< Geri
online psikolog logo white

Dilde uyuşma psikolojik mi?

Merhaba. Daha önce Obsesif-kompulsif bozukluğu tedavisi gördüm. Geçmişte yaşadığım bir olay var ve sürekli aklıma takılıyor. Bunu sürekli kafamda kuruyorum ve dilim damağıma kadar uyuştu. Bu psikolojik mi yoksa başka bir sebebi mi vardır?

Anonim - 31.08.2023

Uzmanlarımızın cevapları

Online Psikolog

konu ile ilgili profesyonel destek almak için onlinepsikolog.com uzmanlarından destek alabilirsiniz.

01.09.2023

Eda Gül Ülgüt
Eda Gül Ülgüt
KLINIK PSIKOLOG

Merhaba, bir psikiyatrist tarafından OKB tanısı konulmuşsa eğer tekrardan doktorunuza danışmanızı öneririm ardından psikolojik destek almanız sorununuzun altında yatan nedenleri keşfederek bir farkındalık kazanmanızı sağlayabilir. Sevgiler.

01.09.2023

Merhabalar ben psikolog ve psikoterapist Hidayet Çalışkan öncelikle hoşgeldiniz çok geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz. Sürekli belirli bir olayı düşünme, takıntılı düşüncelerin bir işareti olabilir. Obsesif-kompulsif bozukluk (OKB) bu tür düşünceleri ve bunlara karşı tekrarlayan davranışları içeren bir durumdur. Eğer daha önce OKB tedavisi gördüyseniz ve bu tür düşünceler sık sık ortaya çıkıyorsa, eski belirtiler yeniden ortaya çıkabilir veya başka bir anksiyete bozukluğu ile ilişkili olabilir. Son zamanlarda sizin için önemli duygusal ve düşünsel yaşam zorlukları yaşıyor olabilirmisiniz? Bu tür düşüncelerin tekrar baş göstermesi, stres, endişe, travmatik olaylar veya yaşam değişiklikleri gibi çeşitli nedenlere bağlı olabilir. Yaşam zorlukları sizin için travmatik sayılabilecek duygusal ve düşünsel zorluklarla nasıl basediyor olabilirsiniz? Bu durumu daha iyi anlayabilmek ve yardım almak için bir uzmana başvurmanız önemlidir. Daha önceden Psikoterapi veya psikiyatrik anlamda ilaçlı tedavi aldınız mı? Almayı dusunebilirmisiniz? Psikoterapi veya gerektiğinde ilaç tedavisi gibi tedavi seçenekleri bu tür durumların yönetimine yardımcı olabilir. Profilimden uzmanlık alanlarımı inceleyebilir ve seans olusturabilirseniz bu durumları hakkında ve bu belirtileri daha iyi anlamak ve uygun tedaviyi bulmak için birlikte çalışabilir ve çözüm önerileri üzerine yogunlasabiliriz. Sağlıklı ve mutlu günler dilerim size.

03.09.2023

Merhaba Psikolojik rahatsızlıklarımızın bedenimizde etkileri olabilir.Dilinizin uyuşması için öncelikle uzman bir doktora danışmanızı,sorun fiziksel değilse psikolojik destek almanızı öneririm.

04.09.2023

Emre Uzun
Emre Uzun
PSIKOLOG

Rahatsızlığınızın organik bir temeli yoksa bize psikojenik kökenli rahatsızlık olduğunu gösterir. İfade ettiğiniz durum takıntı boyutunda mı yoksa travmatik bir yaşantının ürünü mü birlikte değerlendirmek daha doğru olacaktır. Özellikle dilde uyuşma, anlamlı kelimeler çıkaramadan sadece ses çıkarma danışanlarımızın başvurduğu konular arasında yer almaktadır. Süreci daha ayrıntılı olarak değerlendirmemiz ve bu durumu günlük hayatınızı etkileme durumunu ele alarak size yardımcı olmamız için randevu alarak görüşme sürecine başlamanızı önerebiliriz.

07.09.2023

İyi günler, dil uyuşmanızın sebebinin ne olduğunu anlayabilmeniz için öncelikle doktora gitmelisiniz ve bu uyuşmanın sebebinin biyolojik mi yoksa psikolojik mi olduğunu belirlemeniz lazım. Ardından almış olduğunuz sonuca göre hareket etmeniz daha sağlıklı olur.

15.09.2023

Merhaba,psikolojik ya da fizyolojik bir sebebi olabilir kafanızda kurma davranışı sonrasında dil uyuşması kaygı bozukluğundan kaynaklanabilir seans oluşturursanız size yardımcı olmak isterim iyi günler.

09.10.2023