< Geri
online psikolog logo white

Eşim öfkesini kontrol edemiyor

Eşim bir anda geçmişteki şeyleri aklına getirip çıldırıyor ve öfkesini kontrol edemiyor. Mutlu mutlu otururken bir anda ortamın tadını bozuyor ve agresif davranmaya başlıyor. Tırnaklarıyla vücudumu çiziyor ve çok sinirlenirse elbisemi yırtıyor. Çok sakin birisiyim ancak daha fazla sakin kalamıyorum, ona zarar vermekten korkuyorum. Geçmişimde yaptığım hataları kabul ettiyse şimdi aklına getirip bana böyle davranması normal mi? Öfke kontrolü konusunda desteğe ihtiyacın var dediğimde ben deli miyim? Sen delisin git rapor al ilaç kullan diyor.

Anonim - 31.08.2023

Uzmanlarımızın cevapları

Merhabalar ben psikolog ve psikoterapist Hidayet Çalışkan öncelikle hoşgeldiniz çok geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz. Bu durum oldukça zorlayıcı ve sağlıksız bir ilişki dinamiği içeriyor gibi görünüyor. Eşinizin ani öfke patlamaları ve sizinle fiziksel olarak saldırgan olması, ciddi bir sorunun işareti olabilir. İşte bu durumu ele almanıza yardımcı olabilecekasagidaki bazı soru ve önerileri günlük yaşantınızda katmasi icin yararlı buluyorum; _Eşinizle birlikte iken kendinizi güvende hissediyormusunuz? Kendinizi veya eşinizi tehlikede hissettiğinizde, güvenliği sağlamak önemlidir. Kendinizi korumak için hemen güvenli bir yere gitmeye çalışın.Kendinizi güvende hissetmeniz ruh sağlığı açısından kendiniz ve ilişkiniz için çok önemli gibi görünüyor. Basedemediginiz durumlarda kendinizi nasıl yatistiriyorsuniz? Destek almayı düşünebilir misiniz? Bu zor durumla başa çıkmak için bir terapist veya danışman ile iletişime geçmeyi düşünün. Kendi duygusal ihtiyaçlarınızı karşılamak için de yardım alabilirsiniz. _Öncelikle eşiniz ve diğer önemli başkaları ile ilgi ve iletiminize odaklanır misiniz?Sakin bir anında eşinizle ve diğer önemli başkaları ile açık net ve dürüst ve etkin bir iletişim kurarak bu durumu açıkça konuşmaya çalışın. Kendisinin öfke kontrolü sorunu olduğunu ve bu durumun sizi ve ilişkinizi olumsuz etkilediğini ifade edin. _Öfke nedenleri ve oluşum dinamiğini anlamak açısından kendinizi ve eşinizi objektif bir tutumla gozleyebilirmisiniz? Gözlemleri iz eğer eşinizin öfke sorunu olduğunu doğruluyor ise ve varsa, profesyonel yardım alması gerekebilir. Ancak bu konuda kendisine destek olmanız ve birlikte bu süreci yönetmeniz çok önemlidir. Duygusal ve fiziksel sınırlarınız var mı? Veya ne kadar geçirgen? Kendinizi korumak için belirli sınırlar belirlemek önemlidir. Saldırgan davranışlara izin vermemeli ve gerektiğinde yardım aramalısınız. Psiko-sosyal bir varlık olarak ruh sağlığınıza dikkat etmeyi ve toksik ilişkileri farketmeyi ve uzaklaşmayı deneyebilirsiniz?Kendinize iyi bakmak ve bu zorlu süreçte fiziksel ve ruhsal sağlığınıza dikkat etmek önemlidir. Stresle başa çıkmak için sağlıklı yöntemler bulmaya çalışın. En öncelikli tutum olarak öfke nedenleri ve sürekliliğin önlenmesi için biyo psiko sosyal bir varlık olarak insan ve diğer önemli olan kişilerle sağlıklı ilişki kurmak üzerine yardım almayı düşünebilir misiniz?Eşinizin sizinle agresif davranması ve öfke kontrol sorunları yaşaması ciddi bir meseledir ve profesyonel yardım alınması gerekebilir. Ancak bu durumun sizin de duygusal ve fiziksel sağlığınıza zarar vermemesi için önlemler almalısınız. Ayrıca profil sayfamdan uzmanlık alanlarimi inceleyebilir ve seans olusturabilirseniz bu konuları etraflıca görüşmek ve psikolojik danışmanlık ve destek için etraflıca görüşebilir nedenselligi i tartisabiliriz. Sağlıklı günler dilerim sizlere.

03.09.2023

Merhaba,eşinizin davranışlarına normal diyemeyiz eşinizin terapiyle gelmesi gerektiğini söyleyebilirim size yardımcı olmak isterim iyi günler.

09.10.2023