İletişim: [email protected]
Bizi takip edin:
< Geri

Dilde uyuşma psikolojik mi?

Merhaba. Daha önce Obsesif-kompulsif bozukluğu tedavisi gördüm. Geçmişte yaşadığım bir olay var ve sürekli aklıma takılıyor. Bunu sürekli kafamda kuruyorum ve dilim damağıma kadar uyuştu. Bu psikolojik mi yoksa başka bir sebebi mi vardır?

Anonim - 31.08.2023

Uzmanlarımızın cevapları

Gizem Akcan
Gizem Akcan
DR. ÖĞR. ÜYESI KLINIK PSIKOLOG
Deneyim : 12 Yıl   Seans : 371+   Danışan : 814+

Merhaba, ben Dr. Klinik Psk. Gizem Akcan KAFAMDAKİ CANAVAR! Özellikle “over thinking” dediğimiz aşırı düşünme sendromuna sahip kişilerin zihinlerinin içinde hep bir canavar konuşur durur. Bu canavar çoğu zaman ya geçmişte yaşanılan pişmanlıklara yönelik suçlayıcı; ya da geleceğe dair konuların her ayrıntısını düşünerek kurgulayarak kuşkucu konuşmalar yapar. Asla gerçekçi davranarak şimdiki yapacakları hakkında yol gösterici değildir; yani iyi bir rehber değildir. Bu canavar, genellikle yargılayıcı ve eleştirel ebeveynleri simgeleyerek suçlayıcı bir tavırla kişiye hep kendini kusurlu hissettirir. Ya da aşırı korumacı kollayıcı, müdahaleci ve kaygılı ebeveynleri temsil ederek kişiyi paniğe sürekler. Bu canavar susmadığında da kaygı bozukluklarına yol açabilir. Oysa ki bu canavar zincirlerini kırıp özgürleştiğinde; yani kusurlu olma cesaretine sahip, hata yapmayı da göze alan ve yaptığı hatalardan dersler çıkararak yoluna devam edebilen bir rehbere dönüştüğünde kişi hedeflerine doğru hızla ilerler. Özetle, ebeveynlerimizin kalıplarından çıkıp “Ben ne istiyorum?, Beni ne mutlu eder? ,İsteklerimi elde etmek için neler yapabilirim?” şeklinde sorun odaklı düşünme biçimi yerine çözüm odaklı düşünme biçimine geçmeyi başarabilirsek hayatımızın kontrolünü ele alırız ve kaygılarımızdan biraz olsun arınırız. Kaygı yerini heyecana ve umuda bırakır. Dilerseniz benden randevu alırsanız bu canavarı durdurmanıza yardımcı olmak isterim.

01.09.2023

Eda Gül Ülgüt
Eda Gül Ülgüt
KLİNİK PSİKOLOG
Deneyim : 2 Yıl   Seans : 98+   Danışan : 102+

Merhaba, bir psikiyatrist tarafından OKB tanısı konulmuşsa eğer tekrardan doktorunuza danışmanızı öneririm ardından psikolojik destek almanız sorununuzun altında yatan nedenleri keşfederek bir farkındalık kazanmanızı sağlayabilir. Sevgiler.

01.09.2023

Deneyim : 30 Yıl   Seans : 513+   Danışan : 1027+

Merhabalar ben psikolog ve psikoterapist Hidayet Çalışkan öncelikle hoşgeldiniz çok geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz. Sürekli belirli bir olayı düşünme, takıntılı düşüncelerin bir işareti olabilir. Obsesif-kompulsif bozukluk (OKB) bu tür düşünceleri ve bunlara karşı tekrarlayan davranışları içeren bir durumdur. Eğer daha önce OKB tedavisi gördüyseniz ve bu tür düşünceler sık sık ortaya çıkıyorsa, eski belirtiler yeniden ortaya çıkabilir veya başka bir anksiyete bozukluğu ile ilişkili olabilir. Son zamanlarda sizin için önemli duygusal ve düşünsel yaşam zorlukları yaşıyor olabilirmisiniz? Bu tür düşüncelerin tekrar baş göstermesi, stres, endişe, travmatik olaylar veya yaşam değişiklikleri gibi çeşitli nedenlere bağlı olabilir. Yaşam zorlukları sizin için travmatik sayılabilecek duygusal ve düşünsel zorluklarla nasıl basediyor olabilirsiniz? Bu durumu daha iyi anlayabilmek ve yardım almak için bir uzmana başvurmanız önemlidir. Daha önceden Psikoterapi veya psikiyatrik anlamda ilaçlı tedavi aldınız mı? Almayı dusunebilirmisiniz? Psikoterapi veya gerektiğinde ilaç tedavisi gibi tedavi seçenekleri bu tür durumların yönetimine yardımcı olabilir. Profilimden uzmanlık alanlarımı inceleyebilir ve seans olusturabilirseniz bu durumları hakkında ve bu belirtileri daha iyi anlamak ve uygun tedaviyi bulmak için birlikte çalışabilir ve çözüm önerileri üzerine yogunlasabiliriz. Sağlıklı ve mutlu günler dilerim size.

03.09.2023

Deneyim : 1 Yıl   Seans : 25+   Danışan : 68+

Merhaba Psikolojik rahatsızlıklarımızın bedenimizde etkileri olabilir.Dilinizin uyuşması için öncelikle uzman bir doktora danışmanızı,sorun fiziksel değilse psikolojik destek almanızı öneririm.

04.09.2023

Emre Uzun
Emre Uzun
PSİKOLOG
Deneyim : 7 Yıl   Seans : 23+   Danışan : 45+

Rahatsızlığınızın organik bir temeli yoksa bize psikojenik kökenli rahatsızlık olduğunu gösterir. İfade ettiğiniz durum takıntı boyutunda mı yoksa travmatik bir yaşantının ürünü mü birlikte değerlendirmek daha doğru olacaktır. Özellikle dilde uyuşma, anlamlı kelimeler çıkaramadan sadece ses çıkarma danışanlarımızın başvurduğu konular arasında yer almaktadır. Süreci daha ayrıntılı olarak değerlendirmemiz ve bu durumu günlük hayatınızı etkileme durumunu ele alarak size yardımcı olmamız için randevu alarak görüşme sürecine başlamanızı önerebiliriz.

07.09.2023

Deneyim : 3 Yıl   Seans : 89+   Danışan : 197+

İyi günler, dil uyuşmanızın sebebinin ne olduğunu anlayabilmeniz için öncelikle doktora gitmelisiniz ve bu uyuşmanın sebebinin biyolojik mi yoksa psikolojik mi olduğunu belirlemeniz lazım. Ardından almış olduğunuz sonuca göre hareket etmeniz daha sağlıklı olur.

15.09.2023

Kullanıcı Yorumları

Henüz kullanıcılar tarafından yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
Sadece üye olanlar yorum yapabilir! Üye Ol ya da Giriş Yap