İletişim: [email protected]
Bizi takip edin:
< Geri

Eşcinselim ve bu durumdan çok rahatsızım

Hocam iyi günler. Eşcinselim ve psikolojik olarak çöküntüdeyim, bu durumdan çok rahatsızım. Ne yapmam gerekiyor? Bu doğuştan mı yoksa psikolojik taraflı mı lütfen içimi rahatlatacak bir açıklama yapın ben evlenebilir miyim? Çok zor durumdayım ve henüz 17 yaşındayım.

Anonim - 20.07.2023

Uzmanlarımızın cevapları

Deneyim : 30 Yıl   Seans : 513+   Danışan : 1027+

Merhabalar ben Psikolog ve Psikoterapist Hidayet Çalışkan,öncelikle hoşgeldiniz çok geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz; Yazdıklarınizdan anladığım kadarı ile "cinsel kimlik sorunları" yaşıyor olmalısınız, Cinsel kimlik sorunlarına yaklaşım genellikle çocuk ve ergenlerde farklı seytetmektedir. Tedavilerin etkinliği yaşla birlikte azalır. Genellikle yetişilen ailede ciddi evlilik sorunları ve ebeveyn psikopatolojilerini ele almak en etkili tedavi yöntemidir. Tedavide iki kısa süreli hedef var. 1-toplum dışı ilan edilmeyi ve çatışmayı azaltmak ve, 2-altta yatan psikopatolojiyi hafifletmek, Cinsel Kimlik Bozukluğu nedir o halde? (CKB) Uzun süreli hedefler ergenlik sonrası cinsel huzursuzluk ve zarar görmesini engellemek, Çeşitli tedavilerle takip edilen hastalarda homosexüel ve bisexüel eğilimleri tedavi almayanlara göre farklılık göstermiştir. Çocuğa yaklaşımda odak noktaları: Çocuğun her iki ebeveyniyle psiko sosyal etkileşimi 1_Evdeki psiko_ sosyal çevresi 2_Cinsiyet rolleri ile ilgili algıları ve hangi cinsiyet rolüne eğilimli olduğu, 3_Yaşıtlarıyla ve karşı cinsle ilişkileri, etraflıca incelenmesi gerekmektedir. .Eskiden hastalık olarak adlandırılan eşcinsellik olgusu zamanla psikolojik hastalık siniflamasindan cikarilmistir. Hangi toplumsal kimliği seçiyor olmaniz sizin seciminiz ancak bu seçiminizle ilgili her iki açıdan da psiko_sosyal sorunlar yaşıyor olabilirsiniz, bu sorunlar; kaygı, korku, stres, depresyon ve diğer fiziki ve psiko sosyal sorunlar. Cinsel kimlik sorunlarıyla ilgilenen alanında uzman bir psikolog dan yardım almanızı yararlı buluyorum. Tekrar geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz; Sağlıklı günler dilerim.

01.08.2023

Gizem Akcan
Gizem Akcan
DR. ÖĞR. ÜYESI KLINIK PSIKOLOG
Deneyim : 12 Yıl   Seans : 371+   Danışan : 814+

Merhaba, ben Dr. Öğretim Üyesi Klinik Psikolog Gizem Akcan. Bu bir hastalık değildir. Doğuştandır. Amerikan Psikiyatri Kurumu eşcinselliği 1973'te DSM'den ( Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabı) çıkartmıştır. Doktora tezimi bu konuda yürüttüm. Dilerseniz bu konuda size destek olmak isterim.

06.08.2023

Deneyim : 3 Yıl   Seans : 89+   Danışan : 197+

İyi günler içinde bulunduğunuz durumun tam olarak anlaşılabilmesi için hormon testi yapmalısınız testin sonucu size daha sağlıklı bilgi verir. Eğer psikolojik olarak destek almak isterseniz size yardımcı olabilirim.

16.08.2023

Deneyim : 6 Yıl   Seans : 132+   Danışan : 154+

Merhaba eşcinsellik bir hastalık değildir bu yüzden bir tedavisi yoktur fakat cinsel kimlik bozuklukları terapiyle çalışılabilir yine de bu durumun sizde yarattığı olumsuz etkileri terapistle çalışabilirsiniz benimle randevu oluşturabilirsiniz.

27.08.2023

Kullanıcı Yorumları

Henüz kullanıcılar tarafından yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
Sadece üye olanlar yorum yapabilir! Üye Ol ya da Giriş Yap