< Geri
online psikolog logo white

Eşim çocuk düşünmüyor sizce mantıklı mı ?

Eşim tanıştığımızdan beri başka şehirde yaşıyor iş durumundan dolayı. İki yıllık ilişkimiz var ve İki aylık evliyiz ve aynı yerde yasamiyoruz. Ben onun olduğu yere gidemedigim için annemle yaşıyorum şuan. Bir yıl sonra tayin olmasını bekliyoruz ev almak için. O zamana kadar izinlerde gorusebiliyoruz. Bu mesafe varken çocuk yapmanın mantıklı olduğunu düşündüm tayin zamanına kadar doğum yapmış oluyorum yaşım da 31 zaten. Fakat eşim "level atlamış gibi olacak" "hamileyken uzaktayiz zorlanırız" "yanımdayken hamile ol" vs gibi düşündüğünü söyledi. Ben yanlış bişey mi düşünmüşüm sizce? Bu durumda hamile kalsam eşim çocuğa alisamaz mi ne olur bilemiyorum? Siz ne düşünüyorsunuz?

Anonim - 21.08.2023

Uzmanlarımızın cevapları

Online Psikolog

konu ile ilgili profesyonel destek almak için onlinepsikolog.com uzmanlarından destek alabilirsiniz.

23.08.2023

Merhabalar ben psikolog ve Psikoterapist Hidayet Çalışkan öncelikle hoşgeldiniz çok geçmiş olsun. Anladığım kadarı ile uzak mesafe ilişki yaşıyorsunuz ve çocuk 8steginiz var. Eşinizin ise çocuk düşünmek konusunda endişeleri var ve sizin de bu konuda farklı bir düşünceniz var. Öncelikle, temel bir psiko-sosyal kural ve insan hakları gereğince ;her çiftin çocuk sahibi olma kararı kendine özgüdür ve bu karar çiftin -gunluk yaşamda aksi mümkün olsa da- ortak kararı olmalıdır.. İlişkiniz uzak mesafe ilişkisi de olsa, temel iletisim teknolojileri yoluyla eşinizle iletişim halinde olmanız ve eşinizin endişelerini anlamak ve onunla bu endişeleri hususunda ortak bir karar oluşturmak çok önemli gibi görünmektedir.. Çünkü Uzak mesafeli bir ilişkide çocuk sahibi olmak, ek yasam zorluklari ve stresler getirebilir. Bu nedenle, eşinizin endişelerini anlamak ve birlikte çözüm yolları bulmaniz da çok önemlidir. Ayrıca, yaşınız konusunda endişelerinizi de olduğu hususunda ise yine çocuk sahibi olmak için temel cinsel bilgiler ve cinsel ilişki önerileri gibi konulara da dikkat etmeniz gerekiyor gibi. Her sağlıklı ilişkide olduğu gibi, Uzak mesafeli ilişkilerde de iletişim ve güven çok önemlidir. Eşlerin ayrı yaşaması durumunda alınacak önlemler-ekonomik ve sosyal-hakkında bilgi edinmek de faydalı olabilir ve çocuk sahibi olmak ise tamamen kişisel bir karardır ve çiftlerin birlikte karar vermesi gereken bir konudur.Mutlu bir evlilik için eşinizin endişelerini anlamak ve birlikte çözüm yolları bulmak gibi bir sorumluluğunuzun olduğunu da hatırlatmakta fayda görüyorum.Ayrica daha fazla bilgi ve ayrıntılı analiz için Profil sayfamdan uzmanlık alanlarimi inceleyebilir ve seans olusturabilirseniz ayrintili görüşme imkanımız oluşabilir. Sağlıklı ve mutlu bir birliktelik diliyorum sizlere .

23.08.2023

Merhaba evlilik içinde çiftlerin önemli konularda fikir ayrılıkları olabiliyor dilerseniz çift terapisi uzmanlık alanım size yardımcı olabilirim benden randevu oluşturabilirsiniz.

27.08.2023