemiyorum. 12 yıllık evliyim ve son iki yıldır eşim beni sanal seks yaparak aldatıyor. İnternetten tanıştığı insanlara para gönderiyor ve karşılığında görüntülü görüşme sağlıyor. İlk yakalamamda çok pişman olduğunu bir daha yapmayacağını ve büyük bir hata yaptığını söyledi. Fiilen bir şey olmadığı ve yuvamın yıkılmamasını istediğim için affetmek zorunda kaldım. 1 çocuğum var ve o da babasını başkalarıyla görüntülü görüşürken görmüş. Babam başkaları ile görüntülü konuşuyor ama ben tanımıyordum, garip sesler çıkartıyor diye belirttiğinde aynı durumun devam ettiğini fark ettim. Fazlasıyla gürültülü kavga ettik ve ağıza alınmayacak laflar söyledim. Cinsellik açısından aramızda uzun zamandır bir şey yaşanmıyor ve sorun kendisinden kaynaklı. Özgüvenini tekrar toparlamak için mi bu tür şeyler yapıyor yoksa bir sapık mı anlamış değilim. Yuvamın yıkılması ve çocuğumun zorluklar çekmesini istemiyorum. Bu durumda nasıl bir tedavi yöntemi uygulanabilir? Kendisine kötü laflar mı söylemeliyim yoksa göz mü yummalıyım?

Anonim - 13.08.2023

Uzmanlarımızın cevapları

Online Psikolog

konu ile ilgili profesyonel destek almak için onlinepsikolog.com uzmanlarından destek alabilirsiniz.

14.08.2023

Her şeyden önce, güveni yeniden inşa etmekle mücadele etmek ve sadakatsizliğin derin ihanetinin yasını tutmak çok normaldir. Durum ne olursa olsun, korku, kıskançlık, içerleme, öfke veya utanç gibi karışık duygular hissedebilirsiniz. Ayrıca bunun sizin hatanız olduğunu veya ilişkinizdeki bir durumun eşinizin sizin dışınızda bir bağlantı aramasına neden olduğunu da algılayabilirsiniz. Aldatma çeşitli nedenlerle gerçekleşebilse de bu sizin suçunuz değildir. Bir partnerin diğerleriyle birlikte kabul edebileceği fiziksel ve duygusal eylem türleri hakkında kuralların konduğu bir ilişkide sadakatsizlik, saygısızlık, sahtekârlık, sinsilik ve ihanetin bir işareti olabilir. İlişkinizin ne olduğu ya da olabileceğine dair fikir yürütmenin bir yolu olarak, gerçeğin ardından sadakatsizlik üzerine kafa yorabilirsiniz. Partnerinizle kalıp kalmayacağınız ve sınırlarınıza saygısızlık ettikten sonra ona nasıl güveneceğiniz konusunda çelişkiler hissedebilirsiniz. İlişkide kalmak veya erkek arkadaşınızın düşünce kalıpları hakkında fikir edinmek istiyorsanız, durum hakkında açık bir diyalog başlatmak isteyebilirsiniz. Ancak partneriniz eylemlerinin sorumluluğunu almıyorsa, agresif davranıyorsa, sizi suçluyorsa, bağırıyorsa veya konuşmayı reddediyorsa, bu sağlıksız bir ilişkinin işareti olabilir. Eşiniz konuşmaya açıksa, ilişkiyi onarmak istiyorsa ve size saygı duyduğunu ifade ediyorsa, bir konuşma sizin için kırıldığınızı ifade etmeniz ve samimiyeti biraz geri kazanmak için sağlıklı bir yol olabilir. Sadakatsizlikle karşı karşıya kaldıktan sonra ilerlemek için mücadele ediyorsanız, yalnız değilsiniz. Danışmanlık, online terapi sizin için sağlıklı bir seçim olabilir. Sadakatsizlik, ayrılıklar veya zor kararlar yaşayan birçok kişi, evden çıkmaktan veya sık sık yüz yüze randevu ayarlamaktan rahatsız olabiliyor ya da zaman bulamıyor. Bu durumlarda, size bir yol göstermesi ve kendiniz için soru işaretlerini gidermek için çevrimiçi terapi değerli olabilir.

14.08.2023

Merhabalar ben psikolog ve psikoterapist Hidayet Çalışkan öncelikle hoşgeldiniz çok geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz sizlere.Eşinizin sanal seks yaparak aldatması, evliliğinizde büyük bir sorun teşkil ediyor gibi.. Bu durumda yapabileceğiniz birkaç şey olabilir;. Öncelikle, eşinizle konuşmanız ve onun neden böyle davrandığını anlamaya çalışmanız önemlidir. Eşinizin bir savunma mekanizması olarak özgüvenini toparlamak için böyle davrandığını düşünebilirsiniz. Aldatma davranışı, evlilik ve romantik ilişkiler için ciddi bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Aldatılan olarak sizin bu durumla başa çıkabilmenizde öncelikle içerisinde bulunulan durumu kabul etmek oldukça önemlidir. Ne hissettiğini fark etmek, hislerle yüzleşmek ve duyguları bastırmamak gereklidir Evlilik ve iliskinin devam edip etmeyeceğine karar vermek ve bu karar doğrultusunda kendiniz için adımlar atmak önemli bir karar olarak durmaktadır .Ayrıca, çocuğunuzun da bu durumdan etkilenebilir.Çocuk-ebeveyn çatışmaları, çocukların ebeveynlerine karşı sergilediği davranışlar veya ebeveynlerin çocukları ile iletişime geçerken tercih ettiği yöntemler sebebiyle ortaya çıkabilir. Çocuk-ebeveyn çatışmalarının sebeplerinden bazıları şunlardır; çocuğun ebeveynlerin koyduğu kurallara uymak istememesi, ebeveynler ve çocuk arasında iletişim sorunlarının olması, ebeveynlerin çocuklarından beklentilerinin yüksek olması, ailede birden fazla çocuk var ise çocuklar arasında dengenin kurulamaması, çocuğun teknolojik aletlerle çok fazla zaman geçirmek istemesi. Aldatma davranışı, kişinin hayatındaki boşlukları doldurma ihtiyacının sonucudur. Bu boşluklar fiziksel ve duygusal olabilir. Genelde İlişkilerin çoğu duygusallıkla başlar.ancak bu davranışın altında yatan nedenleri öğrenmek için bir uzmanla görüşmeniz faydalı olabilir. Evlilik danışmanlığı veya çift terapisi, bu tür sorunların çözümü için etkili bir yöntem olabilir; Ayrıca profil sayfamdan uzmanlık alanlarimi inceleyebilir ve seans olusturabilirseniz bu durumları ve sorunları ayrintili görüşme imkanımız oluşabilir. Sağlıklı günler dilerim sizlere.

17.08.2023

Merhaba, öncelikle eşinizin sanal sexs bağımlısı olduğunu kabul edip terapiye değişim odaklı gelmesi lazım maalesef kötü laf söylemek ya da göz yummak yaşanan sorunu çözmeyecektir .Dilerseniz eşinizle bağımlılık terapisi çalışabilirim ya da sizinle bireysel terapiyle ilerleyip siz bu durumla nasıl baş edebilirsiniz bunu çalışabilirim benden randevu oluşturabilirsiniz.

27.08.2023